Dramatický příběh vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat: svět Pekelné kuchyně jim nabídne možnost vyrovnat staré účty... (Universal)

IQ Tiqe

Čekal jsem něco jiného, ale zklamaný vůbec nejsem. Čekal jsem, že půjde o pomstu dozorci, který je jako děti týral. O plánování pomsty, o tom, jak ho dostanou atd. Ale nebylo. Líbil se mi správňácký kněz Robert De Niro a menší, ale perfektně zahraná role "opilého" právníka od Dustina Hoffmana (u mě má symbolického Oscara za vedlejší roli). Nejvíc "bodů" si u mě získal soudní proces. Katarze se konala. # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 7 ()

Willy Kufalt

Samotné zpracování jsem nedokázal vždy přijmout bezvýhradně: Přehnaná spousta voiceoverů (během první půlhodiny přítomných snad po každé krátké scéně, někdy i uprostřed scény!) mě celkem štvala – ze začátku jsem si místy připadal jak u rozhlasového čtení doplněného o pohyblivé obrázky. Částečně mi i přes hezkou myšlenku o přátelství a jedinečnosti společného okamžiku nesedl úplný závěr, když v sestřihu s opulentní hudbou až pateticky povyšuje dojetí z dočasného happy endu nad zkratkovitě podaným reálným dovršením příběhu. Jenže u mě nakonec zvítězil příběh... silný a bohatý příběh, který díky mnoha postavám a řádce zvratů by klidně obstál i v ještě rozsáhlejším zpracování. Vidět Spáče nebo i nedávno zhlédnutou Tajemnou řeku kdysi v dětství, nejspíš by ve mně některé scény s poznáním hrozby zneužívání dětí zanechaly menší trauma... Nepříjemně mě dostala gradace potrhlých klukovských žertů až do menší kriminality s tragedií na konci a ještě více mě přikovala celá část z děsivé polepšovny ve stylu totalitní věznice. Hodně zajímavé bylo sledovat, nakolik se jistí pachatelé stávají v průběhu děje díky jiným událostem rovněž oběťmi (a později zas obráceně), a zastavit se nad (ne)smyslem a možnými následky přímočáré pomsty. Oceňuji, nakolik film zůstává k závěru zneklidňující. Levinson se jako režisér vyznamenal temnými flashbacky, jindy zcela odlišnou atmosféru pěkně dotváří dobovou hudbou. Dojmy mi výrazně povedla i trojice hereckých legend: De Niro, Gassman a Hoffman; zvláště Robert De Niro jako kněz dokázal na menším prostoru vystřihnout nezapomenutelný výkon, dostalo mě jeho charisma a schopnost podat složité myšlenkové pochody v dlouhých mlčenlivých pohledech. [75%] ()

Gilmour93

Andělsky nevinné Hell´s Kitchen řízené korupcí, neadekvátnost trestu vůči zločinu a ztráta dětských iluzí a neposkvrněnosti. Nit motivu pomsty ve stopách Edmonda Montechrousta Dantese se na konci stáčí do přesného kruhu. A Spáči? Dál budou spát při rozsvíceném světle, někteří navždy a snad pokojně.. Sleepers mi přišli jako mix Příběhu z Bronxu, Shawshanku a Tajemné řeky a co si budeme nalhávat, všechny tyto tři filmy měly lepšího režiséra, než je Levinson, nicméně abych Barrymu nekřivdil, bariéra mezi jeho stylem a mnou byla u adaptace Carcaterrova „maybe true story“ takřka nepatrná. Za dvojakou scénu dotazovaní svědka obhajoby žalobcem bych ho dokonce i pochválil, i když padre Bobby si to za svůj výkon zaslouží víc.. Když máte levý profil sadistického pedofila a pravý úchylného pederasta, to se vám to hraje, že pane Bacon.. ()

Aluska88

Mistrovské dílo s excelentním hvězdným hereckým obsazením. Kevin Bacon coby sadistický a perverzní dozorce Sean Nokes zde předvádí patrně největšího zmrda svého bohatého hereckého rejstříku. Ten chlap má prostě "ksicht" stvořený pro podobné role. Stačí jediný jeho pohled, a je Vám jasné, co za slizouna a čur*ka to je. Stejný pocit jsem měla také při pohledu na Douga Hutchisona a jeho roli odpudivého Percyho v Zelené míli. Dále jsem si nejvíce užívala mladičkého Brada Renfra. Scény byly výborné a mrazivé, zvláště při vzpomínkách. Ovšem za nejsilnější okamžik celého filmu považuji poslední dvě závěrečné scény ze soudní síně. Zvláště ta první, kde Dustin Hoffman vyslýchal dotyčného strážného z nápravného ústavu, byla dokonale strhující, mrazivá a dechberoucí. Závěrečný happyend se sice konal, ale oproti předchozím událostem působil spíše smutně a nostalgicky. "To bylo naposled, kdy jsme byli všichni spolu..." ()

robbiee

[imdb: 7.3/10] | me: Kvalitný film. Silné herecké obsadenie a dej, ktorý sa vyvíja a kľukatie, pričom má dobrý spád a zachycuje veľmi širokú časť životov hlavných hrdinov pútavo a zaujimavo. Vtipné a nekompromisne tvrdé životné situácie a ich vplyv na vývoj a rast štyroch chlapcov podané veľmi emotívne. V malých okamihoch jemne zdlhavé pasáže trošku spomaľujú tempo, na druhej strane má film množstvo veľmi silných miest a tak je celkovo náboj filmu výborný. Bacon, Hoffman a De Niro sú vynikajúci. 4.5* ()

• Během natáčení museli Brad Renfro (mladý Michael) a Joe Perrino (mladý Shakes) nosit barevné kontaktní čočky, aby měli stejnou barvu očí jako Brad Pitt (Michael) a Jason Patric (Shakes), kteří hráli jejich postavy jako dospělí. (Listeroman)
  • Lorenzo Carcaterra, který je autorem knižní předlohy, tvrdil, že je příběh inspirovaný jeho vlastním životním příběhem. Když toto tvrzení začaly řešit úřady v New Yorku, zjistilo se, že neexistují žádné záznamy o soudních přelíčeních, které by se týkaly takového případu. (don corleone)