Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $18miliónovTržby USA $19,739,575Tržby Celosvetovo $20,100,000║ Okúzľujúci príbeh zameriavajúci sa na dospievajúceho Sherlocka Holmesa a jeho priateľov pátrajúcich po záhadných vraždách je veľmi príjemným sústom kde zažijeme množstvo zábavy, dobrodružstva, dokonca aj akcie a neskutočne výborných trikov, trefne zafixovaných do deja. Neverím tomu že sa na tomto filme neinšpirovala Rowlingsová pre Harryho Pottera alebo aj samotný Chris Columbus(scenárista tohto filmu) pre nejaké tie scénky, postavička Johna Watsona je ako uliata podobizni Pottera. /80%/ ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Všechno je fajn, jen se při sledování nudím. 1) Samá slavná jména - Spielberg, Chris Columbus, Barry Levinson, lokace jakoby je vybíral Troška, pěkná atmosféra, na svou dobu zajímavé efekty, sympatičtí herci. Problém je, že jsem se nudil._____ 2) 19letý Skot Nicholas Rowe (mladý Sherlock Holmes) a 23letý Earl Rhodes (náfuka Dudley) byli pěkní kluci._____ 3) Český distributor si zase jednou honil tričko (kdo ví, jestli při tom zůstalo) a nesmyslně přejmenoval Young Sherlock Holmes na Pyramidu hrůzy. Ostatně ani ten původní název moc nechápu. Film by spíš pasoval jako epizoda do seriálu Mladý Indiana Jones. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Detsky naivné a ľahko predvídateľné, čo by sa čiastočne dalo tolerovať, keďže ide o film pre mládež, no ten záver už bol až príliš trápny na to, aby si to zaslúžilo vyššie hodnotenie (dialóg Sherlocka a Elizabeth, aj samotný záverečný súboj). Iste, na takýto film to je netradičný záver, no vytušíte ho už v prvej tretine filmu, takže už len čakáte, kedy sa to stane a ako. Tento prvý - neoficiálny Sherlockov prípad sa tým oficiálnym od ACD samozrejme nevyrovná. Síce je zvolené zaujímavé egyptské prostredie, no inak ide o celkom obyčajný prípad pomsty a zloducha odhalíte dobrú polhodinu pred Sherlockom. Pre detského diváka to ale môže byť zaujímavé dobrodružstvo, pre otrlého starého diváka ako ja už len niečo, čo neurazí ani nenadchne. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Tohle byl asi třetí film, který jsem v životě viděl jako dítě ve starém, rozvrzaném socialistickém kině. Ale po víc než dvaceti letech se dychtivě očekávaná repríza, s vyjímkou stále zajímavých mechanických efektů, tolik nenaplnila. Filmu sedí anglické prostředí, tajemné rituály a halucinace, ale postavy jsou spíš pošetilé dvourozměrné figurky, je tam znát dohled Spielberga a jeho nepochopení cizích kultur a snaha cokoliv popcornizovat. Sherlock Holmes byl asexuál, co mu přišla zajímavější kriminální věda? Proboha, aby někoho neodpudilo, že je asi bezcitný nebo gay, tak z něj v mládí uděláme randícího romantika (co na tom, že líbačky a chození v dětském filmu působí jak pěst na oko). Mladý Dr. Watson? Posera a blb, kterého fotr poslal na medicínu, ale potřebujeme ňoumu, který bude neschopností zdůrazňovat, jak je Sherlock vedle brilantní; na konec z něho uděláme postavu, co je schopna nějaké akce, abychom vysvětlil, proč se nakonec napakoval k Sherlockovi do bejváku. :) Film je slepenec věcí a scén, které jsme v osmdesátkách už viděli (zpravidla ve filmech pod producentskou nebo režisérskou taktovkou Spielberga), ostatně působivé egyptské rituály připomenou Indiana Jonese a chrám zkázy. Záporák a samotný detektivní případ mě ale bavil. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Pes ve filmu, Uncus, není pojmenován podle postavy z Posledního mohykána (1992) Uncase, ale podle části mozku spojené se záchvaty. Záchvaty, které se vyvíjejí z očních vjemů a často předcházejí halucinace, které jsou hlavním důvodem smrti v tomto filmu. (Bertramm)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama