Reklama

Reklama

Cirkus v cirkuse

  • Sovětský svaz Solo dlja slona s orkestrom (více)

Obsahy(1)

Příběhy odehrávající se v cirkusovém prostředí mají v české kinematografii dlouhou tradici. Režisér Oldřich Lipský, jenž se této tématice často věnoval, ji v polovině 70. let obohatil ruskou-český projekt. Scénárista Miloš Macourek si příznačnou fantaskní zápletku, zmatky kolem vědeckého kongresu o dorozumívání se zvířaty - a tato rovina je obohacena vystoupením moskevského cirkusu. Film se tak rozpadá do dvou víceméně samostatných, nesourodých linií, které stěží hledají styčné body. Lipský, přestože se vyhnul ideologickým obezličkám, marně hledá zábavnost a vtip tam, kam se vkrádá zdlouhavost a nenápaditost. Cirkusová čísla pak vysloveně prozrazují dokumentární zaujetí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (73)

FireTight 

všechny recenze uživatele

Kdyby to byl dokument o jednom cirkusovém představení, bylo by to minimálně na čtyři hvězdičky, dost dobře možná i na plný počet. Jenže jako komedie a dokonce jako film to však zoufale nefunguje, příběh je slaboučký jako milionkrát louhovaný čajíček a ten humor... no nic moc. A štěky českých herců? Spíš než nadšen mi z nich bylo smutno, hlavně z Jiřího Sováka, který si takovouhle roli profesora snad ani nezasloužil. Takže jak už jsem řekl - jako unikátní záznam cirkusového představení super (hlavně u některých kousků jsem absolutně nechápal), jako pokus o film je to zoufalství. Ale za ty triky dám stejně dvě hvězdičky, i když zavřu všechny svoje čtyři oči. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

V podstatě šlo o to ukázat, jaký mají v Moskvě krásný a moderní cirkus plný fantastických čísel. Dějová linka (dá-li se to tak nazvat) vyvolává maximálně kroucení hlavou nad tím, do jakých hloubek se až dá sestoupit. Jediná vtipná je postava všeználka Oldřicha Velena - "To už tu bylo. Antverpy 1922." ()

Reklama

sharka.68 

všechny recenze uživatele

mám ho na VHS a občas si ho pouštíme...to byl sukces a těch skvělejch čísel....nejlepší artisti...to už nikdo nenatočí...a zpívající slon za jahodovou zmrzlinu s oříškama. Mluvící pes Archibald, překlad z krocanovštiny...jak se v jazyce kanárů řekne Být či nebýt? ...Effův výrok-slon dejchnul první....Janžurová,jak jí klobouk....mizení ve skříni....parchant Gríša....a okřídlený výrok Inda: STAČÍ JEN CHTÍT... a pak odkráčel po stropě pryč....to bylo něco....klidně mě kamenujte, ale na takové vystoupení už nemáte šanci jít ani v Moskvě a ty pidicirkusy, co objíždí čas od času republiku, to je bída! ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Cirkus bude!, Šest medvědů s Cibulkou, Cirkus v cirkuse a seriál Cirkus Humberto. Pouze tyto díla si z Českolovenské produkce pamatuji, která se týkala cirkusů. Seriál byl natočen na konci osmdesátých let a je navíc dle románu, medvědi s Cibulkou jsou zase výborná komedie. Ale Cirkus bude! a tento film se mi dříve pletli. Moc rozdílu v nich nevidím. Ten zásadní je samozřejmě ve stopáži a také prvně jmenovaný je čistě Československá záležitost. Jinak se ale v obou cirkusové představení dostává do problémů. U obou se má jednat o komedii, ale v obou případech o né moc povedenou. Protože jak ve filmu s Marvanem tak zde je problém hlavně v tom, že vedle slabé dějové linky a několika málo fórů sledujeme především cirkusová představení. V tomto snímku vidíme velké množství akrobatů a dalších čísel na pozadí nějakého matného děje. Zázrak je, pokud vás film neunudí k smrti. Zatímco v prvním případě bylo alespoň to obsazení slibné - v čele s Marvanem, zde to zachraňuje alespoň Jiří Sovák a Iva Janžurová, ale na pozadí děsivé stopáže a nezáíživného děje je film neshlédnutelný opakovaně. V této souvislosti pak vyznívá komicky fakt v zajímavostech: Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975! Já jen dodám, že mě zaujala obří cirkusová hala v té době a výměna ploch například lední za vodní apod. Zajímavá technika. Také závěrečná píseň Jiřího Korna není marná. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Jo, tenhle film si určitě dejte, chcete-li mít cirkus v hlavě. Nevěřil jsem, že pod scénářem jsou podepsaní invenční tvůrci Lipský a Macourek. Tentokrát se oba ocitli ve sloní řiti. Ideologické zabarvení film tolik nerazí, i když to k němu silně svádí. Film selhává v rovině zábavnosti, dramaturgie je značně nevyvážená, nebo chybí úplně, výskyt ruských herců kazí dojem. Scénář působí dojmem, že z něj byly necitlivě seškrtány důležité pasáže, které by (snad) více objasnily dění na scéně. Když dojde na cirkusová čísla, přeřadí film na dokumentární styl. Vystoupení jsou náročná, to rozhodně ano, nicméně nijak neukrátí zdlouhavost filmu. Jakékoliv pokusy o humor jsou marné. Je jasné, za jakých okolností film vznikal. Voloďa roztáhl rudou prdel, do níž se muselo lézt, i když dobrým českým tvůrcům jeho rekt kurevsky smrděl. Nadšený jásot nemohl u tohoto filmu vyloudit vůbec nikdo. Samozřejmě stranický funkcionář s fotkou Brežněva v průkazce si film pochvaloval, ale i on musel uznat, že mnohé pasáže jsou neúnosně dlouhé, jen se film nabalil do dvouhodinové katastrofy. Nedá se říct, že by herci nehráli se zápalem, ale když se nad vámi bude vznášet možný pětiletý zákaz umělecké činnosti, kdo by nehrál s nadšením. Je však znát, že mnohé výkony vynikajících českých herců jsou přinejmenším nucené. Na smích v podstatě u diváků nedojde, nepočítám-li ten nechtěný. Ovšem u českých herců není tak úplně vyloučeno, že se dusili smíchy u valné většiny replik. Tu jednu rudou hvězdu ale dám, i přes totální nepovedenost, nezábavnost a nesourodost celého díla. Film je natolik mimo, až jsem se nad ním slitoval. A nechci skončit pod kopyty (rudých) stád, v objetí jednotného (sovětského) smýšlení, či papouškovat v manéži "zdrástvuj maladěc. 10% ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975. (orkadimenza)
  • Honorár Jiřího Sováka za film predstavoval 19,500 českých korún v čistom. (dyfur)
  • Súčasne s filmovaním Cirkus v cirkuse natáčal Jiří Sovák seriál Chalupári (1975). (dyfur)

Reklama

Reklama