Reklama

Reklama

Slaměný klobouk

  • angličtina Straw Hat
TV spot

VOD (1)

Pařížský bonviván Maurice Fadinard je ve svých čtyřiceti letech finančně na dně. Jediným možným řešením je pro něj sňatek s nezkušenou, avšak zazobanou Helenkou, dcerou zelináře Nonancourta. Ve svatební den se Fadinard naposledy v lesíku sejde se svou milenkou. Jeho kůň nedopatřením sežere slaměný klobouk jiné dámy, Anais Beauperthuisové, která je tu se svým milencem, poručíkem Emilem. Protože Anais se ke svému žárlivému manželovi nemůže vrátit bez klobouku, požaduje Emil na Fadinardovi okamžitou nápravu. Dokonce kvůli tomu i s Anais dorazí do Fadinardova bytu. A tady začne kolotoč zmatků a nedorozumění. Fadinard neví, zda se nejdřív věnovat nevěstě a jejímu početnému příbuzenstvu, nebo rozzuřenému Emilovi. Ani jedni nechtějí čekat, a hlavně je zde kardinální otázka: kde v celém městě sehnat přesně stejný slaměný klobouk? (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (129)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Z osvědčené spolupráce Oldřicha Lipského se scenáristou Milošem Macourkem vznikly postupně čtyři legendární crazy komedie, přičemž tohle je ta poslední, a jestliže se v roce 1967 dalo (ba dokonce muselo) ve filmu experimentovat, a v roce 1969 a 1970 ještě mohlo, v roce 1971 již úplně zaklaplo víko normalizace a tak museli tvůrci přijít s něčím absolutně apolitickým, stojícím mimo jakoukoliv dobu a režim - sáhli proto k osvědčené francouzské frašce. Je to v podstatě naprosto primitivní divadelní kus, přesto, anebo možná právě proto, je úžasné a fascinující, co dokázal Oldřich Lipský s Milošem Macourkem z takovéto předlohy vyždímat. V duchu zůstali uvnitř svého mateřského žánru crazy komedie, která je logicky vystavěna na bázi komedie konverzační, herecká elita té doby dodala ovšem celému kusu absolutní přidanou hodnotu, dnes je až skoro neuvěřitelné, že se takový herecký koncert dal realizovat čistě s českými herci a herečkami. Lipského Slaměný klobouk je oslava české herecké školy a výjimečné herecké generace, která možná vynikne nejvíce právě v kostýmní frašce. Velmi zajímavá je výtvarná secesní stylizace něčím hlubším konvenující pohnuté době, neboť obdobnou použil o rok později třeba i Juraj Herz ve své Morgianě... ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá komedie natočená podle stejnojmenné divadelní hry Eugena Labiche. Pan Fadinard (M. Kopecký) se svou neutěšenou finanční situaci rozhodl řešit sňatkem s Helenkou Nanoncourtovou (I. Janžurová), prostomyslnou dcerou zámožného venkovského zelináře. Těsně před svatebním obřadem však Fadinardův kůň sežere klobouk dámy, která byla v zrovna v milostném objetí se svým milým, prchlivým a agresivním důstojníkem Emilem (P. Landovský). Rozlícený poručík vnikne do Fadinardova domu a vyhrožuje, že prozradí okolnosti svatby zrovna v okamžiku, kdy je dům plný svatebních hostů z nevěstiny strany. O bláznivé situace a komické postavy není nouze, svým pojetím lze film zařadit do kategorie grotesek. Herecké obsazení je exkluzivní a snímek se mi jeví mnohem vtipnější než při prvním zhlédnutí před mnoha lety. Velmi zábavná je mimo jiné trojice dekoratérů F. Filipovský, J. Libíček a J. Hlinomaz. Mezi hereckými osobnostmi je potřeba zmínit alespoň otce nevěsty V. Menšíka, zákeřného střelce milujícího Helenku J. Hrzána, senilního a hluchého strýčka L. Lipského, sluhu Felixe v podání J. Kemra či podváděného I. Prachaře. O úspěch a vizuální stylizaci této veselohry se ve velké míře zasloužila i známá výtvarnice a návrhářka filmových kostýmů E. Krumbachová. Podobně laděných crazy komedií zasahujích až do grotesky v československé kinematografii mnoho nenajdeme a tento projekt se režiséru legendárních filmů O. Lipskému vskutku povedl. ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

Slaměný klobouk patří do mojí top desítky. Slušná divadelní předloha nakombinovaná s počátkem normalizace v kinematografii, kdy jen výjimečně vznikaly solidní filmy. Herectví je tu spíše divadelní, než filmové, ovšem v těch secesních kulisách to není na škodu a minimálním exteriérům i interiérům ta květnatá mluva velmi sluší. Dialogy nejsou sice nijak objevné, ale v podání (desítek!) těch nejlepších českých herců, navíc s mistrovským neverbálním projevem, jsou kouzelné. Jediné, co mě rušilo, byl nahluchlý strýc Lubomíra Lipského, jehož repliky časem začnou nudit. Před výkonem těch ostatních ovšem nutno smeknout klobouk. Třeba slaměný. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

V dobe postupujucej normalizacie sa uz evidentne nedali tocit kulty typu Kladivo Na carodejnice, ze jo. Vladnuca elita si davala extremny pozor, aby sa do filmov nedostali nepriaznive vplyvy /obraz 50. rokov, monsterprocesy, kolektivizacia...../a preto autori Slameneho Klobouku siahli po francuzskom vzore, aby si ho prispobosili na domace pomery a aby tak mohla vzniknut tato crazy komedia. Scenar sice nie je nic moc, ale do nadpriemeru film tahaju hlavne herecke vykony : Kopecky, Mensik, Janzurova, Zazvorkova ..... Vo filme je vsak kopa nezmyselnosti a nelogicnosti. 83 % ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Taškařice kostýmní, divadelně-televizně stylová... ;o] . . . Filmek lehce rozverný, naštěstí na nic si nehrající, postavený hlavně na konverzačním humoru a rozpustilých kreacích tehdejší herecké elity. Jojo, kdeže ty časy starý jsou... - - - - - (Viděno párkrát během letu let na různých tv kanálech, hodnocení po repete 17.11.2011 na >slaměné jedničce< 1616., komentář zde suše jako šedesátý - 17.11.2011) ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Dům rodiny Nonaucourtových a přilehlé skleníky se nacházejí v zámeckém parku v obci Hořín nedaleko Mělníka. Dnes je však celý objekt zarostlý stromy a jedná se o zříceninu. (ondradvori)
  • Film byl natočen na motivy hry Eugèna Labiche „Un chapeau de paille d'Italie“ (v překladu „Klobouk z italské slámy“) z roku 1851. (Komiks)

Reklama

Reklama