Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

george82

Tohle byla naprostá paráda. Interakce těch dvou světů byla fascinující a celé podložené příběhem podle skutečnosti. Bravo. Tohle byla nádhera sledovat a herecké výkony na jedničku. ()

adamix

Tento rok je bohatý na antirasistické snímky, čo nie je na veľkú škodu, pretože väčšinou ide o kvalitu a dnes je to v Hollywoode ,,in''. Za začiatku to má pomalší rozbeh a trvalo pár chvíľ, kým som si na pribratého Vigga zvykol. V druhej tretine však film naberie svoje grády a vtiahne Vás do svojho diania. Prvýkrát tom mal tú česť spoznať herca Mahershala Aliho, ktorý si ma svojím výkonom získal (žeby nový Morgan Freeman?). Záver mi trošku pripomenul starú americkú klasiku ŽIVOT JE KRÁSNY, kde sa všetci šťastne zišli doma na Vianoce. GREEN BOOK čerpá námet zo zaužívaného story stavanom na nadobúdaní vzťahu dvoch odlišných osôb, zato ale predstaví oldie príbeh o zaujímavých ľuďoch, ktorý vyčarí úsmev na tvári a zároveň nás donúti zamyslieť sa. Oscary zaslúžené. Za mňa 80%. ()

PeterJon

Silné herecké výkony, Viggo aj černoch, perfektné aj vtipné. Sklamalo ma ale, že propaguje LGBT. pritom ten klavírista bol tak morálne vyspelý a distinguovaný. "Dignity always prevails, always." Antirasistická a antigay téma = stávka tvorcov na oscarovú istotu. 3,5* ()

horor2

Bylo to upřimné italské pohlazení s hudební čokoládou aneb na Jihu je hodně horko. Viggo Mortensen i Mahershala Ali byli oba skvělí, 130 minut uteklo jako voda. Konec dojemný. ( Aspoň pro mě ) :-) ()

PlayEasy

Na tento film jsme šli do kina možná jen kvůli úspěchu na oscarech a to byla chyba, protože když se ve stejném autě ocitne intelektuální černoch Don Shirley a nevychovaný drsňák Tony "Pysk" Vallelonga a ještě k tomu na jihu, tak vzniká spousta vtipných i dramatických událostí, které jsou všechny natočeny s velkým citem. A k tomu krásný, ne dojemný, ne naivní konec. Oscar za scénář a za Aliho je zasloužený a přáli bychom i Viggovi kdyby nebylo Maleka a možná Coopera, a ano dovolujeme si to říct i když někteří nás možná ukamenují, že je to lepší než Queeni a vyhrálo to sošku právoplatně, konečně se akademici trefili do černého (nemyslíme to špatně:) a konečně pořádný film, u kterého by bylo 5* i kdybychom to neviděli v kině! Krása! 90% ()

Sharleen

Green book vďačí za svoj úspech predovšetkým presvedčivej a vzájomne perfektne fungujúcej ústrednej dvojici. Dala by som Oscara aj Viggovi, ale Ramimu za Freddieho tiež, takže to sa tento rok žiaľ vylučuje. Oscar za najlepší film schvaľujem, o to viac, že nebol medzi favoritmi. ()

MyrnaAlec

Obsazení, kulisy, hudba - perfektní. Zobrazeni všech myslitelných rasových stereotypů už méně. Bylo to natolik uhlazené a předvídatelné, že vyprodané kino plné důchodců odcházelo spokojené, nezasažené žádnou myšlenkou. ()

Micoldee

Co určuje lidskou hodnotu? Čím je určeno to, jak se k Vám ostatní chovají? Těžká otázka, ale v současné době by už málokdo odpověděl, že záleží na rase či původu. Černí, bílí, hnědí, žlutí - já oceňuju lidi podle toho, jak se chovají, kolik toho dokážou obětovat pro druhé, a jaký mají přístup k životu, rozhodně ne podle barvy pleti. Tenkrát to tak bohužel nebylo a tento srdcervoucí snímek to vybarvuje přesně. Nevím co bych k tomu víc dodala, kromě toho, že rasismus je fakt pěkně nespravedlivá svině. ()

Fabe

Přál bych si, aby se podobné filmy nemusely točit, ale je jich stále zatraceně málo. Oscaři zasloužený. ()

Pohodex

Film spíše na 4* - klasická šablona, která ničím zásadně nepřekvapí, přesto velmi dobře natočená. 5* dávám Viggovi, který je fenomenální a Oskara by si rozhodně zasloužil. ()

tkey

Kde je moje 5* placka? Jo tady je! *SLAP* Je to prostě fajn, zasmál jsem se a nenuceně a člověka to vede k zamyšlení, že ne všechno co nyní bereme za samozřejmost tu bylo. ()

marek29

Oscarové šílenství je oprávněné.. Definice tématicky silného filmu. Amerika 60. let, káry té doby, ale bohužel i rasismus jsou tady velice věrně podány. Je to ten typ filmu, který si přejete, aby neskončil. Bravo bravo :) obrovské doporučení ()

Blenny

Strašně milej film. A rozhodne by mu pomohlo, kdyby Oscara nedostal a nebylo to použitý jako agitka. Ta hysterie rvát cenu všemu negerskýmu a mutlipohlavnímu je otravná. Oskara rozhodně neměl dostat ani Mahershala Ali, protože poněkud přehrává do karikatury. Možná se takhle Don Shirley opravdu choval, ale to nedokážu posoudit. Kdo měl ovšem Oskara rozhodně dostat, tak to Viggo Mortensen. Bral jsem ho vždycky trochu jako herecký poleno a tady je naprosto dokonalej. Kvůli němu si to určitě ještě někdy pustím. Líbilo moc. Příště prosím bez tý zbytečný aury kolem a těch dneska už zbytečnejch cen. ()

Sasulka3

Urcitym zpusobem mi to pripomina film ,,Nedotknutelni,,. Je hrozne, jak spolecnost odsuzuje a opovrhuje ,,jinymi,, lidmi a ty ,,jine,, hazi do jednoho pytle. Za me velice povedeny film, ktery v cloveku zanecha emocni stopu. ()

Meeryan

Americký Jih byl tvrdý k afroameričanům, měli těžký život... je to film o nespravedlivosti a odhodlání, doporučuji. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi