Bývalý vyhazovač a drobný podvodníček Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen) má mezi newyorskými Italy pověst chlápka, který dokáže vyřešit každou šlamastyku. Slavný černošský klavírista Dr. Don Shirley (držitel Oscara® Mahershala Ali) si ho proto najímá jako řidiče a bodyguarda na turné po divokých státech amerického Jihu 60. let. Tony je horkokrevný, ne moc vzdělaný, ale o to mazanější. Nade vše miluje svoji ženu (Linda Cardellini) a smažená kuřata. Dr. Don je jeho protikladem: kultivovaný génius jemných mravů a pevných zásad. Aby společně překonali nástrahy, musí si k sobě oba tvrdohlaví muži najít cestu skrz předsudky a humorné přešlapy. Originální komedie Zelená kniha získala získala tři Oscary včetně sošky pro Nejlepší film. Režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je) se inspiroval příběhem skutečného přátelství a natočil jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018. (Aerofilms)

lineker

Nejvíc mne nasralo, že Viggo za toho roztomile žvatlajícího, přiblblého Itala tu sošku nezískal. Pro mne to byl tahoun filmu a každá jeho další replika mne neskonale bavila. Green Book byla na Oskara vyrobena a taky ho získala. Za příběh, který je nyní v Americe v kurzu, za zpracování, které Vás pohladí na duši a prostě za to, že kromě toho až okatého tahu na zlatou sošku, nejde filmu prakticky nic vytknout. ()

sentus

Nezměnilo mi to život, ale zajistilo zážitek a hezký večer. Důležité téma, humor a především herecký koncert obou hlavních představitelů. ()

splaty

"I knew you had a gun!" Nejlepší scéna filmu. Zajímavý pohled na život ze dvou stran a ještě k tomu v zajímavém období 60. let, kdy ještě černoši neměli žádná práva. Viggo pořád žere a žere a Ali se snaží být slušným člověkem za každých okolností.. Moc hezké, dost lidské, mě se bohužel ale nedotklo tak, jak by mělo. ()

stuj

Příjemný film. Místy jsem uvažoval i o pěti hvězdičkách. Pro příběh. Autoři naštěstí tolik netlačili na pilu a nesnažili se co nejvíc vyždímat z protikladů černý vs. bílý, vzdělanec vs. vidlák apod. Nebylo to kýčovité ani uměle dojemné. Povedlo se. ()

TommykCZ

Jedněmi z nejlepších filmů jsou příběhy, které přivádějí na společnou cestu dva nesourodé charaktery. Takovým je i Zelená kniha. Film představuje perfektní dialogy, kde vznešený, geniální pianista a vulgární, horkokrevný bouchač navzájem nechávají toho druhého nahlédnout do svých světů a představ o životě. Jejich vztah utužují kritické momenty, kdy si vzájemně pomáhají, ať už v rámci či nad rámec svých povinností. Celý snímek výborně dokresluje závan rasismu, který na začátku šedesátých let dvacátého století stále svírá USA, obzvláště v jejich jižní části. Inspirováno skutečným příběhem, skvěle zahráno, vše do sebe dokonale zapadá. Velmi kvalitní kinematografický zážitek. ()

vinson003

Komorní drama, kdy každá nová scéna má svou zápletku. Výjimečnost podtržená ještě výjimečnější sexuální orientací podpořená depresí, kterou vystihuje jedna z mála humorných scének, kdy černoch dostává kuře a přejí se a usmívá se. Racionálně žijící lidé musí někdy zapomenout na svá pravidla a pořádně se najíst, uvolnit se, usmát se a trochu ubrat ze své nabubřelosti. Řidič v podobě italského věřící člověka, který furt jí, a protiklad v podobě aseptického intelektuála. Černoch žádnou velkou revoltu nedělá, čímž podtrhuje svou velikost. Řidič svým přátelským přístupem a pochopením zase podtrhuje své rodinné vlastnosti plné lásky. Harmonie, která nastává na konci, kdy láska přebíjí strach a předsudky. Chtěl jsem dát tři, ale dám spíš čtyři. ()

hatinho

Po získaní hlavnej sošky z oscarov bolo vela ludi prekvypenych. Ja som mal to stastie ze som na ten film narazil uz predtym a osobne si myslim ze je to jeden z najlepsich filmov minuleho roka a pravom ziskal toto ocenenie. Silne emotivny pribeh dvoch ludi na prahu rasovych problemov sme tu z sice mali neikolko krat ale nikdy nie tak uveritelne ako tentokrat. Skvely vyber hercov a ich vykonov mi umoznil uverit tomu ze to dobro v nas naozaj je. Pre mna jednoznacne za 5. ()

pornohavo

Výborne stvárnený život a rasové problémy jedného z najlepších pianistov minulého storočia. Autentické prostredie Ameriky 60-tyc rokov a pútavý príbeh vás nepusti z kresla. Srandovných situácii film veľa neobsahuje, avšak dojemné scény nechýbajú. A záver mi pár sĺz z oka naozaj vytlačil. Nice work. 90% ()

Brain32

S oscarem nemam zadny problem :) petihvezdickova laskomina. Viggo i Ali pecka! BlacKkKlansman za tímto snímkem (alespoň u mě) hodně pokulhává.. ()

Parisienne09

Tenhle film mě celkem dostal. Nikoli proto, že přináší "trendy" téma rasismu. Dostal mě vskutku parádní a zároveň něnápadný popis procesu získávání zkušeností obyčejného a řekla bych příliš nezúčastněného rasisty a ruku v ruce s tím odlivu jeho předsudků. Neboli když jaksi nenápadný rasista (který je rasistou proto, že jsou rasisté všichni kolem něj v jeho společenské třídě) má čas a prostor všímat si skutečností a svým selským rozumem spolu s emocemi je vyhodnocovat... Pravda, někdy příliš impulsivně.:-) ()

Oup

Také, no, vlastne tam nieje toho moc čo vytknúť, ale za tú priamočiarosť a jednoduchosť iba 4.. Hviezda filmu 100% Viggo, žiadny Ali nikdy nedosiahne ani len po kotníky Viggovi. ()

Martyrium

Za mňa perfektné. Áno šablóna, áno miestami až prvoplánový útok na city, ale keď to má atmosféru, ducha a ten feel good (aj napriek téme) výraz, tak koho to zaujíma. Osobne som bol najviac očarený a nadšený z výkonu Vigga. Môže si každý vravieť čo chce, ale pre mňa bol casting na túto postavu dokonalý. Viggo je pán a s tak "pozitívnou" filmovou postavou som sa už dlho nestretol. Aj keď bol Tony v podstate obyčajný chlapík, akých by sme našli zrejme mnoho. Viggo to dokonca vytiahol u mňa tak vysoko, že som začal prehodnocovať udeľovanie cien. Áno, ísť proti Ramimu je v podstate mission impossible, ale takýto výkon si treba vážiť. Bolo to skvostné. ()

Stanislav.Ba

Kazdy ozajstný filmový fanúšik si tento film zamiluje.Je v nom všetko co v dnešnej MARVELovskej dobe filmu chýba.Srdce,herecke umenie,pribeh a inteligentný humor.V tejto dobe ide kazdemu o to aby film zbuchal za 200mil. $ a zarobil 5krat tolko.Ja osobne mam tychto filmou dost.Tento film je ozaj o relaxe pri Tv kde zabudnes na vsetko a si s nimi v aute na ich ceste na priec "rasizmom" Pre mna ***** ()

EternalS

No jo oskárek jak vyšitý. Měl jsem právě kvůli tomu malinko obavy, že se mi snímek nebude moc zamlouvat. Opak byl ale pravdou. Báječně jsem se u projekce bavil a hlavně jsem se naštěstí nedočkal cliché scénáře s na jedné straně utlačovanými černochy, rasistickými bělochy na straně druhé, ani grandózního finále, kde všichni budou milovat všechny. Obě hlavní postavy famózně ztvárněné, ikdyž možná malinko víc se mi do paměti vryl výkon Mahershala Aliho (až teď jsem zjistil, že to byl právě on koho akademici ocenili. Každopádně se z mého pohledu rozhodně nejednalo o vedlejší roli). Skvělá sonda do poměrů na americkém jihu 60. let, žádný zbytečný patos či jednostranné tlačení na pilu, skvělý scénář a perfektně zmáknutá filmařina. Fakt je to sakra dobrý snímek s velkým nadhledem a vlastně i tak malinko nekorektní na poměry dnešní doby. ()

Miro.boc

Bol som príjemne prekvapený, úprimne som čakal niečo oveľa horšie, a teraz sa ani nedivím, že vyhral oscara, podľa mňa je to lepší film ako bol jeho konkurent bohemian rhapsody ... mám rád tému 60-te roky, talianské rodiny, aj tému černošského útlaku v amerike, je smutné, ako ich v tej dobe brali, ako zvery, ešte že je tu sila priateľstva :) ... aj keď som dlho jeho pozriete odkladal, som rád že som si ho nakoniec pozrel, je to dobrý film. ()

Metastazina

Tento film nebyl vůbec krok vedle. Ano, filmů o xenofobii je sice všude plno, ale přeci jen je to furt aktuální téma. Zelená kniha ukazuje problematiku rasismu a xenofobie originálním způsobem, vede k zamyšlení a nenechá diváka chladným. Za mě 5 hvězd a uznání, že je to oscarový film právem. ()

Newman98510

Film se odehrává v 60. letech minulého století v Americe, která byla rasisticky založená. I když toto téma je podle mého názoru na zpracování velmi obtížné, tak film to zachycuje dokonale. Neuvěřitelná je alchymie dvou hlavních postav vzájemná odtažitost, ze které se vyklube velké přátelství je geniálně zpracovaná. Velmi mě bavila jak se postavy od sebe navzájem učily novým věcem. Tento film hraje i dost na vtipnou stránku, ale vůbec neschazuje vážnost celého snímku, což je velmi unikátní. Je to velmi vtipné ale zároveň dojemné (i slza ukápne). Tento film se dá považovat za klenot kinematografie a právem si zasloužil Oskara za nejlepší film 2018. Tomuto filmu dávám 9,5/10. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (více)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (více)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi