Mavka: Strážkyně lesa

• Ukrajina Mavka. Lisova pisňa (více)

Hluboké lesy skrývají od nepaměti nespočet tajemství a nevyzpytatelných záhad. Jsou domovem podivuhodných mýtických tvorů, kteří žijí mezi prastarými stromy a věrně střeží svou posvátnou lesní říši. A právě víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti jakémukoli zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne své nové povinnosti. Ve vesnici nedaleko lesa žije Lucas, vesnický kluk, který nade vše miluje hudbu a především hru na flétnu. Sní o tom, že celý svůj život zasvětí této vášni. A právě jeho hudba vyvolá něco opravdu pozoruhodného, Mavka uslyší jeho okouzlující píseň a její srdce se naplní dosud neznámým citem.
Láska mezi člověkem a lesní vílou už od začátku ale čelí mnoha potížím. Do cesty jim navíc vstoupí další a větší překážky, do vesnice přijíždí bezcitná a lakotná Kylina, která tvrdí, že je dědičkou staré pily na kraji lesa a slibuje všem lidem, že s jejich podporou vyrve ze země veškeré bohatství a přinese všem (a hlavně sobě) průmyslový pokrok, který poznala v cizině. To vše ji ale slouží jen jako lest k zakrytí jejího skutečného cíle. Tím je totiž ovládnutí Srdce lesa, pomocí něhož by získala věčné mládí a krásu. Klíčem k němu je právě víla Mavka, která je v této chvíli kvůli lásce k Lukasovi velmi zranitelná. Dokáže Mavka zachránit les před prohnanou Kylinou? Dokáže hudba činit zázraky? Podaří se nakonec spojit magický svět lesa se světem lidí? (Cinemart)

Verody91053

Máme tu animák pôvodom nie z USA, ale z Ukrajiny, v ktorom aspoň ja som videla odkaz na nezmyselnosť sporu o územie... Vizuálny zážitok v kine bol ozaj nádherný. Prekrásne lesné prostredie, plné farieb a milých lesných zvieratiek. Animák je vhodný pre deti, no aj dospelých isto zaujme krásne spracovanie a sympatické postavy. Oceňujem vtipný prvok v podobe módneho návrhára kráľovnej. Jediným negatívom filmu je podľa mňa trošku jednoduchší príbeh pre deti, ktorý taktiež pripomínal príbeh Snehulienky a zlej kráľovnej. Čo sa týka hlavnej postavy Mávky - krajšiu animovanú postavičku som asi v živote nevidela. Mávka je úplne prekrásna.  Môžem povedať, že sa tento animák vie vyrovnať americkým animákom. Určite som rada, že som na tento ukrajinský počin bola v kine. :) ()

NikiVai

Mně se Mavka líbila moc. Okouzlující animace v trochu jiném stylu, než jsme zvyklí od amerických tvůrců, byla pro oko opravdu líbivá. Příběh sám o sobě fantasy pohádkový. A co mě nadchlo bylo i to, že si ukrajinská produkce dala záležet na tom, aby tam ta jejich národnost byla viditelná, aniž by to prvoplánově řvalo do očí, za to velký palec nahoru. ()

FlyingGentle

Odvážný počin ukrajinské kinematografie čerpá z mnoha světových hitů (Avatar, Ledové království, Zvonilka, Šípková Růženka…), na kterých se vystavil vizuálně nádherný příběh o lásce, která musí překonat protivenství i negativní emoce novověku. Se vtipnými scénkami zasazenými do místního follkóru a s přesahem do přírodní spirituality přináší opravdový zážitek. Jak pro děti, tak pro dospělé. Tajemné runové symboly základních elementů a chytlavé romantické písně činí z dětské pohádky velký filmový zážitek. ()

Eva.Zumrova

Mavka je film, jehož první Teaser trailer jsem viděla někdy před 5-6 lety. Hned jsem věděla, že jej chci vidět, pokud se u nás objeví. Absolutně nejsem zklamaná (na rozdíl od Maria -_-). Příběh je jednoduchý, ale dobře strukturovaný a postavy jsou zábavné i zajímavé. Extra velký obrat nebo velké překvapení nelze čekat, i když to, co bylo, potěšilo a bylo i šikovně (ne "na pěst") naznačeno. I vedlejší postavy dostali prostor (Kvítko nebyl otravný a ten komorník byl prostě boží - jeho patálie byla sranda sledovat). I hlavní záporačka měla šmrnc, dokázala i působit "hrozivě", ale zároveň i lidsky. Hlavní dvojice fungovala a ani jeden nebyl "lepší" na úkor toho druhého. Animace velmi dobrá, plynulá a design postav hýřil nápady a rozmanitostí (lesní tvorové i "dobové oblečení" lidí). Vložené písně působili originálně a skvěle se tam hodily. Hlavní myšlenka příběhu vytváří nadčasový a klasický příběh, ze kterého si lze vzít ponaučení kdykoliv. Některé dialogy působily kostrbatě, což může být vlivem překladu nebo i originálního znění. Celkem takových vět však bylo snad do 20 a nebo nic, co by mě extra vytrhlo z příběhu. Doufám, že tento film si povede dobře. Je to příběh u něhož se nebudou nudit ani dospělí. Hodnocení: 8/10 PS. Potitulkovou scénu jsem zde nečekala, ale nenechte si ji ujít :-) ()

Eridan_

Nádherná animace, krásná hudba, příběh s nadstavbou, vtipné momenty. Osobně mě nejvíc bavilo zakotvení ve slovanské mytologii. Staré příběhy mají sílu. ()

Major776

Milé děti, chtěli jsme Vám zahrát pohádku, ale protože jste zlobili, uvidíte akorát h...o! Pomalu se nám symboly fašismu vkrádají nenápadně i na plátna kin. To Vám lidi fakt nevadí fašistický symbol (Banderovský Trojzubec) přes celé plátno !? Divná doba, divní lidi a jeětě k tomu prapodivný animák. ( Mimochodem, jak dokáže někdo dělat animované filmy ve válkou zmítané zemi ?) Čaroděj ze země KOZ !?!? ()

megacik

Videné v kine, kde boli okrem nás len ďalšie dve osoby. Očividne to nevyzeralo ako nejaký veľký trhák, ale deti to veľmi bavilo, a my sme si to užili tiež. Dobrý príbeh, dobrá pointa, príjemný animák, a myslím si, že kvalitatívne bol toto mierny nadpriemer, oproti väčšiny kreslenej produkcie, čo aktuálne vzniká. ()

Marta.Cat

Za estetičnost. Víc vyzvednout nemohu. Byli jsme v kině na dabingu a nevím, jak zní originál, ale lepší herecké výkony předvádí i Pecháčková v ZOO. ()

Punki_MeT

Extrémně velký potenciál, ale nehorázně podělaný (furt to teda nemá na "Raya a Drak"). Děj jsem ve vteřině skoro celý odhadl. Nádherné animace, ale příšerný příběh/zpracování/scénář ()

StandikK

Dívat se na to dalo, ale vždy tomu něco chybělo. Navíc námět tohoto animáku je už tolikrát okoukaný, že vůbec ničím nepřekvapí. ()

Marek.Skalka

Ale jo, proč ne, Hezká animace, příběh je prostě pohádka s dobrým koncem a... a tak si říkám, že vlastně nějaký nafrněný Hollywood není potřeba. ()