Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 18 h 2 min (Minutáž: 61–76 min)

Předloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Morfydd Clark, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova, Cynthia Addai-Robinson, Megan Richards, Maxim Baldry, Markella Kavenagh, Peter Mullan, Joseph Mawle (více)

Diskuze

Castrator

No s tím nesouhlasím, ale to je jedno, proste mně to tak přijde a rozhodně jsi mě nepřesvědčil. To samé tři věky věznění Morgotha, prostě skřeti a další jen schovaní na něj čekali. Tady mi přijde celá ta tématika Adara a otázky pocitů skřetů a jejich touha po klidu a založení rodiny úplně mimo..

No tak PP jsou tři knihy, Hobbit, Silmarillion, nedokončené příběhy, Pád gondolinu, pád Númenoru, Húrinovy děti, Beren a luthien, Historie Středozemě je 12knih, List od Nimrala,  a možná ještě něco

na příspěvěk reagoval Castrator, Castrator

Ratemus

Od Tolkiena mám všechno, co kdy napsal, a když k tomu přičtu i posmrtně vydané knihy od potomků, tak mi ta dvacítka nevychází, a to i tehdy, když do toho započítám knihy, které se Středozemí nezabývají. Můžeš tu dvacítku uvést? Abych si doplnil knihovnu. Dík.

Ratemus

Tak si je přečti pořádně, máš tam vysvětlené, co jsou skřeti zač.

Nevidím souvislost mezi tím, co se ti v seriálu nepozdávalo, a co teď píšeš. Možná proto, že tam žádná není. Tobe se nezdálo, že vědí, kdo je Sauron. Třeba se ti zdálo špatně. I kdyby to nevěděli, oni to nemají vědět, protože se o tom neučí ve škole. Skřeti jdou za Sauronem jinak, než jak si asi myslíš. Jak? Máš to v knihách vysvětlené.

Castrator

Od Tolkiena jsem četl kolem dvaceti knih, povídej, řekni mi co mi ušlo, prosím. Co ovšem vím a je z knih, tak že vždy po pádu nebo zmizení či nepřítomnosti temného pána ať už Morgoth nebo Sauron tak vždy na něj čekali jeho sluhové, skřeti, Balrogové, draci. Nebylo to pár let, ale třeba i stovky let a mezi tím se množili a čekali na návrat čeho pána. Takže tvůj pseudo humor o výuce skřetů ve škole je úplně mimo. Četl jsi od Tolkiena vůbec něco, nebo sis jenom někde přečetl výcuc o Středozemi na internetu? Jak jistě víš, tak Sauron čekal po pádu Morgotha cca 500 let než začal zase šířit zlo a rozvíjet své plány, co myslíš že těch 500 let dělali skřeti? Nářadí dur se stavěla přibližně 600 let, mezi tím cca 400 let se vydával za Annatar a dělal prsteny v Eregionu, co myslíš že mezi tím dělali skřeti v Mordoru? Sauron byl také dlouho na Númenoru než ostrov padl, co myslíš že mezi tím dělali skřeti v Mordoru? A teď pozor, po pádu Saurona, téměř celý Třetí věk, což je tisíce let, Sauron nebyl,  jen jeho duch, co myslíš, co dělali celý třetí věk skřeti?

na příspěvěk reagoval Castrator, Castrator

Ratemus

O Sauronovi se skřeti neučí ve škole, aby věděli, co je Sauron zač. I kdyby se učili, tak to asi stejně vědět nebudou, protože skřeti jsou dost blbí a nějaké dobro a zlo neřeší. To je jako by ses divil, proč skřeti jdou ve Středozemi proti lidem, i když neměli žádnou poradu, na které by si odhlasovali, že budou lidi nenávidět a budou ničit vše krásné a libovat si v zabíjení a hnusu.

Četl jsi od Tolkiena vůbec něco, nebo sis jenom někde přečetl výcuc o Středozemi na internetu? V knihách máš jasně vysvětlené, co jsou skřeti zač a proč dělají to, co dělají.

Ratemus (hodnocení, recenze)

Tak jsem si to dal znovu. Přijde mi že hned v prvním díle na začátku se skřeti tváří jako kdyby vůbec nevěděli kdo je Sauron. Jako kdyby nebyl první věk, jako kdyby vůbec neměli ze Saurona strach.

Příběh Saurona v prvním díle byl docela fajn, ale prostě za mě zbytečně natahovaný na celý jeden díl.

Ohledně Galadriel, přijde mi vtipné jak s ní Gil Galad jedná, ona je jedna z nejváženějších elfů, každý ji má v maximální úctě, po Cirdanovi by měla být další nejstarší elf a Galad jí říká velitelko a baví se s ní jak s lůzou. Dal mi přijde že tak nějak seriál dělá ze Saurona hlavní hvězdu které mame spíš fandit, je pravda že on je hlavní postavou Druhého věku ale je také prvotřídní zlo, tohle mi ale jako problém vyloženě nepřijde, jen doufám že seriál nebude dělat naopak z elfů,,zaporaky a ty zlé,, a ze Saurona někoho komu fandit.

Příběh trpaslíků mě baví hodně, Durin a Disa jsou sympaťáci a Khazad dum prostě nádhera.

Dění v Eregionu také pěkný, líbí se mi přerod v Annatara, kdesi jsem četl že tvůrci neměli na slovo Annatar práva, tak očividně měli nebo se něco změnilo. Ze vztahu Annatara a Brimbora jde cítit vzájemná skvělá chemie a kdo ví co bude následovat, tak prostě cítí to napětí kdy si Annatar maže Brimbora na chleba a ten mu zobe.

Nebaví mě absolutně linka s pseudo Gandalfem a hobbitama, to je něco tak zbytečného až to bolí. Úplně to ubírá prostor důležitým věcem na Númenoru a dění elfů a trpaslíků. To mě fakt nebaví a už je úmorné pořád sledovat Istara na jeho cestě poznání a získání moci. Moc nechápu co chtějí tvůrci říct příběhem z Rhunu a novým čarodějem.

Na Númenoru to začíná taky tuhnout, co jsem pochopil tak už jsou rozdělení na Věrné a Královské. Pořád ale nechápu smysl ztvárnění dcery Elendila, chtěli jako aby někdo z Elendilovi rodiny byl zrádce? Potřebovali další ženskou postavu na Númenoru?

Potom Cirdan, neskutečný sympaťák, škoda že se oholil, právě ty fousy jsou jeho znamení, jediný vousatý elf...

Celkově hodnotím docela kladně, první tři díly ale osobně mají pro mě hodně zbytečných věcí, který tam být nemusí, jiné věci se zase roztahují na dlouhou minutaz a taky dle mě zbytečně...

To ani nekomentuju ty skřety a jejich potřeby se oddělit a už nebojovat a žít v míru s rodinami. To prostě do lore Tolkiena nesedí. Tak uvidíme co zbytek, za mě to není tak stupidní jako první řada ale tak ještě nejsme u konce.

na příspěvěk reagoval Kisseather, Castrator

Nirnen

Nirnen (hodnocení, recenze)

Komu inemu po troch castiach fandit ako Sauronovi. On sa aspon o nieco realne snazi, ma plan, vyuziva inych a napreduje. Ostatni sa bud lutuju, filozofuju alebo spominaju. To mohli 5 minut...nie 3+hodin

Ratemus , Ratemus

Tak už tam byla ta skřetice... No vlastně celá skřetí rodina a bylo to v pohodě. Prostě nic co by nějak zásadně zasahovalo do děje. Jen tam prostě skřet projevil svůj názor ... Že už nemusí válčit když už nemají pro koho, nebudu prozrazovat a to bylo všechno.

Galifry

Hodně se mi líbí herečka hrající černou trpaslici. Ona na všech tiskovinách říká, jak je hrdá na to že je první černá trpaslice. Nic jiného téměř neříká, loni to tak bylo...paradoxně zrovna vztah Durina s ženou mě baví

na příspěvěk reagoval Kisseather, Kisseather

Galifry (hodnocení, recenze)

W.Dow

Píšu na konci, přenesl bych přes ledasco, kdyby to dělali lidi, co mají talent a ví, co dělají a tihle rozhodně nejsou. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale co předvádí od začátku tý propagace, jak mlátí hubou a dělají ze sebe hvězdy a z Tolkiena, div ne nějakýho netalentovanýho žabaře, tak bych čekal, že  s takovou gigantickou sumou přijdou a vystřelí všechny na měsíc. Tohle je prostě jedna velká neúcta k Tolkienovi a jeho dílu.

W.Dow

W.Dow (hodnocení, recenze)

Galifry

Spousta fanoušků Středozemě často opomíjí fakt, že Tolkienův záměr stejně tak byl nedůvěryhodný vypravěč, ne vyprávět příběh jako tvrdá fakta jak se věci udály. Viz zde  a pokud nejste proti myšlence, pohledu z druhé strany můžu jen doporučit Posledního Pána prstenů. Takže bych v tom zase takový problém neviděla, horší je, že oproti první sezoně mi tohle přijde strašně vláčné a některé linky zbytečně jdou na něco oklikou, když by šlo třicet minut kolikrát vyřešit pětiminutovou scénou, celkově až na vizuál je to slabší ale na zkrácení večeru dobrý.

na příspěvěk reagoval Kisseather, Galifry

PKD

PKD (hodnocení, recenze)

Dacsus

Tam uz jsme davno. Jen to az do doby pred asi 10lety,nikdo nevidel. Ted nastane ta prava, zabava.

Galifry (hodnocení, recenze)

Ratemus

On je tady spíš problém v tom, že ta Tolkienova myšlenka za tím příběhem je prostá a jednoduchá. Boj dobra se zlem. A přesto a právě proto je tak skvělej. Takže každá taková věc je jednak proti jeho myšlence (i myšlence aby se jeho dílo používalo jako alegorie) a navíc to znamená, že z ní nevychází a vytváří to tihle "géniové". Podobně jako mytologie Toma Bombadila, kterou Tolkien nevytvořil záměrně. Přišlo mi, že je ta postava i takový trochu "trolling" vydavetele, který mu básničky nechtěl vydat.

Stejně jako ta kvazi-lovestory Guyladriel a Saurona. Nebyla náhodou jeho hlavní protivník v Eregionu, protože měla moc vidět skrz ty jeho kouzla (podobně jako Gil-galad nebo Elrond) a věděla, že Annatar není elf? Kdyby to vytvářel někdo, kdo má talent, ale tihle zkrachovalí scénaristi?

na příspěvěk reagoval W.Dow

Ratemus

Tak to vidíš... Tady ještě temného pána mají ale, jaksi Adar má jiný plány... takže se pravidla můžou trochu měnit. 8)

Kisseather

Oni to byli původně elfi, ale hodně původně ještě dávno před Prvním věkem, vlastně to bylo v době Lamp kdy se poprvé objevili elfové a zrovna trochu blízko Utumna, první pevnosti Melkora, ten je unášel a dělal z nich mučením skřety. Potom ty další skřeti Prvního věku a dál už elfové nebyli, a Uruk Si už vůbec ne...je to ráda stvořená jen za jedním účelem, sloužit temnému pánu, šířit zlo a bojovat v jeho jménu...prostě toto je naprostý nesmysl, to by rovnou i draci a Balrogové mohli chtít klid a usadit se....nene ti čekali stovky let společně se skřety vždy na další návrat svého pána...

Co vím tak ve čtvrtém věku thranduil a celeborn čistili Zelený hvozd od skřetů a znovu získali Dol Guldur

na příspěvěk reagoval Kisseather, Galifry

Ratemus

Jo o to jsem slyšel od Lore mastera že skřeti jsou v základu zlí... A že byl docela problém co snimy po pádu Saurona... Skřeti jsou dokonce i skažení Elfové. Hele, ale zase neexistuje jen čisté zlo a čisté dobro... Vždyždy bude existovat něco napůl. Navíc to že matka chrání svoje dítě je otázka instinku né dobra či zla. Otázka přežití...

I zlé matky mohou mít rádi své děti.

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci