Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 18 h 6 min (Minutáž: 62–76 min)

Předloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Morfydd Clark, Robert Aramayo, Ismael Cruz Cordova, Cynthia Addai-Robinson, Megan Richards, Maxim Baldry, Markella Kavenagh, Peter Mullan, Joseph Mawle (více)

Diskuze

Castrator

Že by to mohl Maglor byl můj tip už na začátku než řekli kdo to je. Sice by to odporovalo předloze ale bylo by to zkousnutelne si myslím. Případně mě napadají ještě Eluréd nebo Elurín protože o nich se nepíše vůbec jen že prostě je nechali synové Feanora jít do divočiny. Já neříkám že vše musí být nutně dle předlohy, někdy to nevadí ale pak vyžaduji dobrý scénář a vše ostatní...ta motivace k úvahám je fajn, s tím souhlasím. Ale třeba pak máš seriál Lucifer který si z předlohy bere jen tak 1% a tomu říkám kardinální zklamání, kam se hrabou Prsteny moci

Ratemus

Že to je Maglor a jen se jinak jmenuje a Maglor se z něj stane. Sauron by ho mohl nějak zničit, pohltit jeho duši a tím se stát tvůrcem Mordoru on. Je to sice hodně debilní nápad, ale takhle by se mohli chytře vykroutit z toho, že jdou proti předloze.

Ty změny asi nejsou úplně na škodu věci, když to lidi motivuje k úvahám o tom, kdo je kdo, jak to půjde s předlohou nebo proti. Vždyť ten Tolkien jsou jenom knížky, ne učebnice historie, aby si s tím nemohl někdo trošku pohrát.

Ratemus

Tak možná proto mi to nic neříká.

Při gůglení jsem našel, že by to mohla být postava z Tolkienova díla, ale už ten článek nemůže najít. Ale to je fuk. K tomu překrucování předlohy jsem před chvílí četl tohle:

Souhlasím s tím. Může to být příjemné osvěžení i pro fandy předlohy. Pokud na to přistoupí. Jacksonův Hobit už taky trošku vařil z vody. Lidi se dneska rádi samonasíraj kvůli každé kravině a hledají záminky pro hejtění. Mně mohou některé jednotlivosti naštvat, včetně černých elfů, ale když by mě to jako celek bavilo, tak proč ne. Ale fantasy mě moc nebere a Tolkien mě přestal bavit, tak už to neřeším. Být ještě fandou, dám seriálu šanci. Přestat to sledovat a zapomenout, že něco takového existuje, může člověk vždycky.

Ratemus

Já už Tolkiena moc nežeru a kromě trilogie a Hobita to jde mimo mě, tak si nepamatuju, co byl zač. Silmarillion jsem kdysi četl hodně několikrát, ale i tak mi to moc neříká. Teď to gůgluju a něco o něm Tolkien psal a tvůrci seriálu z něj udělali nějakou hlavnější postavu? Tak asi chtějí překvapit i fanoušky Tolkiena, co teď nevědí, co čekat, nefanouškům to bude fuk. Prostě použili předlohu jako námět a dělají si s tím, co uznají za vhodné. Taky možnost.

Castrator

V dnešní době už bohužel ty fanmade věci jsou lepší a hezčí než ty z Holého údu za miliony...

Hele a co říkáš.na to že Mordor tu vlastně založil Adar a ne Sauron

Ratemus

Až partička amatérů natočí něco podle Tolkiena, dají to na youtube a bude to stát naprosto za hovno, asi na to koukat nebudeš. Tohle se od toho neliší. Máš právo výběru, nemusíš si nechat kurvit dojem něčím, co dle tebe není podařené. Taky to šetří čas.

Castrator

mně to teda kurva vadí, kór u Tolkiena, právě proto jsem k seriálu tak kritickej....i ve filmu jsou nepřesnosti ale ten je i tak dokonalost po všech stránkách. Tady nemám vůbec pocit že bych byl ve světě Tolkiena...fakt se bojím až jednou někdo sáhne na svět Warcraftu a udělá seriál a nedej bože Malaz

Castrator (hodnocení, recenze)

To s tím nedržením předlohy jsem vztahoval jenom k Tolkienovi, jinak mi to je většinou jedno. Tolkien vymyslel celý svůj svět, dost do detailu, nešlo jen o příběh, tak tam pak ty změny mně vadí víc. Někomu to nevadí a taky dobře, každému podle jeho gusta.

Castrator

To s tou ignoranci předlohy je někdy těžké. Taky to dělám ale pak mi zbyde většinou špatně napsaný scénář. Ignoruji že to není věrný ale scenaristicky zbyde velký špatný

Ratemus

Tak to jsi původně nepsal a jestli to tam není vysvětlené, tak je to asi blbost. Ale ono může jít o přechodný stav, když bez svého vůdce se jim vrací vlastnosti původních ras, ze kterých skřeti vznikli. Je to trošku divný, ale třeba se tvůrci vydali touto cestou. Podle mě je zasahování do Tolkiena a přinášení něčeho nového trošku blbost, protože Tolkien to měl promyšlené a nějaká novinka může narušit něco jinde a pak ten svět moc nefunguje, ale já to řeším tak, že cokoliv, co se nedrží předlohy věrně, ignoruju. A mám klid.

Castrator

A co říkáš na lindon který vypadá jak Teplické skály? Šedé přístavy o pár chatkách nebo korunovaci královny kde je pár lidí? Když to porovnáme s trilogií a třeba korunovací Aragorna, nebo s krajem nebo s Lorienem tak je to nebe a dudy..a to nemluvím o těchto lokacích jak jsou znázorněny v hrách nebo kdejakém fanmade artu..

Castrator

To absolutně neodporuji a vím to, o tom víc nechápu myšlenku tvůrců, že najednou skřeti chtějí klid a mír, usadit se a mít rodiny...to je asi to nejstupidnejsi co jsem z lore Tolkiena viděl

Castrator (hodnocení, recenze)

Ze strachu trošku sloužili, to jsem napsal blbost. Ale strach samotný v tom nebyl, oni to dělali z podstaty, chtěli sloužit zlu, protože tak byli stvořeni. A když mu sloužili, ničili, zabíjeli a tím se stávali silnějšími, mohli postupně ovládnotu Středozem. Bez jejich vůdce by to ale nešlo. Vůdce by zase nedosáhl toho, čeho chtěl, nebýt skřetů.

Nevím, který Věk seriál pokrývá, ale je možné, že Sauron ještě nebyl tím Sauronem, kterým se později stal, tak skřeti ho nemuseli respektovat tak, jak ho respektovali později. Ale já na tohle koukat nebudu, mě Tolkien už moc nebere a tyhle seriály už vůbec ne.

Ratemus

To by ses mohl podobně ptát, proč se Sauron nebojí jich. On je potřeboval a oni potřebovali jeho. On byl mocnější pochopitelně, ale jejich vztah byl výhodný pro obě strany, skřeti nesloužili ze strachu,  nebyli to otroci, služebníci, nebo proto, že by jim nic jiného nezbývalo. Chtěji ničit, chtěli rozsévat zlo (to měli v sobě) a dělali to proto, že to je jejich přirozenost (vysvětleno v knihách). Ale sami to mohli dělat bez cíle, jen s Pánem to dávalo větší smysl a mohli z toho i oni něco mít. Oni se ho primárně nebojí, oni od něj chtějí ukázat cestu, aby to jejich rozsévání zla a ničení dávalo smysl a oni z něj těžili taky.

Castrator

No jasný, já myslel jakože dohromady, on to samozřejmě nenapsal vše i když tu historii napsal taky a oni to potomci dali nějak dohromady a přidali vlastní části. jo dobře, tak takhle řečeno je to pěkně a s tím už se dá souhlasit, pořád jsem pocit že tu skřeti v životě slovo Sauron neslyšeli, v knihách se řekne Sauron a každý se posere strachy. Jako co si budeme, seriálu je to prostě úplně debilně znázorněné a podané. Ta úvodní řeč Saurona k hrstce skřetů je trapná až to bolí...

Ratemus

Ale oni čekají a uctívají ho hlavně na nevědomé úrovni, i když lídři skřetů vědí, o koho se jedná a proč je pro ně výhodné ho následovat a sloužit mu. Ti skřeti jsou skřety proto, že vznikli tak, jak vznikli, a že pak byli v dalším letech šlechtěni (to je asi až za seriálem, pokud se ten zabývá děním na začátku). Skřeti jsou něco jako hmyz, nevědomě jdou za "královnou", bohem, i když ti vysoce postavení skřeti si umějí spočítat, proč je pro ně výhodné sloužit svému Pánovi. Jejich loajálnost není dána vědním, informacemi, ale instinktem a zlem, které v sobě mají.

Takže 12 i s knihami od potomků. Se mi to hned nepozdávalo, ta dvacka.

Castrator

No s tím nesouhlasím, ale to je jedno, proste mně to tak přijde a rozhodně jsi mě nepřesvědčil. To samé tři věky věznění Morgotha, prostě skřeti a další jen schovaní na něj čekali. Tady mi přijde celá ta tématika Adara a otázky pocitů skřetů a jejich touha po klidu a založení rodiny úplně mimo..

No tak PP jsou tři knihy, Hobbit, Silmarillion, nedokončené příběhy, Pád gondolinu, pád Númenoru, Húrinovy děti, Beren a luthien, Historie Středozemě je 12knih, List od Nimrala,  a možná ještě něco

na příspěvěk reagoval Castrator, Castrator

Ratemus

Od Tolkiena mám všechno, co kdy napsal, a když k tomu přičtu i posmrtně vydané knihy od potomků, tak mi ta dvacítka nevychází, a to i tehdy, když do toho započítám knihy, které se Středozemí nezabývají. Můžeš tu dvacítku uvést? Abych si doplnil knihovnu. Dík.

Ratemus

Tak si je přečti pořádně, máš tam vysvětlené, co jsou skřeti zač.

Nevidím souvislost mezi tím, co se ti v seriálu nepozdávalo, a co teď píšeš. Možná proto, že tam žádná není. Tobe se nezdálo, že vědí, kdo je Sauron. Třeba se ti zdálo špatně. I kdyby to nevěděli, oni to nemají vědět, protože se o tom neučí ve škole. Skřeti jdou za Sauronem jinak, než jak si asi myslíš. Jak? Máš to v knihách vysvětlené.

Castrator

Od Tolkiena jsem četl kolem dvaceti knih, povídej, řekni mi co mi ušlo, prosím. Co ovšem vím a je z knih, tak že vždy po pádu nebo zmizení či nepřítomnosti temného pána ať už Morgoth nebo Sauron tak vždy na něj čekali jeho sluhové, skřeti, Balrogové, draci. Nebylo to pár let, ale třeba i stovky let a mezi tím se množili a čekali na návrat čeho pána. Takže tvůj pseudo humor o výuce skřetů ve škole je úplně mimo. Četl jsi od Tolkiena vůbec něco, nebo sis jenom někde přečetl výcuc o Středozemi na internetu? Jak jistě víš, tak Sauron čekal po pádu Morgotha cca 500 let než začal zase šířit zlo a rozvíjet své plány, co myslíš že těch 500 let dělali skřeti? Nářadí dur se stavěla přibližně 600 let, mezi tím cca 400 let se vydával za Annatar a dělal prsteny v Eregionu, co myslíš že mezi tím dělali skřeti v Mordoru? Sauron byl také dlouho na Númenoru než ostrov padl, co myslíš že mezi tím dělali skřeti v Mordoru? A teď pozor, po pádu Saurona, téměř celý Třetí věk, což je tisíce let, Sauron nebyl,  jen jeho duch, co myslíš, co dělali celý třetí věk skřeti?

na příspěvěk reagoval Castrator, Castrator

Ratemus

O Sauronovi se skřeti neučí ve škole, aby věděli, co je Sauron zač. I kdyby se učili, tak to asi stejně vědět nebudou, protože skřeti jsou dost blbí a nějaké dobro a zlo neřeší. To je jako by ses divil, proč skřeti jdou ve Středozemi proti lidem, i když neměli žádnou poradu, na které by si odhlasovali, že budou lidi nenávidět a budou ničit vše krásné a libovat si v zabíjení a hnusu.

Četl jsi od Tolkiena vůbec něco, nebo sis jenom někde přečetl výcuc o Středozemi na internetu? V knihách máš jasně vysvětlené, co jsou skřeti zač a proč dělají to, co dělají.

Ratemus (hodnocení, recenze)

Tak jsem si to dal znovu. Přijde mi že hned v prvním díle na začátku se skřeti tváří jako kdyby vůbec nevěděli kdo je Sauron. Jako kdyby nebyl první věk, jako kdyby vůbec neměli ze Saurona strach.

Příběh Saurona v prvním díle byl docela fajn, ale prostě za mě zbytečně natahovaný na celý jeden díl.

Ohledně Galadriel, přijde mi vtipné jak s ní Gil Galad jedná, ona je jedna z nejváženějších elfů, každý ji má v maximální úctě, po Cirdanovi by měla být další nejstarší elf a Galad jí říká velitelko a baví se s ní jak s lůzou. Dal mi přijde že tak nějak seriál dělá ze Saurona hlavní hvězdu které mame spíš fandit, je pravda že on je hlavní postavou Druhého věku ale je také prvotřídní zlo, tohle mi ale jako problém vyloženě nepřijde, jen doufám že seriál nebude dělat naopak z elfů,,zaporaky a ty zlé,, a ze Saurona někoho komu fandit.

Příběh trpaslíků mě baví hodně, Durin a Disa jsou sympaťáci a Khazad dum prostě nádhera.

Dění v Eregionu také pěkný, líbí se mi přerod v Annatara, kdesi jsem četl že tvůrci neměli na slovo Annatar práva, tak očividně měli nebo se něco změnilo. Ze vztahu Annatara a Brimbora jde cítit vzájemná skvělá chemie a kdo ví co bude následovat, tak prostě cítí to napětí kdy si Annatar maže Brimbora na chleba a ten mu zobe.

Nebaví mě absolutně linka s pseudo Gandalfem a hobbitama, to je něco tak zbytečného až to bolí. Úplně to ubírá prostor důležitým věcem na Númenoru a dění elfů a trpaslíků. To mě fakt nebaví a už je úmorné pořád sledovat Istara na jeho cestě poznání a získání moci. Moc nechápu co chtějí tvůrci říct příběhem z Rhunu a novým čarodějem.

Na Númenoru to začíná taky tuhnout, co jsem pochopil tak už jsou rozdělení na Věrné a Královské. Pořád ale nechápu smysl ztvárnění dcery Elendila, chtěli jako aby někdo z Elendilovi rodiny byl zrádce? Potřebovali další ženskou postavu na Númenoru?

Potom Cirdan, neskutečný sympaťák, škoda že se oholil, právě ty fousy jsou jeho znamení, jediný vousatý elf...

Celkově hodnotím docela kladně, první tři díly ale osobně mají pro mě hodně zbytečných věcí, který tam být nemusí, jiné věci se zase roztahují na dlouhou minutaz a taky dle mě zbytečně...

To ani nekomentuju ty skřety a jejich potřeby se oddělit a už nebojovat a žít v míru s rodinami. To prostě do lore Tolkiena nesedí. Tak uvidíme co zbytek, za mě to není tak stupidní jako první řada ale tak ještě nejsme u konce.

na příspěvěk reagoval Kisseather, Castrator

Nirnen

Nirnen (hodnocení, recenze)

Komu inemu po troch castiach fandit ako Sauronovi. On sa aspon o nieco realne snazi, ma plan, vyuziva inych a napreduje. Ostatni sa bud lutuju, filozofuju alebo spominaju. To mohli 5 minut...nie 3+hodin

Ratemus , Ratemus

Tak už tam byla ta skřetice... No vlastně celá skřetí rodina a bylo to v pohodě. Prostě nic co by nějak zásadně zasahovalo do děje. Jen tam prostě skřet projevil svůj názor ... Že už nemusí válčit když už nemají pro koho, nebudu prozrazovat a to bylo všechno.

Galifry

Hodně se mi líbí herečka hrající černou trpaslici. Ona na všech tiskovinách říká, jak je hrdá na to že je první černá trpaslice. Nic jiného téměř neříká, loni to tak bylo...paradoxně zrovna vztah Durina s ženou mě baví

na příspěvěk reagoval Kisseather, Kisseather

Galifry (hodnocení, recenze)

W.Dow

Píšu na konci, přenesl bych přes ledasco, kdyby to dělali lidi, co mají talent a ví, co dělají a tihle rozhodně nejsou. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale co předvádí od začátku tý propagace, jak mlátí hubou a dělají ze sebe hvězdy a z Tolkiena, div ne nějakýho netalentovanýho žabaře, tak bych čekal, že  s takovou gigantickou sumou přijdou a vystřelí všechny na měsíc. Tohle je prostě jedna velká neúcta k Tolkienovi a jeho dílu.

W.Dow

W.Dow (hodnocení, recenze)

Galifry

Spousta fanoušků Středozemě často opomíjí fakt, že Tolkienův záměr stejně tak byl nedůvěryhodný vypravěč, ne vyprávět příběh jako tvrdá fakta jak se věci udály. Viz zde  a pokud nejste proti myšlence, pohledu z druhé strany můžu jen doporučit Posledního Pána prstenů. Takže bych v tom zase takový problém neviděla, horší je, že oproti první sezoně mi tohle přijde strašně vláčné a některé linky zbytečně jdou na něco oklikou, když by šlo třicet minut kolikrát vyřešit pětiminutovou scénou, celkově až na vizuál je to slabší ale na zkrácení večeru dobrý.

na příspěvěk reagoval Kisseather, Galifry

PKD

PKD (hodnocení, recenze)

Dacsus

Tam uz jsme davno. Jen to az do doby pred asi 10lety,nikdo nevidel. Ted nastane ta prava, zabava.

Galifry (hodnocení, recenze)

Ratemus

On je tady spíš problém v tom, že ta Tolkienova myšlenka za tím příběhem je prostá a jednoduchá. Boj dobra se zlem. A přesto a právě proto je tak skvělej. Takže každá taková věc je jednak proti jeho myšlence (i myšlence aby se jeho dílo používalo jako alegorie) a navíc to znamená, že z ní nevychází a vytváří to tihle "géniové". Podobně jako mytologie Toma Bombadila, kterou Tolkien nevytvořil záměrně. Přišlo mi, že je ta postava i takový trochu "trolling" vydavetele, který mu básničky nechtěl vydat.

Stejně jako ta kvazi-lovestory Guyladriel a Saurona. Nebyla náhodou jeho hlavní protivník v Eregionu, protože měla moc vidět skrz ty jeho kouzla (podobně jako Gil-galad nebo Elrond) a věděla, že Annatar není elf? Kdyby to vytvářel někdo, kdo má talent, ale tihle zkrachovalí scénaristi?

na příspěvěk reagoval W.Dow

Ratemus

Tak to vidíš... Tady ještě temného pána mají ale, jaksi Adar má jiný plány... takže se pravidla můžou trochu měnit. 8)

Kisseather

Oni to byli původně elfi, ale hodně původně ještě dávno před Prvním věkem, vlastně to bylo v době Lamp kdy se poprvé objevili elfové a zrovna trochu blízko Utumna, první pevnosti Melkora, ten je unášel a dělal z nich mučením skřety. Potom ty další skřeti Prvního věku a dál už elfové nebyli, a Uruk Si už vůbec ne...je to ráda stvořená jen za jedním účelem, sloužit temnému pánu, šířit zlo a bojovat v jeho jménu...prostě toto je naprostý nesmysl, to by rovnou i draci a Balrogové mohli chtít klid a usadit se....nene ti čekali stovky let společně se skřety vždy na další návrat svého pána...

Co vím tak ve čtvrtém věku thranduil a celeborn čistili Zelený hvozd od skřetů a znovu získali Dol Guldur

na příspěvěk reagoval Kisseather, Galifry

Ratemus

Jo o to jsem slyšel od Lore mastera že skřeti jsou v základu zlí... A že byl docela problém co snimy po pádu Saurona... Skřeti jsou dokonce i skažení Elfové. Hele, ale zase neexistuje jen čisté zlo a čisté dobro... Vždyždy bude existovat něco napůl. Navíc to že matka chrání svoje dítě je otázka instinku né dobra či zla. Otázka přežití...

I zlé matky mohou mít rádi své děti.

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (více)