Magické hlubiny - Série 1 (2018) (série)

Jezera a bažiny (S01E02)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (moderátor)

Poklady skryté v temných hlubinách jezerních vod odjakživa dráždily lidskou představivost. Není to však skryté zlato a drahokamy, co činí tato království bohatými. V šumavském Černém jezeře žije od poslední doby ledové drobný klenot: plavuně šídlatka jezerní, jejíž populace však málem nepřežila důsledky kyselých dešťů. V jihomoravských bažinách a mokřadech zase můžeme zjara pozorovat svatební námluvy modře zbarvených skokanů ostronosých. Oknem do fantastického světa se stane hladina karpatské studánky, kde probíhá neustálý boj o život. Mají mladí čolci šanci, když v jejich teritoriu loví pijavka koňská? Výprava k sesuvovému Skryjskému jezírku se odehrává ve skalnatých kulisách jak vystřižených z exotického dobrodružného filmu, pod hladinou zde shání obživu podivuhodně vyhlížející vranky, příbuzné s mořskými rybami. Klid pestrobarevných rostlin, v nichž pokojně proplouvají početná hejna ryb, nalezne Lucie Výborná v nížinách kolem řeky Dyje. Zdejší říční jezera, jež vznikla na slepých ramenech, patří k nejhojnějším a zároveň nejrozmanitějším přírodním jezerům České republiky. Vodní zátiší jsou rájem ptáků, obojživelníků i rybích predátorů. Svět jezer patří k nejúžasnějším a zároveň nejzranitelnějším místům naší přírody – a jejich důkladné poznání je nejen potřebné, ale i vizuálně fascinující! (Česká televize)

rakovnik

Za pět hvězdiček byly jen asi poslední dvě minuty tohoto dílu série. Jinak jsem opět sledoval mišmaš záběrů ryb, rostlin, hmyzu, obojživelníků a přírodních prostředí typu mokřadu a jezera, či tůně. Díky za takovýto pořad, byť je trochu roztěkaný. ()