Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Klasická romantická komedie se odehrává v jednom malém krámku a sleduje osudy jeho zaměstnanců. Co se ale stane, když si dva z těchto zaměstnanců, kteří se v reálném světě nemůžou ani vystát, podají inzerát a přes své dopisy se zamilují? O skutečné totožnosti toho druhého nemají samozřejmě ani ponětí…
Režisér Ernst Lubitsch situoval celé vyprávění do Budapešti a do hlavní role obsadil Jamese Stewarta, pro kterého to byla jedna z jeho dalších typických rolí. Roku 1998 byl natočen remake pod názvem LÁSKA PŘES INTERNET. (swed)

(více)

Recenze (90)

poz3n 

všechny recenze uživatele

Jasná vánoční klasika (vždyť je tam přeci Jimmy Stewart a vánoční stromek!). Lubitsch nejen že vede herce do naprosto civilních a přirozených podob (vztah hlavních hrdinů jakoby nebyl ze 40. let, ale ze současnosti), ale k mému milému překvapení si i bravurně pohrává se záběry a mizancénou. Výsledkem je opravdu totální feeling good movie, ke kterému mi scházelo už jen to vánoční cukroví. 9/10 ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Sonda do doby, ve které lidi napsali dopis a tři týdny se těšili na odpověď, do doby, kterou jsem pochopitelně nezažil. V podstatě je celý snímek postaven na tom, kterak k sobě dva velmi odlišní lidé hledají cestičku. Ústřední duo bylo pro mě poměrně nezajímavé. Zejména ženská hrdinka mě absolutně nebavila, a dokonce mi ani nepadla do oka. Stewart si zde střihl solidního frajera. Naštěstí pan Matuschek byl natolik dobrosrdečný a bohatý borec, že si mohl dovolit v malinkatém krámku zaměstnávat a vyplácet asi 8 lidí, takže svůj prostor dostaly i vedlejší postavičky, které byly zpravidla zajímavé. Asi 3x jsem se hřmotně zasmál, což na takhle starý film není až tak špatné číslo. Nejvíce mě bavila krajně vedlejší, ale ve výsledku velmi podstatná rolička Pepíka Katony a toho úlisného záletníka. Na to, že tenhle typ filmu není ani vzdáleně mým šálkem kávy, to však nedopadlo vůbec katastrofálně. Do těch novějších reinkarnací bych však dobrovolně určitě nešel a nepřesvědčil by mě snad ani na kolenou klečící Tom Hanks. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

Reklama

Hollohlaway 

všechny recenze uživatele

Velmi sympaticky milá komedie, díky zasazení děje do Budapešti a všem těm Matuškům, Blažkům a Králíkům silně připomínající naše prvorepublikové filmy. Mladý Jimmy Stewart je výborný, zato jeho partnerka Margaret Sullavan mi byla dost nesympatická. Ale záplava vedlejších rolí byla naopak originální a vtipná, celý film je starosvětsky milý a příjemný. Dialogy nejsou třeskutě vtipné, spíš úsměvné ale je jich dost. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Hlavní hrdinka, Margaret Sullavan, mi svou vyřídilkou neskutečně připomínala Natašu Gollovou (zejmnéna z Eva tropí hlouposti). Příběh nemá takový rozjezd jako třeba Sullivan's Travels, zato si drží, řekněme, konstantní míru humoru (nenásilného, přirozeného, jde o střípky, poznámky, které stačí vytvořit dostatečnou zábavu po celou dobu, i se několikát nahlas zasmějete) a jeho "zajímavost" k závěru ještě mírně stoupá. Opravdu, závěr je lehce překvapivý. Jinak je děj celkem jednoduchý, ale dobře zvládnutý, podobně jako naše prvorepublikové veselohry. Jak píše Adrian, dobré je, že se vše netočí kolem ústředního dua, ale "přihazují" i ostatní, třeba na Pirovitche si někdy určitě vzpomenu. # příběh | hudba 0 | humor 6 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 7 ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Sofistikovaná, spíše úsměvná než k zbláznění vtipná komedie o křivých nohách a ozdravných účincích kapitalismu. S kůží na trhu a sobě na nervy jdou Margaret Sullavan a James Stewart, jimž zdatně sekunduje titulní krámek. Nerozumně jsem po bránici škádlící Ninočce čekal další smršť nekorektního humoru. Lubitsch zpomalil a nekomediální místa ucpal sentimentem. A v tom je problém. Těžko lze soucítit s postavami zasazenými do světa, který sice dobře slouží ztřeštěné komedii, ale jako podloží melodramatu neobstojí. Dojem vylepšuje poslední záběr, který všecku tu serióznost rozkošně shodí. 75% ()

Galerie (51)

Zajímavosti (14)

  • Při natáčení využil režisér Ernst Lubitsch své zkušenosti, kdy jako mladý pracoval v otcově obchodě v Berlíně. (Fugas.cz)

Reklama

Reklama