Reklama

Reklama

Selhání vyloučeno

Trailer

VOD (1)

Henry Fonda se jako americký prezident snaží zabránit zničení světa. Kniha dvojice politických vědců Eugena Burdicka a Harveye Wheelera Fail-Safe (Selhání vyloučeno) byla poprvé vydána v říjnu 1962, tedy přesně v době vrcholící kubánské krize. Toto bezděčně přesné načasování učinilo z fiktivního příběhu o hrozícím jaderném konfliktu mezi světovými velmocemi populární bestseller. Práva na jeho zfilmování koupil nezávislý producent Max Youngstein, který pověřil napsáním scénáře Waltera Bernsteina (jednu z četných obětí hollywoodských černých listin) a režií Sidneye Lumeta, zkušeného televizního tvůrce, který už si stačil udělat jméno i ve filmu (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Pohled s mostu). Snímek byl natočen během 32 dnů v newyorských Foxových studiích a musel se obejít bez spolupráce amerického Ministerstva obrany, které dokonce odmítlo poskytnout záběry letících bombardovacích letadel (proto se ve filmu objevují jiné stroje, než o jakých se mluví). Souběžně vznikal v Anglii Kubrickův snímek Dr. Divnoláska, který sice vycházel z jiné předlohy (kniha Red Alert z roku 1958), ale v podstatě se zabýval stejnou tematikou, i když v poloze velmi černé komedie. Kubrick zažaloval tvůrce filmu Selhání vyloučeno z plagiátorství a následné mimosoudní vyrovnání mělo mimo jiné za následek to, že distribuční práva obou filmů se ocitla v rukou hollywoodského studia Columbia. Na Kubrickův nátlak dostal přednost Dr. Divnoláska, který se po své premiéře v lednu 1964 stal diváckým i kritickým hitem a dodnes patří mezi nejlepší díla filmové historie. Selhání vyloučeno bylo Columbií uvedeno do amerických kin až v říjnu 1964 a ve stínu Kubrickovy klasiky divácky zcela propadlo a neobjevilo se ani v oscarových nominacích. Jeho nepopiratelné kvality byly znovuobjeveny až s časovým odstupem.
Lumetovi se podařilo vytvořit nesmírně působivý snímek (který se zcela obešel bez hudby!) o jaderné krizi, ústící do nevyhnutelně tragického konce, velice střídmými, polodokumentárními prostředky. Do popředí vystupují přesvědčivé herecké výkony, zejména Henryho Fondy (americký prezident), Dana O’Herlihyho (generál Black), Waltera Matthaua (chladně kalkulující politický analytik Groeteschele) a Larryho Hagmana (překladatel Buck) a mnoha dalších. Malou roličkou ve filmu debutoval později známý komik Dom DeLuise. V dubnu 2000 byla na základě Bernsteinova scénáře odvysílána nová živá (!!) černobílá inscenace (na naší kabelové televizi uvedená pod názvem Neodvolatelná mise), kterou produkoval George Clooney a režíroval Stephen Frears. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (104)

T2 

všechny recenze uživatele

Pôsobivý snímok, ktorý úvodom takmer odradí svojím poňatím a príbeh príde ako dosť banálne poňatí, či dokonca šmiešny(100krát omielaná téma Studená vojna) ale asi po 30minútach začne dej naberať na obrátkach a sporadicky komorne poňatí dej sa vyhrotí vo vygradovanú drámu, ktorú človek hlce so zatajeným dychom, režisér Sidney Lumet dokázal úžasne pracovať s hercami a s atmosférou. /80%/ ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Neodvolatelnou misi a Selhání vyloučeno jsem viděla v obráceném pořadí, než byly natočeny. Lumetovo pojetí do značné míry vychází z jeho ztvárnění Dvanácti rozhněvaných mužů. Původní Bernsteinův scénář se více snaží představit realitu všedního dne, do kterého zasáhne mimořádná událost. Neodvolatelná mise hodí diváka rovnou do víru dění. Ve Frearsově pojetí se sešla skupina vzácně vyrovnaných hereckých výkonů. U Lumeta ční Matthau, jehož profesor je arogantní, nabubřelý válečný štváč, jenž je nepochybně přesvědčen, že i větry, jež vypouští, jsou mimořádně důležité. Fondovo herectví nepatří zrovna k těm, které bych obdivovala, ale zde opět předvádí, že Lumet z něj uměl dostat maximum. Lumet a Frears jdou rozdílnými cestami, ale působí na mě stejnou silou. Ani v jednom filmu nevyteče ani kapka krve, přesto jsou oba velice drastické. ()

Reklama

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Na malé ploše rozehrané ale o to působivější drama o tom jaké následky by vznikly kdyby USA "omylem" zaútočilo na Rusko v době studené války. Podobně jako Lumetův snímek 12 rozhněvaných mužů i tento se odehrává převážně v interiérech a i zde jsou skvěle vykresleny jednotlivé charaktery lidí. Znepokojivý film plný výborných herců. ()

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Doktor Divnoláska se mi líbil, ale to je tak vše. Normální lehce nadprůměrný film, který dost nevyužívá fantastický námět. Proto jsem moc rád, že přišel Fail-Safe a dotáhl to do konce. Jen je škoda, že Kubrick Lumeta zastiňuje, ať už co se jak Oskarových nominací, tak známosti týče. Protože určitě, nejen pro mě, Fail-safe poráží Divnolásku ve všech směrech. 90% ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Prima konkurence pro Kubrickovu Dr. Strangelove, ktera z tohoto duelu ale vychazi tesne vitezne, pro vetsi nadhled, atraktivnost i vtipnost. Fail-safe sice pusobi i s ohledem na dobu vzniku znacne zastarale, ale na druhou stranu ma k dispozici skvele herce a cely konflikt je dostatecne silne dramaticky a vyhroceny. Larry "JR Ewing" Hagman za mlada vypadal 1:1 jako Jude Law. "The Russians will surrender, and the threat of Communism will be over, forever." 7/10 ()

Galerie (30)

Zajímavosti (9)

  • „Počítačem generovaný“ obraz na obrazovce velínu (včetně mapy světa, letadel a explozí) byl zcela nakreslen a animován ručně. (sator)
  • Peter George, autor knihy „Red Alert“, která byla předlohou pro Dr. Divnolásku, dal autory knihy „Fail-Safe“ k soudu za plagiátorství. Obě strany se dohodly na mimosoudním vyrovnání. (Djkoma)

Související novinky

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

Reklama

Reklama