Reklama

Reklama

The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Obsahy(1)

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

(více)

Recenze (131)

rowdys 

všechny recenze uživatele

Zoberte si list A4 a preložte ho na polovicu. Na jeho jednu stranu nakreslite obrázok a na druhú stranu dajte niečo nakresliť hocikomu kto je po ruke. Papier rozložte a máte efekt Amputee. Za zmienku stojí, že film je preložený i mimopriestorovo (lepšie slovo mi nenapadlo), lebo Lynch testoval dve rôzne pásky. Zaujímavá sarkastická humoreska a tentoraz skôr experiment s formou než myšlienkou. ()

Spike17 

všechny recenze uživatele

The Amputee je o ženě bez končetin, píšící osobní dopis (divákovi je zprostředkován myšlenkami ženy, její ústa se nehýbou) a doktorovi, který se ji nešetrně vrtá v noze po amputaci. Čtyř minutový statický záběr je zkouškou divákovo vůle vydržet velmi nepříjemný střet s nechutně vyobrazenou otevřenou ránou. Tímto snímkem si Lynch krátí volný čas při problémové realizaci Eraserhead. Minimálně tak působí a nějakého hodnotnějšího a detailnějšího rozboru si podle mého názoru nezaslouží. VÍCE ZDE (FILMOGRAFIE DAVIDA LYNCHE - RANÉ KRÁTKOMETRÁŽNÍ SNÍMKY) ()

Reklama

anais 

všechny recenze uživatele

Naprostá nerozhodnost. Co jsem to teď vlastně viděl? Jediná možná odpověď. Další Lunch. Dobré? Špatné? Sledujete ženu s amputovanýma nohama. Píše si nějaké poznámky. Román? Snažíte se poslouchat co si v duchu říká. Nesmysly. Nelze se soustředit na děj. To nad čím přemýšlí ho ani nemá. Do toho je snaha o pochopení sedící ženy narušena příchodem sestřičky (je to muž? Lynch?), která se začne šťourat v jednom pahýlu. Následuje mohutný výtok. Útěk sestřičky. Žena si dál píše poznámky. Umění? Těžko říct. Člověka to ale poznamená. ()

Jimmmy 

všechny recenze uživatele

Podivny nic nerikajici naturalisticky zblebt. Pana Lynche omlouva snad jedine fakt, ze je tento snimek natocen v dobe, kdy se pravdepodobne jeste hledal. Jeho nasledna tvorba dokazuje, ze je tento "ulet" ojedinely a ze se vzapeti rychle nasel. Jen mam trosku obavy, aby se nam na stara kolena zase neztratil (viz Darkened room)... 2/10 ()

belinko odpad!

všechny recenze uživatele

Milujem režisérov, ktorý si nájdu svoju vlastnú cestu vo svete filmu, ich filmy sú niečím charakteristické a nemusím vedieť meno režiséra, no i tak ho po pár minútach pozerania sa na jeho dielo uhádnem, lebo tam nájdem niečo, čo je jeho (napr. Tarantino, Tim Burton...)... takže za toto Lyncha obdivujem, že jakmile vidím nejaký čiernobiely film plný niečoho, čo som si myslel že vo filme nikdy nebudem vidieť a pravdepodobne tomu filmu nepochopím, viem kto ho natočil. No ospravedlňujem sa, pán Lynch, ja proste tým vaším nechutným bizardnostiam neviem prísť na chuť. Vybrali ste si vlastnú cestu - za to OK, no nejak sa mi na tej ceste, plnej čiernobielych kreatúr a nechutností s vami nepáči. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • V roku 1973 David Lynch už asi rok točil film Eraserhead. V tej dobe mu došli peniaze. Pre neho to bolo veľmi depresívne obdobie. Lynch dostal nápad, ako z tejto situácie psychicky vyviaznuť a tak natočil snímok The Amputee. (ČSFD)
  • Krátkometrážní experiment byl natočen ve spolupráci s kameramanem Frederickem Elmesem, a to také za účelem otestování kvality tehdejší filmové techniky. (Abes)
  • Lynchův kamarád měl otestovat několik cívek surového filmového materiálu a Lynch ho přemluvil, aby to mohl režírovat. Když se potom činovníci AFI shromáždili v promítacím sále a viděli ženu s amputovanýma nohama, jak sedí na židli a píše dopis, jeden z nich zvolal: "V tom může mít prsty jedině Lynch!"
    (Zdroj: Temné stránky duše) (trojúhelník)

Reklama

Reklama