Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Lojz@

Nejlepší je scéna matky té jeho mladé co se snaží kráje a vytče z něho jakejsi olej do auta nebo co a matka dostane záchvat a to odporný děcko vyrobil mistrně, fuj to byl humus, a ten znetvořenej ksicht té děvky pódiu co valila "In heaven, everything is fine" to dorazila úlně :D Hodnocení, dle každého věc, dle mě 0* nebo 5* jinak nevím co tohle mělo znamenat za kokotinu :D ()

Leb_Halabala

Na jedné straně stojí výborná hudba (jak od UGFC), skvělé efekty a hra se světlem. Na druhé straně stojí dějová nevýraznost a příliš malé "absurdno". Nemyslím si, že film musí nutně mít děj k tomu, aby byl dobrý nebo divácky uspokojivý, ale Eraserhead nabízí takový halabala plot, který možná má nebo naopak nemá hlubší význam a právě to šetření nějakou větší souvislostí filmu ubírá. Je to zvláštní, protože film je to zajímavej, líbil se mi, vyvolal ve mě emoce a nevadilo mi, že jsem ho nejspíš zcela nepochopil, ale zároveň mi to fakt dekel neodpálilo. Celkově mi přišlo, že se koukám na nějaký Švankmajerovský derivát, což je ve výsledku dobré hodnocení, protože ho jen tak z paměti nevymažu. ()

PTuranyi

Bizarný experiment plný audio-vizuálneho hnoja, z ktorého vyrastá metaforicko-alegorická džungľa temných fantázií obopínajúcich chatrný fantazmagorický príbeh. To čoho výhonky a plody obdivujeme v Twin Peaks či Mulholland drive je tu obnažené a bez uhladeného ošatenia mainstreamovej produkcie sú nám predhodené vnútornosti sveta a to sa bude málokomu páčiť. Môžete si ho púšťať znovu a znovu a dúfať, že pochopíte čo táto kreácia znamená a nikdy na to nemusíte prísť. Môžete ho pozerať ako horor, ale nejde tu o existenciálny strach čo vám bude zvierať hrdlo, ale iba čudný pocit hnusu rôznej úrovne. Môže vám byť ľúto Henryho žijúceho ako osamelý člen Addamsovej rodiny avšak bez štipky humoru. Môže vám byť ľúto toho nešťastného tvorčeka, o ktorého sa stará. Produkcia nie je žiadna sláva. Atmosféru síce zahusťujú výživné industriálne zvuky, stiesňujúco naliehajúce na divákove vedomie. Občas však nastane iritujúce ticho. Triky sú ešte trocha predpotopné no v rámci umeleckej licencie akceptovateľné. Ťažko posúdiť herecké výkony, ale zdá sa, že prihliadnuc bizarnosť celého filmu plnia svoje úlohy výborne. 50% ()

paja_r

Hodina a půl prostoru pro tvorbu vlastních asociací a významů, kterou ne každý dokáže zkousnout, protože neposkytuje komfort smysluplnosti na první dojem. ()

Ywo

Atmosfera, tajomstvo, sen. Protiklad reality a ireality, klenot kinematografie. Odporucam milovnikom klasickej fotografie. ()

Freak

Tak toto je film, který opravdu miluji. Čistý surrealimus. Naprosto radikální ve svých vyjadřovacích prostředcích a žádné kompromisy kvůli případnému komerčnímu úspěchu. Z toho důvodu tento snímek považuji za nejlepší v Lynchově filmografii. Lynch mi trochu připomíná Luise Buňuela, ale jinak se jedná o naprosto originálního umělce. ()

Wild_cz

Deprese, bezradnost, úděs nebo pouhý strach ? Nevím ale u tohoto snímku jsem pocítil kombinaci těchto pocitů najednou. Je to na jednu stranu geniální, zamyšleníhodné dílo, které má rozhodně mnoho do sebe. Na druhé straně sem po filmu cítil lehkou depresi a zmatení. Nevím jistě co tímto filmem chtěl Lynch říci, ale nemyslím si že to bylo pouhý "výplach". Objevuje se v něm mnoho skrytých úvah o lidském chování dovedených do takové krajnosti, že to dokáže navodit stavy uvedené na začátku komentáře. Možná je to až příliš extrémní, ale bez toho by to přece nebyl Lynch. Normálních filmů je moc a máme tu na ně jiné "sladko-filmo-tvůrce" nez je David :) cením hlavně tuto originalitu 90 % ()

mikisi

U filmu Davida Lynche nejde o jejich pochopení ale spíše o vyvolání různých pocitu. Eraserhead mi připravil nezapomenutelný zážitek, div jsem se nepoblil v kině - ne z filmu ale co ve mně vyvolal. Je to už deset let co jsem tento snímek viděl a do dnes ho mám hluboko v hlavě zarytý. Na takovou depresi a hnus nejde zapomenout. Přes to, že na snímek už se nikdy dobrovolně nepodívám, dávám plných 100%. ()

Axxym

Eraserhead vnímám jako symbolisticko existenciální experiment. Všechny prostředky byly zvoleny tak, aby v divákovi vznikl dojmem bezútěšnosti, citové odtažitosti, nelidskosti a bezmoci - depresivní prostředí průmyslové čtvrti, nepřirozené dialogy, nerespektující dynamiku a metajazykové prostředky komunikace, samotné pojetí dítěte jako mutanta, dlouhé střihy, které umocňují vnímání času a nízká dějovost způsobuje, že Eraserhead není příliš zábavná podívaná. Zaujalo mne, že Lynch dohání symbolismus skutečně do detailu- například vlastní nedějový děj začíná tím, že jakýsi muž v temné místnosti spustí páku, což symbolizuje pocit, že hlavní hrdina nemá nad svým osudem moc, že je životem vlečen, aniž by mohl zasáhnout. Další zajímavý moment- ke konci, po scéně se zpívající dívkou přijede na pódium malý umělý strom na kolečkách- strom, přírodní, harmonizující prvek, se dostává do děje naprosto mechanickým způsobem, symbolika toho, že hrdina hledá jakési uklidnění, vnitřní jistotu a dostává se mu jen jakési neplnohodnotné náhražky... Eraserhead není zábavná podívaná. Eraserhead není ani lehce stravitelné dílo. Eraserhead ani tak nevypráví, jako spíše vyvolává imprese pocitů. ()

Ditulka

Mě to přišlo jak zfilmovaný zlý sen, ze kterého se v noci probudíte zděšení a pak o něm ještě chvíli přemýšlíte, protože nemůžete znovu hned usnout... Ale té žížale co lozila po stěně a pištěla sem se fakt zasmála až mi tekly slzy :o) ()

AlBertzap

Emmm, noooo, jak to jen říct... Po shlédnutí jsem si přečetl výklad k filmu a trochu se mi v hlavě rozsvítilo, ale pořád byla nadlouho vymazaná %-) ()

anonyym

Než se na to podíváte, pročtěte si Lynchův životopis ;-) Možná to pak nebude jen směs zvuků a obrazů, ze kterých je vám blbě. ()

conductor

at se na me nikdo nezlobi, ale "Mazavka" je jen a pouze film s naprosto normalnim dejem, jen trosku jinak vypravenym...Podobne jako Lost highway nebo Mullholland..to, ze to nekdo nechape, neni prece vubec na skodu. Pokud si neco o Lynchovi prectete, zjistite, ze mu jde spis o celkovy dojem z filmu, a to, ze tomu nekdo nerozumi, je v jeho pripade nepodstatny..proc ta neustala potreba vypraveni deje s jasnou logickou konstrukci? V jedny knizce Lynch pise, ze film je fantasticky medium, jen se pouziva porad stejne(viz vypraveni deje od zacatku do konce apod..), coz je pry skoda..jestli muzu doporucit jak sledovat jeho filmy- zavrete se nekam do tmavy mistnosti(kdyz pominu moznost nejlepsi-kino), a pustte si jeho filmy na hodne velky obrazovce a proste na sebe nechte pusobit ten tzv. gesamkunstwerk..(zkratka divejte se, poslouchejte zvuky a hudbu a pokuste se odprostit od potreby ziskat za kazdou cenu logicky vysvetleni...).mimochodem,Mazaci hlava je podle me Lynchuv nejautentictejsi a nejryzejsi film. 5hvezd a 92%.. ()

MamoulianX

Tohle je fakt divnost. Divnější divnost než Tetsuo. Ale Tetsuo má příběh a dá se pochopit, tohle nechápe krom Lynche nikdo. Podruhé už to asi vidět nemusím. :-) ()

Clareeta

Lynchova "Mazací hlava" je paradoxně ze všech jeho výtvorů (Sloní muž jakožto atypická Lynchovina je tímto mimo diskusi) asi to nejvíc nejpochopitelnější dílko. Je jen potřeba znát Lynchův život, jeho názory, pohled na svět a pochopit "logiku" jeho filmového vyprávění. (Samozřejmě je potřeba přečíst i hormadu analýz, recenzí a diskusí :-D ) Je také dobré připomenout si výrok jednoho anglického (nebo snad emerického?) kritika: "David Lynch is very interessted in getting inside our heads, but he has nothing to do once he gets in there!" Nutno dodat, že Lynch proti tomuto výroku nic neměl a přikyvováním hlavy ho i odsouhlasil :-D a z některých hodnocení tady rovněž zběsile kývám hlavou. Každopádně, ať Lynchova díla a počiny chápu nebo ne, tenhle týpek má u mě vždy pět hvězd jasnejch... JE TO PŘECE DAVID LYNCH, PROBOHA!!!!! :-D ()

Psokocka

Ošklivý film, budete chtít křičet, v hlavě vrtulník a mozkové závity přestanou fungovat a zaroveň pojedou na plné obrátky. Makabrózní atmosféra táhnoucí se celým snímkem mi v paměti zůstane asi navždy. Film mluví vizuálně, předhazuje témata jako konflikt generací nebo nechtěné těhotenství. Zodpovědnost mladých lidí a jejich soužití v začátcích rodiny. To v tom vidím já, ale jsem si tim jistý? Ani náhodou! ()

maricka123

depresia, zufalstvo, hroza...film ma zhltol, zatlacil do sedadla a akoby dal moju mysel do zveraku a pomaly dotahoval. ani som sa nesnazila to pochopit, kedze mi atmosfera vyrazila dych. v horore nemusia byt duchovia s krvavymi tvarami, aby z neho isla hroza. vydrzala som tych 90 minut v kine a ked som vysla von, hned sa mi zdal svet krajsi a problemy malichernejsie... film pre tych, ktori chcu skusit nieco ine a neboja sa nicoho... ()