Reklama

Reklama

Příběh Alvina Straighta

  • USA The Straight Story (více)
Trailer 1

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (523)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Chtěl bych být v kinosále v době premiéry Alvina Straighta a místo dění na plátně bych dal přednost sledování rozpačitých pohledů příznivců Lynchových surrealistických hříček a perverzních obrazů. Věděl jsem v podstatě, do čeho jdu, a nečekal jsem žádné překvapení, nicméně přece jen jsem poněkud udivený tak vysokým hodnocením a nekritickými komentáři. Nic proti záměru natočit příběh o důležitosti soudržnosti rodiny a vymetání starých kostlivců ze skříně, ale film má tempo odpovídající jízdě na sekačce a popravdě řečeno, ty bezmála dvě hodiny se opravdu slušně vlečou. Navíc dějově je to řiďoučké a například snímek O Schmidtovi, který má výrazně skromnější hodnocení, mi přišel o několik tříd lepší a divácky stravitelnější. Celkový dojem je někde mezi 2 a 3 hvězdičkami, ale u tak oceňovaného filmu se přikloním k tomu nižšímu hodnocení, takže celkově za 45 % dojmu. ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Rád bych vyvrátil tu obecně rozšířenou nepravdu o tom, že Příběh Alvina Straighta je atypický Lynch. Pokud si dobře vzpomínáte na Modrý samet, Zběsilost v srdci či Městečko Twin Peaks, tak vás asi nepřekvapí, že i Straighta otvírá pohled na zdánlivě idylické (malo)město či místo, které se následně vychýlí ze zaběhnutých kolejí (Modrý samet - mrtvička dědy postřikující trávu, Zběsilost v srdci - napadení po skončení opery, Městečko Twin Peaks - Laura Palmerová nalezená mrtvá a zabalená v igelitu, Příběh Alvina Straighta - děda, který nemůže vstát z podlahy, na kterou upadl!). I zde je uzpůsobován temporytmus filmu stavu hlavní postavy, a tak je pochopitelné, že snímek si plyne velice pomalu a nenuceně, není proč zde proplétat sen a realitu, když hlavní postava netrpí schizofrenií, paranoiou či jinou nemocí. Úvodní a závěrečný záběr filmu Příběh Alvina Straighta navíc dává vzpomenout na Sloního muže, který byl taktéž rámován nebeskými záběry. A stejně jako Sloní muž, i Alvin Straight NENÍ "hřejivý, lidsky teplý a dojímavý film, nutící diváka k slzám", protože stejně jako se u Sloního muže nelze dojímat koncem ulehání na postel, inscenovaným jako předposlední scéna filmu divadla s naivní a povrchní hrou, u které Merrick pláče, nelze se dojímat u Příběhu Alvina Straighta, protože hlavní postava není tak přímá, tak straight, jak by se mohlo z názvu a jejího jména zdát (už proto, že neznámým postavám řekne hodně věći o své minulosti a co ho trápí, ale před blízkými to tají). ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Krásná a citlivě podaná road-movie naplněná životní zkušeností a moudrostí spojenou se stářím. Alvin Straight byl od samého počátku sympaťák, který si diváckou oblibu musel získat svoji odvahou vydat se na sekačce na dlouhou cestu, aby napravil zpřetrhané vazby se svým bratrem, jehož postihla mrtvice. Za doprovodu příjemné hudby, skvělé kamery a pěkného prostředí sledujeme tento příběh, který je dekorován perfektním hereckým výkonem hlavního hrdiny. Z řady scén čiší zmíněná moudrost a životní zkušenosti. Příběh Alvina Straighta se mi příjemně sledoval a přihlédnu-li ještě k tomu, že snímek čerpá ze skutečných událostí, nemám problém s udělením plného hodnocení. ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

Alvin je snad jediná postava, kterou měl Lynch rád - takže tohohle skroro pohádkového dědečka si musíte zamilovat. Pěkný film, ale podobný by svedl každý schopnější nezávislý režisér. "Úlet" Davida Lynche nebudu hodnotit výš, než jaké jsou jeho kvality. Co na tom, že režisér je známý a že svoje řemeslo ovládá? ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Uh... komu konec nezamlží ani jedno oko, tak není člověkem... Tenhle příběh ,,o cestě a o překonání vlastní hrdosti'' mně dostal. Vrátil mně do mládí, kdy jsem hltal knihy J. Steinbecka a vybavily se mi jeho Toulky s Charleym. John ale jede jen tak, poznat Ameriku a lidi o nichž píše své knihy na rozdíl od Alvina. Pro něj je cesta katarzí. Je starý, ví že nemá už moc času, bilancuje a do toho se dozví, že jeho bratr je vážně nemocen. Bratr, se kterým se před lety nepohodl a od té doby se s ním neviděl. Nemá už řidičák a tak vyráží hlemýždím tempem na zahradní sekačce s vozíkem, který mu slouží jako provizorní obydlí. Jeho cesta Amerikou je hodně podobné té Steinbeckově. Potkává na ní různé lidi, ale převažují ti hodní. Nebojí se spát v kukuřičných polích, vždyť zažil válku v zákopech a to už člověka pak hned tak něco na stará kolena nevyděsí. Během té cesty zazní mnoho životních pravd starého muže, které však platí i pro naše životy... A v neposlední řadě je film vlastně i pomníkem jedné společnosti vyrábějící traktory a traktůrky co má ve znaku žlutého jelena :-) ! Příběh Alvina Straighta je přemýšlivá road movie zvolna ubíhající letními Státy, městy a městečky, cesta mezi lesy a obrovskými kukuřičnými poli ... Jen hlupák by se na ni prostřednictvím filmu také nevydal! Dávám za 5 matiček od převodovky. * * * * * ()

Galerie (33)

Zajímavosti (12)

  • Film se natáčel v americkém státě Iowa ve městech Lansing, Clermont, Laurens, New Hampton. Poté se natáčení přesunulo do amerického státu Wisconsin do měst Mount Zion, Prairie du Chien. Natáčení probíhalo od září do října roku 1998. (Trajektt)
  • Richard Farnsworth (Alvin) se narodil ve stejný rok jako reálný Alvin Straight. Ale zatímco Straightovi je ve filmu 73 let, tak jeho představiteli bylo během natáčení 78. (Coldrex)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)

Reklama

Reklama