V Mosulu

• angličtina Inside Mosul (více)
Česko, 2018, 72 min (Televizní verze: 52 min)

Režie:

Scénář:

Kamera:

Jana Andert

Šoková terapie reportáží z válečné fronty. Nebojácné svědectví z nelítostné bitvy s Islámským státem v ruinách města, které jedna z největších katastrof naší doby obrala o duši. Jana Andert natáčela v prvních frontových liniích a zachytila tak syrově a bez příkras pravou podobu války... Režisérka Jana Andert se na podzim 2016 vydala do Iráku, aby strávila osm měsíců v první bojové linii, kde žila a točila s Golden Division, elitní jednotkou irácké armády. Do této situace se vydala dobrovolně, na vlastní náklady a bez podpory jedné z velkých zpravodajských stanic, pro které obvykle pořizuje filmový a fotografický materiál. Nechtěla být totiž svázána bezpečnostními pravidly, která redaktorům nařizují, kam až můžou zajít. Jana chtěla být prostě v první linii. (Česká televize)

Khamsin

Nekouká se na to pěkně. A ne, 5 hvězd nedávám za to, že by se jednalo o dechberoucí skvělé filmařské dílo. 5 hvězd je za to, že si myslím, že je strašně důležité, aby se podobné události přesně takovýmto způsobem dokumentovaly. A klobouk dolů před odvahou Jany Andert. >| ()

Knor

Už jenom kvůli odvaze Jany Andert, díky který mohl tento dokument vzniknout si to plný počet zaslouží. Válka není nic hezkýho a tohle je záznam přímo z jádra dění. Určitě je dobře tohle vidět a uvědomit si, jak se tu máme dobře. ()

PaulCZE

Klobouk dolů za odvahu přinášet informace přímo z bitvy. Toto je pravý obraz politiky západních demokracií. Země sužovaná roky civilní válkou, města srovnaná se zemí, nekonečné oběti obyvatelstva a lidí, kteří musí vzít do rukou zbraň proti všem, kteří jim vyhlásili válku. Snad jen titulek: "Šlo o nejničivější a nejkrvavější městskou bitvu od druhé světové války" je zbytečný, jelikož to není pravda a to ani v té oblasti, stačí se podívat na Sýrii. ()

LadyRainier

Viděla jsem rozbombardovaný Sinjar i Kobani. Už bez bojů ale mrazilo mne...u tohoto jsem brečela, ty děti byli moc i na mne. Všechna čest Janě Andert a dávám plný počet. ()

Awer

Takhle vypadá válka; nebo spíš místo nepamatující mír. Kde telefony s kamarády a rodinou narušuje řev ostré palby, která vás může každou chvíli zabít. Kde je smrt naprosto normální, ale přesto stále stejně děsivá a bolestivá, spíš prožraná i do každodenna těch, co veskrze náhodou přežijí a musí na ni hledat odpovědi. A to vše natočené lakonickou režisérkou, která prostě vezme kameru a vydá se na jedno z nejnebezpečnějších míst na Zemi... ()

anevanu

Děkuji Janě Andert , za pravdu , kterou nám ukazuje . Je to vzácnost ve světě lidí ,plném manipulací a lží (Pro uživatele ,, Pomo " vykašli se na manipulace hodnocení , alespoň u tohoto dokumentu. Tím nezchudneš . Při tom co a kde jsi točil ty .... snad jsou někde hranice ) Už jsem se přestala řídit a sledovat filmy podle hodnocení na ČSFD , protože je silně zmanipulované a snaží se manipulovat mě .Ještě sem zatím , chodím hodit jedno bezcenné hodnocení a kouknout se na informace o filmu . ()

desod

Lidi hodnotící negativně takový dokument nemají mozek ...zdá se jim málo že pár metrů od kamery vybuchují trhaviny ? .....byl by lepší záběr kdyby to vojákovi před reportérkou ustřelilo hlavu ? Má dokument končit pádem kamery na zem a v titulcích běžet že v posledním záběru dostala reportérka zásah do břicha a 2 měsíce strávila v nemocnici ? ()