Milan má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby rodinu uživil. Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny a navíc je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých, a také o společnosti, ve které žijí… (AČFK)

dubinak

Sociálně citlivé téma zobrazené slovenskou režií bylo zpracované vcelku zručné, avšak vyznění bylo až naivně povrchní a v podstatě to ve vás nezanechá moc dojmů. Na to, že to mělo ve Varech docela slušný hajp, čekala jsem, že se asi trochu víc zatlačí na pilu, nebo to nabídne něco, co diváky víc rozburcuje. Tohle bylo jen takové otírání se o nevyřčené. Přála bych si něco na polský způsob, abych na ten film hned druhý den nezapomněla. Ale snaha pěkná. ()

Arsenal83

Milan Ondrík je naozaj dobrý herec, ale mal by zájsť k logopédovi, pretože doteraz sa nenaučil artikulovať a odsýpa slová, ako by to chcel mať čo najskôr za sebou. Alebo nech ho nechajú hovoriť v tej nemčine, tam mu to šlo pomalšie. Príbeh je za mňa dobre zasadený do dedinského, komorného prostredia, kde má ešte stále najväčšie slovo farár. A to ani dnes nie je ďaleko od reality, takže v tomto ohľade je názov filmu mimoriadne trefný. Dejovo ma to zaujalo, len ten koniec mohol byť viac prepracovaný a vyhrotený, pretože týmto záverom vlastne ostal len pri odkaze, pri tom, aby sa divák zamyslel. Lenže dala sa z toho vytĺcť aj poriadna dráma či thriller. ()

janeke

Veľmi znesiteľne podaná neznesiteľná téma. Vôbec mi nevadí, že Škop pracoval len s náznakmi, iste, dalo sa to urobiť omnoho bolestivejšie a skutočnejšie - bez možnosti vyhliadky na lepší svet. V tomto prípade som Škopovi vďačná, že mi dal nádej. P. S. Film je nesmierne silné médium - za predpokladu, že vám funguje zvuk. (Polovica dialógov prakticky nepočuteľná - na domýšľaka.) ()

David.Darco

Jeden z tých najzaujímavejších slovenských počinov, za poslednú dobu. Je naozaj smutné sledovať, ako ho ľudia v kinách obchádzajú, ale čo sa dá robiť. Casting sa podaril, čo sa týka scenára, v istých momentoch som mal práve kvôli replikám problém hercom uveriť (Niektoré repliky zneli ako okopírované z wikipedie a nie, nevyzeralo to ako zámer). Vizuálnu stránku spríjemňujú perfektne komponkvané zábery, ako napríklad klikovanie na fare. Nech je svetlo tak isto dopláca na svoju túhu byť aktuálnym filmom po všetkých stránkach a tak komentuje všetky súčasné neduhy spoločnosti. (homosexualita,imigranti, korupcia, chudoba, závislosť na moderných technológiách) a tak stále odbiehame od ústredného motívu, motívu udržateľnosti rodiny pokope, problému výchovy detí počas dospievania a zároveň finančného zabezpečenia rodiny. Takéto odbiehanie potom v závere vyvoláva pocit nedopovedanosti, divák sa môže cítiť ochudobnený. Hlavný motív sa poslednými zábermi(že ja to mám úprimne rád tieto posledné detailné zábery vo filmoch) uzatvára. Ostáva však mnoho nedopovedaného, rovnako ako aj otázka, či bol hlavný motív dostatočne rozvinutý a "nosný" aby uspokojil potreby diváka. Ja v takomto zakončení nachádzam jeho krásu, lebo také zakončenia vítam. Preto plne chápem aj opačné stanovisko. ()

hygienik

V prvej polovici sa film zdal byť iba priemerný, no následne sa stal veľmi silným, pre mňa nepríjemne presvedčivým. Len sa bojím, aby sa Nech je svetlo nestalo neférovo emotívnym protikatolíckym argumentom v celospoločenskej diskusii na Slovensku. V zmysle, vidíte, cirkev je stále klerofašistická, my sme vám to hovorili a podobne. Podľa môjho názoru je situácia na slovenskom vidieku v tomto filme značne zveličená. ()

• Režisér Škop vybíral představitele Adama (František Beleš) déle než půl roku. (klukluka)
  • „Je to příběh obyčejného člověka, jednoho z miliónu, kterému se navzdory jeho dobrým úmyslům udělat pro svou rodinu to nejlepší, všechno pokazí,“ řekl režisér Marko Škop. (SONY_)
  • V jednom ze záběrů usedají Milan (Milan Ondrík) a farář (Daniel Fischer) do automobilu Škoda Octavia Combi, v následujícím záběru ale sedí v interiéru vozu Škoda Kodiaq. (Martin_L)

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (více)