Dokonalá lež

• USA The Good Liar (více)

Šarmantní podvodník Roy Courtnay si v životě nadělal spoustu problémů a stále jej pronásleduje jeho temná minulost. Když na internetové seznamce potká bohatou vdovu Betty McLeish, nemůže uvěřit svému štěstí. Námluvy ale neprobíhají zcela podle jeho představ. Postupem času Roy zjišťuje, že city které chová k Betty, a které měly být falešné, se stávají skutečnými a to začíná být pro Royův tajný plán opravdovým problémem. Poprvé ve své kariéře se Oscarová Helen Mirren a Ian McKellen setkávají na filmovém plátně. (Vertical Entertainment)

Rozjimatel

[2,5*]     Od začiatku mi mnoho vecí v zápletke pripadalo značne naivných. Neskôr sa síce veľa z toho vysvetlilo dejovým zvratom (pomerne ľahko predvídateľným), ale tá pachuť naivity stále ostala. Inak to má celkom dobrú, napínavú atmosféru, príjemnú hudbu Cartera Burwella a výborných hercov v dvoch hlavných rolách, ktorých herectvo je na takúto snímku hádam aj škoda. ()

Lacike

Po filme Apt Pupil si Ian McKellen strihol ďalšieho starého zmrda s temnou minulosťou. Zápletka je na prvý pohľad jednoduchá, ale keďže som o filme vôbec nič nevedel a nevidel som ani trailer, tak ma miestami prekvapila drsnosť filmu. Postupne sa ale úlohy postáv vyjasnili a aj keď má film pomalé tempo, tak som si užíval herecký koncert Iana McKellena. Celý čas mi ale úplne nesedela Helen Mirren v úlohe chuderky, ktorú chce zákerný Mckellen obrať o prachy. Som u nej zvyknutý na silnejšie charaktery. Vo finále sa to trochu ešte zamotá a že sa dočkáme nejakého veľkého odhalenia nie je príliš prekvapivé. Akurát to rozuzlenie mi pripadalo až príliš prekombinované a nie som si istý, či je vo filme dostatok vodítok a pomrknutí na to, aby si film divák vychutnal oveľa viac na druhý pokus. Škoda, že McKellenova postava je celý čas za nekompromisného zmrda a že aspoň do určitej miery nezačal niečo k Helen cítiť, aby na čas váhal, či ju oberie alebo nie. Vďaka tomu to mohlo byť napínavejšie. Celkovo je to ale stále nadpriemerný film, ktorý ma do veľkej miery nadchol a miestami aj prekvapil. Kľudne si ho niekedy ešte pustím znova a možno aj zvýšim hodnotenie. 7/10. ()

Dale

Tento film určite nemal za cieľ pripraviť divákovi nejaký šokujúci zvrat, lebo Helen Mirren ešte dlho nebude pôsobiť ako bezbranná starenka, ktorá sa nechá oblbnúť nejakým prefíkaným starčekom. Takže ten záver od úvodu tušíte a už len čakáte, kedy k tomu príde a ako tvrdý bude. Príbeh je fajn, ale už bolo veľa lepších filmov o podvodníkoch a klamároch, tento má jediný plus v dvojici McKellen-Mirren. ()

celticek

Už trailer na Star wars v Kyjově mě zaujal, takže hned jak byla možnost, jsem to zhlédl. Mirren i McKellen = v pořádku. Ten pomalý rozjezd se mi líbil mnohem více než následující snaha nadžgat do 5 minut celý dějový twist. Člověk si nemůže dát žádné střípky dohromady, ikdyž samozřejmě ví, že k něčemu takovému směřuje, protože to tady už bylo xkrát. Solidní průměr. ()

Anderton

Dokonalá lož stojí na hereckých výkonoch McKellena a Mirren. Je to otrepaná fráza, ale ak by som si pri stvárnení týchto postáv a pri tomto inak nijak výnimočnom scenári predstavil čo i len menej špičkových hercov, mohol z toho byť iba tuctový mindfuck triler. Našťastie sa tak nestalo a my sledujeme na plátne perfektnú kombináciu romantickej drámy, revenge trileru a psychologickej štúdie dvoch starých ľudí, ktorí si toho prežili v živote skutočne dosť a chceli by ísť do hrobu ako-tak vyrovnaní sami so sebou, respektíve ešte viac prachatí. Neustále budete premýšľať, aké pocity cítite k Royovi a to aj napriek všetkým svinstvám, akých sa dopustil. Je to samozrejme zásluha McKellena, ale nejde o ten typ "rošťáckej" postavy, ktorú máte aj napriek nedostatkom radi, tu sa kope vážnejšia liga. ()

• Britský denník The Guardian zaradil film do zoznamu najviac podceňovaných filmov roku 2019. (Arsenal83)
  • Natáčení začalo 23. dubna 2018 v Londýně, probíhalo také v Surrey a v Berlíně. (bianci)