Pátek třináctého 2

• USA Friday the 13th Part 2 (více)

Jason Worhees - o kterém si všichni mysleli, že se utopil v Crystal Lake - se vrací s obrovským arsenálem zbraní a mstí se neznámým lidem, kteří táboří u jezera. A začíná hrůzostrašná podívaná! Pět let po masakru rozpoutaném v nově otevřeném prokletém táboře Křišťálové jezero šílenou Pamelou Voorhees, nesmyslně mstící nešťastné utonutí svého syna Jasona, je zprovozněn sousední tábor. Jenže Jason nezemřel a nezemřela ani žízeň jeho matky po pomstě na nové generaci táborových vedoucích a každém, kdo se motá kolem. Začíná další bouřlivá noc u Křišťálového jezera a s ní další hrůzná jatka. Pokračování úspěšného kempařského slasheru Seana S. Cunninghama debutujícího Steva Minera. (Magic Box)

dr.horrible

Malinko menej blbé ako jednotka, zato nudnejšie, bez atmosféry a herci sú možno ešte drevenejší. Jasona celý film neni vidieť, takže je to v podstate to isté, ako keď vraždila jeho matka. Samotné vraždy sú asi na rovnakej úrovni ako v jednotke a celkovo je to skrz naskrz priemerné. Za zmienku stojí asi len super scéna s krysou. ()

iolaos

precizne vladnuty konec prvniho dilu Pátku patril mezi nejoriginalnejsi zakonceni slasheru vubec.. fakt šupa, bezchybne... a Friday 13th dvojka ?..co rozhodne oslni je hruzyplny sound skomponovany s citem a neoddiskutovatelnym umem a efektni zpusoby mordu toho nejostrejsiho zrna..ale pytel na hlave voorheese to posral.. i tak, kvalita tohoto horroru je pro mnoho direktoru dnesni doby (slade, sonzero aj...), zcela nedosazitelna...ucit se ucit se ucit se (90%) ()

Frajer42

No, s porovnáním s prvním dílem bych to viděl jako skok dopředu. Sešla se nám tu moc pěkná sestava, zvláště ta ženská část, a tak bylo na co koukat. S jejich hereckým uměním to bylo sakra horší. Ale s tím si tvůrci hlavu nelámou o to tady nejde. No, ale ten konec. On se vážně nechal zmlátit od ženský? To si říká vrahoun. Ani si nedovedete představit, jak u mě klesl. Ten konec byl dementní. Kdyby nakonec všichni chcípli, tak bych se vůbec nezlobil, ba dokonce bych byl rád. Jo a ještě mě docela naštvalo, že něco více než polovina lidí z nepochopitelných důvodů odjela do města a vyhla se tak potenciálnímu masakru, který mohl být gigantických rozměrů. Lepší než první díl, ale s hodnocením zůstanu u * *. ()

petero

Takto to má byť. Mamičku treba pomstiť. Po hroznej jednotke prichádza nabušená, atmosferická, režisérsky nadpriemerná vyvražďovačka, kde Jason nemilosrdne a bez absolútneho zaváhania masakruje každého koho stretne hlavne obľúbenou mačetou. Skvelá kamera, strih a hudobný motýv z hohoto dielka robia skvelí hororový zážitok. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný horor, ktorý je pokračovaním slávnej jednotky. Má dobrý príbeh o skupinke mladíkov, ktorí majú v pláne založiť tábor neďaleko krvavého tábora, v ktorom nedávno vyčíňala Jasonova matka, ale to nemali robiť, pretože v okolí sa potuluje aj samotný Jason. Spracovanie nie je zlé, po úvodnej desaťminútovke, ktorá ešte prepája udalosti z jednotky sa už začne hlavný dej, opäť skupinka mladíkov prichádza do tábora, kde sa venuje rôznym zábavám, občas niekto príde o život, ale väčšinou bez pozornosti zvyšku, takže nič výnimočné, ale aj napriek tomu to celé pôsobí o niečo zaujímavejšie a dynamickejšie, ako v predchádzajúcom dieli. A najviac zaujme záverečná dvadsaťminútovka, kedy sa už všetko správne rozbehne, pribudne obetí a hlavne ma zaujala naháňačka vraha a preživšej, ktorá sa behom toho správa dosť zaujímavo a tak bolesť pocíti aj vrah. Samotných krvavých scén je priemerné množstvo a nie sú ničím výnimočné, ale aj tak o niečo lepšie, ako predtým. Síce samotné úmrtia sú dosť jednoduché a nie až tak moc krvavé, ale zase potešia celkom dobre zvládnuté okolnosti vrážd. Atmosféra tu nie je na moc dobrej úrovni, ale celkom ma prekvapilo, že občas trochu funguje aj napätie. Herecké obsadenie nie je ničím výnimočné, ale je sympatickejšie a aj lepšie zahrané ako v jednotke. Ale mrzí ma hlavne postava Jasona, lebo len predsa mladík s vrecom na hlave moc rešpektu nevyvoláva, ale vo zvyšných dieloch to už našťastie vynahradí. Réžia a technická stránka sú celkom slušné. Ani toto druhé pokračovanie ešte stále nepatrí medzi výraznejšie slashery, ale je po všetkých stránkach lepšie ako priemerná jednotka. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 64%. ()

• Ve filmu se neobjevuje zmínka o tom, že by se film odehrával v pátek třináctého. (prokda)
  • Během závěrečné scény, kdy je záběr na useknutou hlavu paní Voorheesové (Betsy Palmer), nebyla použita umělá hlava, ale namaskovaná hlava herečky. Původně totiž měl film končit tak, že Pamela Voorhees otevře oči a usměje se, ale Steve Miner si závěr na poslední chvíli rozmyslel a nechal "zmrazit" obraz, aby nebylo poznat, že je hlava živá. (henrycruel)
  • Odhalená scéna s Martou Kober (Sandra) byla vystřižena, protože nebyla v době natáčení plnoletá. (Fenk)