Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jedinou cestou, která spojovala Leningrad se zbytkem země, bylo rozsáhlé Ladožské jezero. Tudy probíhaly evakuace civilního obyvatelstva. Uskutečňovaly se na starých, nepříliš bezpečných lodích, které byly navíc přeplněny. Na jednu z nich se dostává i dvojice hlavních hrdinů, mladičká dívka Nasťa a voják kadet Kosťa, který je tam poněkud inkognito, na přání svého otce, který evakuaci organizuje. Společně s nimi je na lodi i vyšetřovatel NKVD. Nastin otec si prošel pověstnými čistkami a jeho půvabná dcera utkvěla mladému příslušníkovi tajné policie v paměti. Loď vyplouvá potmě, v noci ale přijde silná bouře, která ji poškodí, a navíc se stává cílem náletu německých letadel. (ČSFD)

(více)

Recenze (13)

Pttak 

všechny recenze uživatele

Z tohohle filmu mám takový rozporuplný dojmy. Chvílema se mě zdálo, že se ve vážných scénách Nasťa (Marija Melniková) tak trochu culí (usmívá). Což nepřidalo na vážnosti některých situací. Naopak některý válečný scény se mě fakt líbily. Víceméně jako celek to funguje, ale když to porovnám s jinými válečnými snímky, tak je tenhle filmek podle mě prostě jenom průměr. Takže za tři. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Starý ruský válečný filmy v sobě mají takovou syrovost, třeba Jdi a dívej se. Novější jsou víc akční (9. rota), ale pořád tam je tak nějak ten ruskej duch. U filmu o Leningradu jsem bych čekal, že to bude hodně o těch obyčejných lidech, hladu, kanibalismu, tlaku Němců a sovětské tyranii... Prostě o spoustě fakt zajímavých věcí, které tu bohužel vůbec nejsou. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Před 14 dni proběhla v Rusku velmi očekávána premiéra filmu Zachránit Leningrad, samozřejmě i mě zajímalo filmové zpracování této válečné události. Bohužel musím konstatovat, že film má víc much než jsem schopen přehlížet. První co mě mrzí, že rusové se nedrží své filmařské řeči založené na syrovosti a autentičnosti, tady ta snaha o Hollywood byla až do očí bijící a když se k tomu přidala neschopnost zaměřit se na motivy a jednání postav na úkor událostí, které následně vyzněli do prázdna "bitva o kopec" a pokupě to drželo jen proto, že to bylo na jedným filmovým pásku bylo zle nedobře. Naštěstí jsou rusové velmi zručný pokud jde o obrazovou složku, takže třeba akční nálety na loď mě bavili, ale fakt měli Němci k dispozici jen dvě letadla ? Mohlo to být ještě velkolepější přece. Proč se třeba fimaři více nazaměřili na civilisty v podpalubí, to mohlo vyznít hodně tísnivě. Schváleně jsem se koukl na hodnocení ruských diváků a ani oni a že jsou to velcí patrioti a k dané události jist ěmají emotivnější vztah než já tento film nehodnotí nějak nadšeně, ŠKoda naprosto promrhraný potenciál. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je skutočnou udalosťou. Ide o málo poznaný príbeh z obdobia blokády Leningradu. Otázkou pri riešení tejto problematiky je, prečo Wehrmacht neobkľúčil aj Ladožské jazero, ktoré sa stalo dôležitou tepnou života pre Leningrad? Na túto oblasť mali podľa nemeckého velenia zaútočiť fínske jednotky, ich cieľ mal byť prekročiť rieku Svir a spojiť sa s nemeckou 16. armádou. Fíni ale nevkročili na sovietske územie a tak ostala táto cesta otvorená. A túto výhodu začal využívať aj nový dočasný veliteľ leningradského frontu generál Žukov (od 11.9.1941 odvolaný maršal Vorošilov). Hneď rozhodol o prepravení kadetov z vojenských škôl na pomoc frontu. Dňa 16.9. boli študenti leningradských námorných škôl, námornej lekárskej akadémie a hydrografickej správy námorníctva v prístave Osinovets nalodení na čln č. 752. V tej dobe už boli na lodi dôstojníci a civilní pracovníci týchto škôl spoločne s rodinnými príslušníkmi. Celkovo 1200 až 1500 ľudí. Cieľom bol prístav Novaja Ladoga. V noci 17. septembra bol presun uskutočnený. Ale preťaženie lode a búrka mala za následok jej potopenie. Na signály SOS prvé zareagovali stíhačky Luftwaffe a potom aj bombardéry. Preto bol výsledok tejto tragédie taký katastrofálny. Remorkéru Orol a delovému člnu Železnjakov sa podarilo zachrániť 24 respektíve 216 ľudí. Zaujímavosťou je, že táto tragédia bola do roku 2004 utajovaná v archívoch Ruskej federácie a od tej doby sa začalo rozsiahle vyšetrovanie a jeho súčasťou je aj tento film. Preto je Баржа № 752 predovšetkým pre mnohých úplne neznámym údajom ale v historickom podaní je o tejto lodi tento film. Dej filmu sa zameriava na kadeta Kosťu, ktorý bol povolaný na vojnu ale jeho otec, plukovník Gorelov, nechce riskovať život svojho jediného syna a tak ho zaradí medzi evakuované osoby. Chápem, že dnes už asi veľmi ťažko uvidíme filmy z tzv. pôvodnej sovietskej klasiky, zamerané na oduševnenie a boj za vlasť aj s nasadením života. Ale to vôbec nie je cieľom tohto filmu. Snaží sa nám ukázať nezmyselnosť vojny ako takej a ako sme všetci bezbranní pri používaní násilia a to je jedno akými prostriedkami je prezentované. ()

netWoor 

všechny recenze uživatele

Rusové se snaží dohnat Hollywood. Což o to, řemeslně se jim to povedlo, bohužel je dohání i po scenáristické stránce. Název Zachránit Leningrad nemá s filmem nic společného, vlastně jde o takovej válečnej Titanik (s Ryanovskou bojovou vsuvkou, aby se neřeklo, která tam ale vlastně nemá co dělat) s naprosto kokotskou zápletkou, kde jsou jen kokotské postavy, které se jak kokoti chovají. Z toho jedna je excelentní snajpr (vlastně každej, kdo tam vystřelil). Opravdový výsmech ruskému válečnému filmu, v kontextu tohoto filmu i Panfilovci jsou veledílo. Dám dvě, bo jsem dokoukal. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo v Petrohradu v Rusku. (ČSFD)
  • Zbraně použité ve filmu byly puška Mosin-Nagant, pistole Tokarev TT-33, samopal MP-40 a kulomet MG-34. Letadla útočící na loď byly Messerschmitt BF-1019. (K98)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno