Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Astonko

Fantastické, bezchybné, masterpiece. Podať takú náročnú tému tak bravúrne a ešte aj vysvetliť jadrovú fyziku tak aby to divák pochopil a nenudil sa je veľmi vzácne. Tiež ma ohromuje fakt, že o množstve udalostí, ktoré mohli byť pre Európu fatálne sa doteraz vôbec nevedelo a tí, čo by mali byť oslavovaní za hrdinov sú zabudnutí. Zato všetko skladám klobúk pred tvorcami 10/10 ()

Tomas_PO

Absolútna topka a famózny seriál, ktorému zaslúžene patri 2. miesto v hodnotení (07/2019). Žiadalo by si to okomentovať každú epizódu zvlášť. Celý seriál však vystihuje chladné, syrové a autentické spracovanie. V prvom dieli sa človek cíti totálne ožiarený, v ďalšom sa vnorí do individuálnych ľudských osudov, či pochopí nesmierny rozsah katastrofy až do najmenších detailov (likvidácia hospodárskych zvierat, opustených domácich miláčikov,...). Na záver diváka čaká detailné no zároveň polopatistické vysvetlenie príčin katastrofy. Je neuveriteľné, ako sa do piatich 60minútových dielov tvorcom podarilo takúto atmosféru vniesť. Osobne by som však privítal originálny ruský dubbing s titulkami. Ruština by nepochybne umocila surovú autenticitu prostredia ešte viac. ()

zigy

Tři hvězdy jen kvůli tomu, že námět "černobyl" je prostě pecka, protože máloco je tak mýtického svojí hrůzností a neznámem obestřené jako právě tato katastrofa, která zasáhla i nás v dětství, vlastně docela nedávno....Jenže hodnotíme seriál, resp. filmařské umění, že.....Seriál je podán v "akčních" scénách naprosto nudně, nevíme, kdo je kdo, a při vysvětlujících pasážích, např. u soudu, jsem toho moc nepochopil. Vždycky mě alespoň uzemnil vědec Legasov a jeho hláška ve stylu: "všechno je daleko hrůznější, než si myslíte". Fajn, ale tohle je klišé jako Brno, a nic zajímavějšího už seriál nenabízí, kromě poučení o pravdě o katastrofě a zobrazení utrpení obyčejných lidí. Takže ano, koukněte na to, ale filmařské umění je jinde (a napětí taky). ()

panki9922

Strop seriálovej tvorby. Krásny príklad toho, že ak máte silnú tému, nepotrebujete tlačiť na pílu klišé scénami, stačia aj nemé zábery a dostane vás to ako koňa. Kľudne by sa Chernobyl mohol púšťať na školách - toho priestoru na to je neúrekom ako si za svojich čias pamätám. Ešte dni po dopozeraní poslednej časti som o Chernobyle premýšľal. Bravo. ()

Majkl91

Když si uvědomím, že Zeman chce svěřit Rusákům dostavbu Temelína, je mi z toho na blití.. Seriál je naprostej TOP, vykresluje komunistickou mentalitu v celé své “kráse”, měl by se povinně promítat na školách. ()

RoseThrone

Neskutečně silný zážitek, který trvá celých 5 hodin. Rozhodně se na něj nebude moct dát zapomenout. Jsem zvědavá s jakou verzí přijdou soudruzi. ()

argo.smile

Chvalabohu, ze sme sa zbavili tych poj***nych komunistov aj ked to na Slovensku neni ruzove ale aspon nas nikto "nesleduje" a "nevydiera" atd. Ale k miniserii... neskutocna pecka kde si naozaj uvodomite a prehodnotite svoje postoje a zivotne hodnoty ktore doposial mame. Viac vam k tom nenapisem lebo tych zahladenych 5hodin v kuse na TV a v kazdej sekunde obrazu, v kazdom slove vo vete tejto true story vravi za vsetko. A dufam, ze Rusakov jeblo ked zhliadli tento MASTERPIECE! ()

imaginer21

Není to ani tak hororové (ač občas místně naturalistické), jako spíš drsné v upřímnosti o tom, jak se Sověti chovali a snažili se za každým vše tajit, čímž o to více nevinným lidem dokázali ublížit. Je mrazivě odporné, jak státnické hrátky těch, co sedí na nejvyšších místech, jim bez okolků prochází, a přemrštená hrdost zamlžuje smysl pro zodpovědnost a správné pohotové jednání. Černobyl toho není zdaleka jediným důkazem, ale je jednoznačně tím nejokatějším. A tvůrci to dokázali bez příkras precizně vykreslit. Bravo. ()

HellsAngel

Najsilnejším momentom celého seriálu je chvíľa, kedy si naplno uvedomíte, že daná udalosť sa vážne odohrala a nebolo tomu ani tak dávno. Samozrejme, mnoho väčších či menších detailov je prispôsobených pre zvýšenie dramatickosti, nič to ale nemení na fakte, že Černobyľ je seriálovou udalosťou roka, ktorá okrem skvelého prehľadu o príčinách a dopadoch jadrovej havárie dáva nahliadnuť aj za propagandistickú oponu Sovietskeho zväzu. V rozmedzí piatich epizód sa tvorcom darí vyvolať rozmanitú škálu emócií ako napríklad strach, zhnusenie, obavy, ľútosť, hnev či beznádej v oveľa väčšej miere, než mnohým iným počinom za päť sérií. Scenár, dramaturgia a výprava sú prvotriedne a predstavitelia stanice HBO sa môžu vzájomne potľapkať po chrbte za to, že televíznym divákom umožnili sledovanie ďalšieho klenotu. ()

Saxos

Tady se asi nikdo moc nerozmýšlí a jde na 5 hvězd. Vždyť nic nechybí. Je až zarážející, že přímo při havárii zemřeli jen 2 pracovníci elektrárny. Následky: akutní radiační syndrom u 134 zasahujících na místě /pracovníci elektrárny, hasiči, záchranáři, lékařský personál, atd., do 3 měsíců zemřelo 28 z nich. V té době Sovětský svaz oficiálně havárii oznámil až po třech dnech, kdy radioaktivní bordel lítal po celé Evropě a každý se divil, kde se vzal - njn nebyl internet. O dlouhodobých následcích se akorát spekuluje. Klady: opravdu jeden z oprávněně nejlépe hodnocených seriálů, nechybí atmosféra, hrdinství, napínavost. Zápory: почему HBO неговорить по-русски? ()

EddieIron

Upřímně řečeno, moc nechápu to šílenství okolo tohoto seriálu. Ano, skvěle natočené, ale jde o skutečnou událost, jejíž okolnosti nebyly, pořád ještě nejsou, a pochybuji, že někdy budou známy. Tudíž to, co seriál ukazuje, je jen a pouze fikce. Věrohodně zobrazená, ale pořád jenom fikce... ()

zodiak217

Jeden z najlepších seriálov aké som kedy videl. Je to skutočné, tak uveriteľné, že ani na chvíľu nemáte pocit odbehnúť alebo robiť niečo iné. Od prvej až po poslednú epizódu Vás tento seriál úplne vtiahne do deja a na konci ho chcete vidieť znovu lebo rozmýšľate o tom, čo ste práve videli, čo sa stalo, rozmýšľate ako sa mohlo niečo také stať tak blízko Slovenska ako nás to mohlo zasiahnuť, ľudí tu, deti, ktoré sa rodili v tom období ako to zasiahlo samotných ľudí na Ukrajine. Herecké víkony a dialógy sú tak skvelé, že už teraz sú kultové a naviac český dabing je excelentný, takže neoľutujete ak zvolíte aj pohodlne dabing. Tomuto seriálu nie je čo vytknúť. Najäčšia škoda, že sme sa dočkali len 5 epizód takže si ho treba pozrieť znova, znova a potom opäť, lebo nebudete mať dosť. Tlieskam! ()

VUCAKO

Po několikerém zhlédnutí seriálu i diskusích (i s paní Drábovou) komentujících faktografickou přesnost tohoto díla musím konstatovat, že je to perla a zaslouží pozici na žebříčku ČSFD. Dnešní mladá generace může trochu poznat, co to byl socialismus a uvědomit si, že dnešní ruská vládnoucí garnitura se chová boihužel dost podobně. Přistupujte k tomu jako k umění, ne jako k dokumentu, a nechte se unést - je to pořádnej nářez. Nehodnotím moc jednotlivé episody, ale tady byla zaručeně nejsilnější ta poslední (Вечная память), ve které je soud a několik věcí se uzavře a vysvětlí. ()

superzurda

Mravenčí práce jakou provedli autoři seriálu odráží mravenčí práci tisíců lidí. Detailně propracovaný seriál nabízí mnoho otázek a jednu budu asi pokládat těm, co rádi vzpomínají na tu skvělou dobu mezi léty 1948-1989. Opravdu tohle chcete? ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD