Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Ace.A.T.L.

S odstupem 18 let musím se svým hodnocením souhlasit. Jen chyběl komentář. Je to podle mě na tu dobu, parádně novátorskej nápad a dopadlo to luxusně. Rozhodně jeden z nejlepších hororů tehdejší doby. Důkaz, že neni potřeba tuny krve a člověk může mít husí kůži mráz na zádech, jako nikdy předtím. Za mě 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

MartinHejkal odpad!

Neskutečná píčovina, odpad je pro tento film až moc hezký název, dal bych tomu vylízaná sračka. Není to film ani horor ani nic jen 86 minut o hovně. ()

MadyDollar

Nejvíc přeceňovaný film, co jsem kdy viděl. A dost mě mrzí, že mě minula ta husí kůži nahánějící atmosféra, o které všichni básní. ()

KofiAnnan odpad!

Záhada to tedy rozhodně je! Největší asi ta, jak tento kultovně oslavovaný snímek dosáhl svého hodnocení. Film, kde nějaká hysterická kráva a 2 blbci běhají po lese s roztřesenou kamerou a skončí v rozpadlém baráku, kde je sežere pravděpodobně lesní víla je opravdu kinematografický skvost, o tom žádná. Bála jsem se asi tak jak 80letá babča, co čeká na důchod, jelikož sem u toho 5krát usnula, 2krát zapomněla, na co se vlastně koukám a ve výsledku jen frustrace a ztráta času. Směšné, nudné, zbytečné. ()

Novko

Kdo by to byl řek, že found footage vyvolá takové emoce. Od poloviny filmu jsme byl napjatý jak struna a čekal jsem co se stane. A přesně to se mi na tom hodně líbí. Pohled tří studentů, kteří se psychicky zhroutí během pár nocí je děsivý a zároveň zajímavý. 9/10. ()

Ronkar

Když jsem viděl tenhle film poprvé, málem jsem se u toho posral strachy. Je fakt, že jsem byl děcko, ale v hlavě jsem ho měl ještě dlouho. Po letech jsem si udělal repete a pořád jsem se hodně bavil, což je skvělé! Když člověk uváží, jak málo má ten příběh děje a jak amatérsky je natočen, funguje opravdu dobře. Herci jsou uvěřitelní a český dabing kvalitní. Atmosféra je boží. Především stupňující nejistota, nevozita a zlo, které je pořád blíž a blíž. Každou noc se dějí podivnější věci a to, co se zprvu zdá jako fór, bude asi závažnější. Emoce hrdinů pracují a fantazie diváka pracuje na maximum (...ačkoli podle známek některých to asi neplatí pro všechny :D Ti, co hledali přímější ztvárnění hrůz, maj smůlu a měli by si pustit spíš REC). Lidi se nejvíc bojí neznáma, které nejde uchopit, neví, co skutečně dovede a jaké má motivy... Nepředvídatelnost je to, co udržuje pozornost. Hrdinové netuší, jestli se na jejich účet nebaví nějaká jiná grupa, nebo se skutečně dostali do střetu s něčím nadpřirozeným... víme jen, že je to nebezpečné, děsivé a nedá se tomu uniknout. BW s tímhle konceptem pracuje hodně dobře. Věci neukazuje, jen naznačuje. Neobsahuje levné lekačky ani jiné hororové propriety známé z moderní produkce. Řada diváků to nedokáže ocenit, ale jiní ve strašidelných filmech právě tohle pojetí chápou jako nejsilnější stránku. Brutalita a hnusy nejsou vždy zárukou úspěchu. Originální nápad, kvalitně stupňující tendence a finále, na které jsem ani po letech nezapomněl. S odtupem času je nutné podotknout, že to má po technické stránce řadu chyb, ale ty devadesátky jsou z toho cítit fakt hodně. Dobrý horor, který doporučuju pustit osamotě a po tmě. ()

Fender

Jediné, čím je tento film zajímavý je tím, že vytvořil v podstatě tuto novou "techniku" natáčení skrze kameru z pohledu jedné osoby, to bylo inspirací pro plno dalších hororů. Jinak je to zcela nudný film, s absolutně nelogickým jednáním postav a na konci jste akorát naštvaní a ptáte se sami sebe "to je jako konec"?? Naprosto přeceňovaný film. ()

PanPyzamo

Poprvé jsem měl tu čest vidět Found Footage horor a jsem ve finále spokojen. To, že je celý film natočen za pomocí záznamů bylo zajímavý. Jak komu bude tento způsob vyhovovat. Ze začátku mi to přišlo mírně divné, jak za každým momentem byl ihned střih, ale za chvíli jsem si zvykl. Začátek jenom tak uvádí do děje a nebylo to nic extra, ale jakmile přijde na řadu samotný les, tak už to začne být zajímavější. Pak zas nějakou dobu ne. Místy se to střídalo. Tento film tak různě střídal můj zájem. Jednou to byla zábava a bylo to dost zajímavý, jednou to zas byla nuda v lese. Co ale bylo bez pochyby nejlepší byl konec, který jsem hltal a vlastně i právě díky dobrému zakončení to byl pro mě nakonec dobrý horor. Za mě tedy dobrý film, který doporučuji, ale nejspíš jen fandům Found Footage tématiky. 7/10 ()

SpicyNugget

V říjnu 1994 se ztratila nedaleko Burkitsville v Marylandu trojice mladých filmařů, kteří tu točili dokument. O rok později byl nalezen jejich natočený filmový materiál s názvem “Pověst o čarodějnici z Blair“. Trojice se bohužel ztratí a z pásek je již jasné, co se před lety událo… Sakra, jak tohle může být nejpopulárnější horor roku 99. Parta tří bláznů se ztratí v lese, ale nefunguje jim gyroskop (tedy mozek v hlavě), takže kroužej pořád kolem jednoho místa jak vosy na bonbóně. Pak se tam objeví (vlastně neobjeví!) witch, která je asi bitch a asi jim vymyla mozek. Mám pocit, že po dnešním, asi pátém shlédnutí tohoto filmu, vymyla mozek i mně. Napětí tam je, za to jedna hvězda. Víc fakt dát nemůžu. Nebyla tam pointa, kvalita found-footage byla sakra špatná. ()

Lendak

Nikdy by ma nenapadlo, že budem necelú hodinu a pol sedieť ako prikovaný a pozerať na troch ľudí pobehujúcich po lese, báli sa (aj ja s nimi) a div, že sa tam navzájom nepozabíjali. To, že film uprednostňuje hustú a skľučujúcu atmosféru nad trápnymi ľakačkami to vyzdvihuje ešte vyššie. Myrick a Sánchez dokázali, že aj za málo peňazí človek dostane celý orchester. ()

Nick321

Takovéhle horory jsou nejlepší. Tísnivá atmosféra lesů, ze kterých není cesta ven, nacházení stále divnějších a děsivějších předmětů a divákovi nikdy neukážou, co je to, co kolem obchází a děsí je to. ()

DexMASTER094

Nemám ve zvyku psát moc kriticky, ale pardón, tenhle film je absolutně o ničem. Konec nekonec je úplně zahozen, bez potenciálu. Valná většina dialogů naprosto o ničem (přestože byly improvizované, jelikož scénář prakticky neexistoval, výkony herců v tomto ohledu beru za velmi slabé). Jediná věc, která funguje, je atmosféra. Nicméně, pokud není rozvíjena společně s dalšími aspekty filmu, sama o sobě neobstojí. U mě rozhodně ne. Viděno prvně a nejspíše i naposledy. 1* za atmosféru je však nutností. ()

oli9

Pamatuju si kdyz jsem to viděl poprvé někdy v roce 2005. Ten pocit strachu jsem u žádného jiného filmu nejspíš nezažil. Zajímavě zpracované aby to působilo jako i formou dokumentu a je to více uvěřitelné. Nic podobného tu nikdy nebylo ani nebude ()

vavsek

Tak po 24 letech i já zkoukl tento kultovní horor. Začátek filmu a vtáhnutí do děje je taková klasika u FF hororů, kdy se vlastně nic neděje. Přiostřovat se začíná cca od poloviny filmu. Největší kouzlo snímku vidím v tom, že protagonisté jsou manipulováni, točí se v kruzích v lese, ze kterého není úniku a okolní prostředí jim vytváří emoční trauma a dohání je k šílenství, jsou tak pomalu ale jistě odsouzeni k smrti bez jakékoliv naděje na přežití. Ve filmu nejsou žádné záběry záhadného stvoření, které je manipuluje a tak je vše ponecháno jen naší představivosti, v čemž za mě tkví strašidelnost těchto hororů. ()

Matevoj

Velice zajímavě uděláno. Film natočený takovým stylem jako je Záhada Blair Witch jsem ještě neviděl. Více takových filmů, obzvlášť hororů! Místy jsem se bál, tomu přihrávalo výborně vybrané prostředí a postupná beznadějnost postav. Jde, zde vidět krásně, jak postupem času na všechny, i ty nejsilnější dolehne. Bohužel konec byl trochu zklamání, čekal jsem nějaký zvrat nebo aspoň nějaké nakousnutí. Nic nepřišlo. Ale i tak dost povedené, stojí za to zhlédnout. Doporučuji. ()

Parsek

Jeden z nejlepsich hororu jake jsemkdy videl. Bal jsem se vic nez treba pri "Ti druzi". Videl jsem to v televizi a musim rict, ze v kine bych se asi zblaznil strachy. I herecke vykony mi prisly OK, a predevsim urcite Heather a jeji breceni... uzas. ()

Xylobalsam

Zajímavý nápad, ale u filmu jsem se vůbec nebál. Možná to bylo tím, že bylo odpoledne a krásné počasí, ale ničím vyjímečný mě tento horor nepřijde ()

Hicks

Ne, opravdu jsem se nebál. Nebylo totiž čeho se bát, hysterické chování hlavních postav ve mě strach nevyvolává. Navíc jejich bloudění v " začarovaném lese" rozesměje i člena mladých svišťů, stačilo přeci jít po proudu říčky a né chodit kol dokola jak banda plantážníků. To dá rozum. Ale abych jen nekritizoval, jako studentský film je to slušný počin. Odhaduji, že nebýt geniální propagační mystifikace, tak by tohle dílko skončilo na smetišti filmových dějin. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)