Show Jerryho Seinfelda

všechny plakáty
USA, (1989–1998), 69 h 15 min (Minutáž: 22–56 min)

Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards, Jason Alexander, Wayne Knight, Richard Fancy, Victor Raider-Wexler, Ian Abercrombie, Heidi Swedberg (více)

Komik Jerry a jeho tři cyničtí přátelé se umí zasmát úplně obyčejným i absurdním věcem. „Seriál o ničem“, který se do historie sitcomů zapsal zlatým písmem. (Netflix)

Pajky3

Seinfeld je jeden z nejlépe hodnocených sitcomů všech dob, tedy alespoň v zahraničí, protože u nás nemá podobné postavení. Chtělo by se namítnout, že možná prostě nezestárnul dobře, ale podle mě to tím není. Sice je to přes 30 let od premiéry, ale problém bude třeba hledat jinde. Někomu by mohlo vadit, že tenhle seriál je o ničem a postavy se za devět sérií vůbec nikam neposunou. I když být o ničem je něco, co je záměrně (nad)užíváno v průběhu celého seriálu. Já osobně mám mnohem větší problém s postavami. Seinfeld trpí klasickým únavovovým syndromem dlouhých seriálů, kdy vám postupem času jsou postavy protivnější a protivnější.  Jerry má být relativně nejnormálnější, i když při jeho důvodech pro rozchody s přítelkyněmi se člověk musí zamyslet. Elaine mě vytáčela tím, jak se neustále šklebila a myslela si, že je lepší než zbytek party. Ale to je nic proti tomu, jak otravná je postava sebestředného George a výstředního podivína Kramera. Zatímco oslavování Kramerova příchodu na scénu mě vytáčelo od samého začátku, tak nechuť k Georgovi se stupňovala a postupem času bylo těžší a těžší ho vystát. A pak jsou tady ještě dvě další věcí, které se podle mě hodně nepovedly. Tím prvním je závěr sedmé řady, kdy odstraní jednu z vedlejších postav, což uznávám, že mě šokovalo. Tím druhým je pak samotné finále seriálu, které je hodně špatné a slabé. Seinfeld měl své lepší chvilky, některé epizody byly dobré a některé vtípky se vážně povedly, ale na hodnocení lepší jak průměr to nevidím. I když jsem si díky sledování uvědomil, kolik toho, mnou později oblíbené sitcomy, právě od Seinfelda okopírovaly a tuhle zásluhu mu nikdo neodpáře. ()

Agoran

Pokud si nějaký sitcom zaslouží absolutorium, pak je to tenhle. Fakt, že je založen na reálných postavách a situacích, se odráží v nadčasovosti a zejména v metahumoru, který ve větší míře přichází se čtvrtou sezónou. Pokud se ocitnete v nějaké bizarní životní situaci, máte téměř jistotu, že to téma už bylo zpracováno Seinfeldem. Velkou výhodou je přiznaný humor, kde jako upozornění na humornost před každým dílem uvidíte stand-up Jerryho Seinfelda na dané téma. Zatímco u ostatních sitcomů je vám občas trapně, že se snaží diváka vtáhnout do emocí a strachu o některou z postav, jen aby následoval humor provázený patosem, Seinfeld se tomu vyhýbá právě naprostou průhledností, co se příběhu týče a nedochází ke scénám, na které je vám trapné se dívat (narozdíl od Přátel, HIMYM, TBBT a dalších mnohem slabších odvarů, které bohužel Seinfeldovi nesahají ani po kolena). Je mi záhadou, proč se seriál ve své době neuchytil v českých televizích, ale uznávám, že výrazy typu "get outta here!" bych v českém dabingu rozhodně slyšet nechtěl. ()

maty39

Když Seinfelda kdysi dávno dávali v TV, tak jsem ho příliš nesledoval. V originále mě však docela zaujmul a po deváté sérii je mi líto, že Seinfeld nepokračoval ještě v dalších letech. Není to sice nejlepší sitcom, co jsem viděl, ale má své kouzlo. Hlavně... všechny hlavní postavy jsou naprosto vyšinuté, dost často se chovají jak idioti a chybí jim smysl pro morálku. Lžou, kradou, pomlouvají, podvádějí, škodí a vůbec... banda pošuků. Možná proto je to v US tak oblíbené. Je to jak ze života. Tedy ze života průměrných američanů. Přesto vše musím říct, že jsem se docela bavil. Geniální je George. Morálně nejzkaženější kladná postava, co lze v sitcomech vidět. Ošklivej, malej, tlustej, plešatej, línej, prolhanej, malichernej, zákeřnej (tak by se dalo pokračovat ještě pár řádků - a o všech postavách) bastard. Ale v okamžiku, kdy si nechal v práci pod stolem udělat výsuvnou postel a každý den tam po příchodu do práce zalehl a nařídil budík, mě naprosto zničil. Je to jako něco, co jsem chtěl vždy udělat, ale nikdy jsem neměl odvahu. Když tento seriál porovnám se sitcomy jako Přátelé nebo Krok za krokem, tak je to rozdíl jako mezi Disneylandem a márnicí. Míra pobavení asi bude do jisté míry závislá na vaší oblibě v černém humoru. Já osobně dávám palec nahoru. ()

neoBlast

[Po všech devíti sériích] Českým publikem je Seinfeld jednoznačně nedoceněným klenotem, který si zaslouží být v srdcích vedle klasik jakými Přátelé nebo M.A.S.H. jsou (finále Seinfelda figuruje stále na třetím místě nejsledovanějších závěrečných epizod). V zámoří nabírá Jerry Seinfeld kultovního statusu a společně s Přáteli a SNL tvoří popkulturní instituci celého New Yorku. Výborně sehraná čtveřice v popředí a Larry David v pozdadí stvořili legendu a nastavili mnohé sitcomové standardy, a navíc neztratili dech ani v jediné sezóně. Všech devět sezón 90 % ()

veru_needy

Seriál, který nezapadá do žádné škatulky. Velmi vtipná situační komika a povedené stand-up výstupy. Skvělé herecké výkony a pohodová atmosféra. Seriál se podobá Friends, ale více si zakládá na konverzačním humoru než na tom fyzickém. Postavy jsou hezky vykreslené a každá z nich je svým způsobem originální (ne tak originální, že byste je ve svém okolí nepotkali, ale originální natolik, že se jeden druému vůbec nepodobají). To máme neurotického ne moc výrazného, naprosto obyčejného ale hodného vtipálka Jerryho, který svůj život staví převážně na předvádění stand up komedie v klubech, nezávazném randění a zabíjení volného času v kavárně společne se svým nejlepším kamarádem Georgem a svou bývalou přítelkyní a zároveň dobrou kamarádkou Elaine, kde se mezi ně pokaždé vloudí Kramer, bez kterého si tento sitcom neumím ani představit. Je to totiž takový magor, že pobaví v každé epizodě a vždycky uplně jinak (a jeho pletky s ovocem, nepřekonatelný). George je nadruhou stranu ne moc pestrý charakter, ale svou občasnou blbostí, vytrvalostí dosáhnout těch nejstupidnjších cílů a jeho extrémní chamtivostí, dokáže také pobavit - obzvláště pokud jde o Georgovu mizernou existenci, to se pak jeden v něm hned vidí. Elaine mám nadruhou stranu velice ráda. Není sice obzvláště originální ve srovnání s jinýma slečnama v seriálu, ale je to dobrá kamarádka, zabijí situace výřečným sarkasmem a má velice hezký úsměv. - "Looking at cleavage is like looking at the sun. You don't stare at it. It's too risky." ()

• Jerry Seinfeld dostal nabídku na natočení 10. série s odměnou 5 miliónů USD za epizodu, ale odmítl. (ČSFD)
  • Jerry Seinfeld odmítl návrh televizní stanice NBC, která mu nabídla 110 millionů amerických dolarů za natočení 10. série. (MrPierc)
  • Finále seriálu končí stejnou replikou, jakou začínal pilot. (ČSFD)

Zemřel herec Jerry Stiller

Zemřel herec Jerry Stiller

11.05.2020

Ve věku 92 let dnes ve Spojených státech zemřel komediální herec Jerry Stiller. Zprávu na svém twitterovém účtu zveřejnil jeho syn, hollywoodský herec a režisér Ben Stiller. Podle příspěvku zemřel… (více)