Mulder a Scullyová musí zjistit, co náctileté dívky nutí páchat vraždy. (Disney+)

Loki_Six

"We are but visitors on this rock, hurtling through time and space at 66,000 miles an hour. Tethered to a burning sphere by an invisible force in an unfathomable universe. This most of us take for granted, while refusing to believe these forces have any more effect on us than a butterfly beating its wings halfway around the world." ()

Leptictidium

Hodně podivná epizoda, ale já jsem se upřímně bavil. V reálu do mrtě stejná zápletka jako u "Die Hand die Verletzt", nebylo by to poprvé, co se akta x dostaly do takové tvůrčí pasti, ale když už nevíte kudykam, tak tam střihněte trochu bizárku a ono to půjde. 7/10, Rip Ryan Reynolds (1976-1996). ()

tron

Spoilery. „Myslíš, že je panna?“ – „Podľa mňa nie je ani blondína.“ Za mňa dobrý diel. Jednak veľmi temný a jednak paradoxne veľmi zábavný. To nie vždy ide dokopy, ale tvorcom tejto epizódy sa to nejakým zázrakom (alebo skôr s pomocou čiernej mágie?) podarilo skĺbiť. Atmosféra je mimoriadne temná, ale zároveň je nesmierne vtipné sledovať napr. trpiteľský výraz Foxa vypočúvajúceho nadržanú puberťáčku. Ono celkovo Foxovi a Dane tínedžeri v tejto časti dajú zabrať viac, než Ufo, Bigfoof a Tooms dokopy. Scenáristicky je to ohromný mišung, strašne veľa motívov, z nich niektoré sú slepé uličky a iné nie (telekynéza, čarodejníctvo, satanizmus, sex, okultnosť, konsolidácia planét, tarot). Svoje robí aj umiestnenie do zaspatého mestečka, čo je horor nielen vo svete Dany a Foxa, ale vo všeobecnosti je vidiecke prostredie doslova ako stvorené pre hororový žáner, kedy neviete, či sa zlo ukrýva v okolitých lesoch, alebo drieme v obyčajných, na prvý pohlaď sympatických ľuďoch, otcoch, matkách a dcérach, ktorí toho zas až tak veľa v hlavách nemajú a tak sú náchylnejší veriť blbostiam a následne preliať krv nevinných. Jediné, čo mi vyložene vadilo a z čoho som pravdupovediac v rozpakoch, to je správanie Muldera. Jasné, v tejto časti tak trochu hrabe všetkým, ale najviac jemu resp. správa sa v úplnom protichode so svojím charakterom, s tým, ako bol prezentovaný doteraz. Vravel som si, že je to blbosť a že buď uprostred tretej série Fox (myslím televízia Fox, nie Fox Mulder) vyrazil Chrisa Cartera a scenáre začal písať Jim Carrey, alebo to bude vysvetlené na konci (trepnem blbosť: napríklad otravou vody). Preto ma zaskočilo, že to nejak extra vysvetlené nebolo, čiže... wtf? Alebo mi dačo ušlo? Mulder bol vždy všelijaký, ale nikdy nebol kretén. Myslel som, že sa jeho správanie dá vysvetliť „vplyvom planét“, ale prečo sa tým pádom čudne nespráva aj Dana, veštkyňa a miestny policajný zbor? No nič, tvárme sa, že sme to nevideli. Čo je škoda, lebo inak je to fakt vydarený diel a ak by sa na ňom ešte viac zapracovalo, určite by som išiel na 4*. Mulder má vtipnú a milú chémiu s veštkyňou, ktorá paradoxne ako jedna z minima obyvateľov blbého mestečka pôsobí dojmom, že má všetkých päť pohromade. Stvárnila ju Denalda Williamsová, ktorú si môžete pamätať z časti Neodolateľné (séria dva, epizóda trinásť), samozrejme z úplne inej úlohy. Ryana Reynoldsa tu asi nespoznáte (ja som nespoznal), ale ako nadržaný tínedžer si veľa neužil. Áno, v tejto časti sú nadržaní všetci. Samozrejme okrem Dany. ()

Colonist

Bizarní epizoda. Nejen obyvatelé malého městečka a Mulder se Scullyovou se chovají divně, celý díl je divný. S ohledem na charakter příběhu to byl asi záměr, ale mně to nikdy tak úplně nesedlo. Pro mě je tato epizoda takovou zmatenou slátaninou, která pořádně neví, čím chce být (zda temnou epizodou, nebo humorným dílem). Slabší 4 hvězdičky, dobré momenty se tu najdou. Každopádně z mého pohledu jde o jednu z těch horších epizod 3. řady. P. S. Nenechte se zmást, Ryana Reynoldse si tu moc neužijete. ()