Přátelé

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles (více)

Ponořte se do srdcí a myslí šestice přátel žijících v New Yorku, zkoumajících úzkosti a absurdity skutečné dospělosti. Tento sofistikovaný kultovní seriál nabízí veselý pohled na randění a práci ve velkoměstě. Jak si Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler a Ross dobře uvědomují, hledání štěstí často zdánlivě přináší mnohem více otázek než odpovědí. Zatímco se snaží dosáhnout vlastního naplnění, starají se jeden o druhého v této vzrušující době, kdy je možné úplně všechno – dokud máte přátele. (HBO Europe)

Diskuze

polarka (hodnocení, recenze)

skoro kazdy ma nejake "zavislosti", aky je rozdiel medzi sledovanim serialov a travenim hodin na nejakych jogach a squashoch alebo pravidelnym kazdotyzdennym vymetanim barov, citanim zenskych ruzovych romanov? a myslim ze minimalne 95% pritomnych nie je tak absolutne posadnutych ze by sedeli prikovany k telke, trhali si zily, ba dokonca su to uplne normalni bezni ludia s uplne normalnym a beznym "skutocnym zivotom".

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Samozřejmě že svou modlu nepohaním. Jen řeknu jediné. Nejen, že je víc než půl hodiny v kuse snesu, já se dokonce jejich společnosti oddávám na dlouhé hodiny.

kvjetinka

kvjetinka (hodnocení, recenze)

Je ošemetné vést tady diskuzi na téma "Přátelé nejsou tak skvělí, jak se myslí". Pro hodně lidí je tento seriál modlou, obávám se, že těch šest neexistujících postav se stalo Vašimi nejlepšími přátely. A na to se přece nesahá, natož háže špína. Ale Přátelé nejsou inteligentní, skvěle napsaný a skvěle zahraný seriál. To, že má něco komerční úspěch, nezaručuje kvalitu. Ve své době byli Přátelé hit. Útočili na základní lidský pud mít kolem sebe pár "úžasných" lidí, na které je spoleh. A tak lidi seděli každý týden u televize a nasávali emoce a měli pocit, že nejsou sami. Ale tyhle lidi byste nesnesli víc jak těch třicet minut (nebo kolik to trvá). Jsou to karikatury, každý je postavený na pár svých vlastnostech, které se v každém díle svým způsobem projevují. A to je všechno. Joey je děvkař s nízkou inteligencí, ale scénaristi to zachránili "dobrým přátelským srdcem". Phoebe má diagnostikovatelnou psychickou poruchu (chudáček má trauma z dětství a mládí, její sestra dvojče je skutečně ubohá postava). Rachel patří k normálním, Monika má jen svoje uklízení, což je právě lidská libústka, Chandler je svým svérázným smyslem pro humor prostě Chandler, ale vcelku normální chlap. Problém ale není v tom, jak nelidsky působí postavy. Proč ne, sci-fi by nevadilo. Ale scénáristi je psali do skutečného světa, jako skutečné lidi. A v tom případě působí jako šestice pevně semknutých pacientů psychiatrické léčebny. Seriál si hraje chvíli na legraci, chvíli podsouvá morální zásady, chvíli legraci a pak ještě pokus o soucítění a dojímání se. A velkou záhadou mi také je herecké umění aktérů. S narůstajícím počtem sérií rostlo splývání charakterů s herci. Je správné hrát sám sebe? Herecké umění spočívá přece ve schopnosti splynout s charakterem a neukazovat vlastní osobnost. Pochybuji, že Joker a Heath Lenger měli něco společného. Ale Rachel a Jennifer...Proto nemohu obdivovat jejich herecké umění. Ke konci už to bylo ždímání pěněz z lidí a velká herecká párty na place. Lidi tenhle seriál milovali a buleli, když skončil. Jen tenhle fakt stojí za zamyšlení. Ale otvírat témata jako "Závislost na seriálech", "Útěk od reality", "Ztotožnění se s herci" sem nepatří. Filmový průmysl ždíme prachy z lidí a seriály jsou zárukou naplnění kasičky na dlouho dopředu. Nemám s tím problém. Ten mám v tom, jak někdo sedí přikovaný u televize, rve si žíly kvůli rozchodu Rosse a Rachel a nekriticky miluje ony herce, protože je považuje za polobohy, své nejlepší přátele a je ochoten se v diskuzích mlátit hlava na hlava za lidi, které vůbec nezná, nikdy nepozná, ale prostě mu vyplňují jako imaginární bližní místo v životě. Ono totiž jít ven a udržovat komplikované vztahy se skutečnými lidmi dá příliš práce, že? Zkrátka jsem chtěla říct, že tak hltat produkt televize a lpět na něm, jako by snad byl skutečný, nepokládám za zdravé. Není normální analyzovat každý pohyb seriálové postavy, pitvat její charakter. To buď máte hodně času se těmhle kravinám věnovat, nebo jste hodně sami. (nejen) Tom Riddle svou modlu nikdy nepohaní, takže nečekám konstruktivní diskuzi. Každý si tu stojí za svým názorem a nikdo nemá v úmyslu se ho pustit. A to jsou aspekty, bez kterých se diskuze vést nedá.

Susinnon (hodnocení, recenze)

tak Phoebe je tak zlatá :) keby som bola inak orientovaná, tak si vyberiem ju :P

Ještěřák (hodnocení, recenze)

Mě postupně nejvíc rajcovala Monica, potom Rachel a nakonec Phoebe. Jako těhotná vypadala strašně, ale její duše je jedna velká prasárna a tudíž k sežrání. :-)

Ještěřák (hodnocení, recenze)

TROSECKY asi sledoval nějaké jiné Přátele a definici sangvinika si našel na Necyklopedii. Jinak si takový fatal error nedokážu vysvětlit.

Satan

Satan (hodnocení, recenze)

K jaké postavě se typově nejvíc hodíte? Já jsem Chandler jak poleno.

RyuuSaburo

RyuuSaburo (hodnocení, recenze)

čau lidi,nevíte někdo jak se jmenuje znělka z dilu "fotbal" S3x 09 co spustí, když začnou hrát "natělo"??

Susinnon (hodnocení, recenze)

introvert sa nemusí prejavovať len tým, že ticho sedí a šúcha nohami...

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

trosecky: Chandler se projevoval falešnou extraverzí, která je příznačná pro malé sebevědomí. Říci tedy, že Chandler byl introvertní, je realita. Rovněž pozicí jsem si vykládal pozici v partě, neboť pokud jde o Chandlerovo pracovní zařazení, byl řadový, nikoli vedoucí pracovník v analýze dat a statistickém faktorování... Jeho pozice v uzavřené partě je věcí jinou. Polarka stojí na stejné straně barikády, ovšem s opačnými argumenty.

trosecky

trosecky (hodnocení, recenze)

Riddle: z mé strany žádné osobní útoky, max drobná nadsázka. Pokud jsem hodil Vaše příspěvky do stejného pytle s výkřiky korunovaného blba Ještěřáka, tak se rád omlouvám. Vaše argumenty mě nepřesvědčily, stejně, jako Vás ty moje. To asi nezměníme. Trvám ale na tom, že role Chandlera měla rysy sangvinika, byl ve společnosti aktivní, rád středem pozornosti, vyžadoval pozornost. Samozřejmě i vedoucí pozice v zaměstnání těmto rysům odpovídá. Flegmatik je spíše introvertní. Tvrdit, že Chandler byl introvertní, je prostě lež. Jinak nick polarka říká sice jinými slovy, ale významově totéž co já. Ona tvrdí, že postavy se nezměnily, jen zestárly, ale příběhy a manýry jim zůstaly jako za mlada - a proto seriál působí ve vyšších řadách stupidně. Já říkám, postavy se změnily, protože zatímco jako mladé působily přirozeně, jako staré působily jako nepatřičná individua a proto působí seriál ve vyšších řadách stupidně. Říkáme v zásadě to samé. Pravda se ukáže, jakmile se na věc zkusíte podívat objektivně a ne skrze brýle skalního fanouška.

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Tys napsala, že souhlasíš s troseckym. On seriálu vytýká, jak se postavy změnily. Ty mu vytýkáš, že se nezměnily. Já chápu tvoje výhrady, ale ty nemají s výhradami troseckého nic společného.

polarka (hodnocení, recenze)

tom: ja viem co som napisala. v prvej serii maju vsetci nieco po dvadsiatke. to su este tie blaznive povahy a veci co robia mile a vtipne... proste crazy. o desat serii dalej predpokladam, ze postavy su starsie (mozno sa mylim, prestala som to pozerat) ale stale robia tie iste crazy veci. akurat to uz vyznieva tak trochu ... dementne?
oka... chapem ze to je komedia, postavy su karikatury skutocneho zivota takze to nemozem brat doslovne... ale aj tak.

Ještěřák (hodnocení, recenze)

Susinnon: Rovnaké? Nesouhlasím. Minimálně Chandler, Rachel, Monica se změnili velmi. Ne vždy k lepšímu (viď, Čendý), ale změnili.

Susinnon (hodnocení, recenze)

Tom Riddle: jednoznačne by tvoje argumenty určite viac obstály aj u človeka, čo tento seriál nikdy nevidel... a ja s tebou súhlasím, takto by som sa nevedela rozpísať:)

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

polarka: tos ale napsala velice zvláštní věc, protože trosecky seriálu vytýká, že se postavy změnily, kdežto ty zase, že zůstaly stejné. Pak fakt, že s ním souhlasíš, nedává smysl.

polarka (hodnocení, recenze)

ach jo... tomuto serialu som dala 4*, pretoze ked som mala 18 smiala som sa na kazdej epizode. o desat rokov neskor a o rovnaky pocet serii musim suhlasit s troseckym. je proste tazko uveritelne, ze postavy za tak neskutocny pocet serii stale zostavaju rovnake...

Ještěřák (hodnocení, recenze)

trosecky: kdyby tvý názory dávaly smysl alespoň z 10%, pak by ty ufňukaný blábůlky o stádovitosti apod. byly možná i relevantní.

A nauč se trochu < br > oukat, primitive.

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

O překlepy mi samozřejmě nejde. Šlo mi o to, jestli se pod slovem "outista" neskrývá nějaký vlastní výraz...

Argument, že přátelé nejsou asociální, protože randí a mají kamarády mimo hlavní partu, samozřejmě obstojí. Proč? Protože seriál se soustředí na interakce ústřední šestice. I tenhle fakt života mimo partu byl vtipně naznačen autory, když Phoebe zmínila kamarádku a dlouholetou spolubydlící, která se v seriálu ani nikdy neobjevila.

Opět, k Joeymu. Tomu, že se pomiloval s půlkou holek v NY jsem nevěřil ani na začátku. Jeho postava je ve vztahu k ženám jako Barney v HIMYM. Nebere se to vážně a realisticky. A pokud jde o jeho inteligenci, ta byla od začátku mizivá.

Jak tělo Monicy souvisí se seriálem? Když někdo napíše, že to byla no konci anorektická kráva, to se seriálem opravdu nesouvisí. Herečka byla štíhlá, protože trpěla psychicými problémy. Na kvalitu seriálu to nemělo vliv.

Ross je ztělesněný paradox. Jeho postava by vzhledem k jeho zázemí a vzdělání měla být ta nejrozumější, emocionálně nejstálejší a nejvyzrálejší. Nikdy tomu tak ale nebylo, už od samého začátku. Jeho flirtování s donašečkou pizzy bylo k popukání, a jeho vztah s dvacetiletou studentkou Elisabeth v době, kdy jemu bylo třicet, se dá jen asi těžko označit za pedofilní.

K Chandlerovi. Co je to proboha za nesmysl? Jak souvisí temperament osobnosti s pozicí? A že překypoval sebevědomím? Pak jsme tedy opravdu zřejmě koukali na úplně jiný seriál. Osobní útok na mou maličkost z o nedostatích vědomostí o typech osobnosti jakožto student psychologie přejdu s úsměvem. Jak strašně role Chandlera zestárla? Tomu se říká vývoj. Či zralost, chcete-li.

K Phoebe. Opět je to vývoj věci. A bláznivý magor dle mého rozhodně nebyla.

Rachel? Pokud někdo nedokáže rozlišit fyzické a sociální aspekty Rachelina charakteru, co víc, bere je za jedno, a zcela tak z profilu postavy vypouští společenský faktor, jeho komentáře k asocialitě skupiny se pak nedají brát vážně.

Ovšem já neřekl, že vás nerespektuji. Jen že nesouhlasím. Od toho přece diskuze je.

trosecky

trosecky (hodnocení, recenze)

Ano, očekával jsem podobné reakce a nepřekvapily mě. Ne snad proto, že bych nad nimy chtěl onanovat, jak se domnívá tupec s přezdívkou Ještěřák, ani proto, že nýmand s fotkou Rasputina neumí číst. Prostě proto, že stádo nemívá rádo odlišné názory. Hlupák v davu hodí kamenem a cítí se jako hrdina, s tím já nic neudělám, takže jste mě většinou nepřekvapili. Až na nick Tom Riddley, který je schopen své závěry, byť neuměle, nicméně zdůvodnit. Je úplně jedno, jestli se píše outista nebo autista, stejně, jako je jedno, jestli se někdo překlepne v písemnu nebo ne. Význam se snad dal pochopit. Argument, že přátelé nejsou asociální, protože randí a mají kamarády mimo svou partu, nemůže obstát. Tito lidé se po každé své avantýře vrací mezi svou komunitu. Kamarádi mimo komunitu jsou jen epizody, nakonec stejně skončí zase jen mezi sebou a jejich vztahy po několika sériích začnou připomínat incest. Nejsou schopni trvalého vztahu mimo svou komunitu. K Joeymu snad jen to, že nepochopit, co jsem napsal, je výkon. Jak jinak si vysvětlit jeho posun od frajera v první sérii, jemuž člověk věřil, že se pomiloval s polovinou holek v NY, po idiota v pozdních sériích, který chodí spát s tučňákem Hajánkem, bojí se figuríny a baví se s pětiletými holčičkami na stejné inteligenční úrovni? Chce to jen objektivní pohled, kterého většina ze zdejších "diskutujících" není pochopitelně schopna. Kdo nechápe, jak tělo Monicy souvisí se seriálem, zřejmě nekoukal. Posun této lepé děvy od tlusté středoškolačky po vyschlou hysterickou můru se táhne celým seriálem a je jednou z jeho páteří. Nezapomenu na scény s kočkou, kdy při setkání s ní začne tato dívka řvát, že jí kočka poškodila svou přítomností zrak... Ross rozhodně nebyl vždy za loosera a na počátku seriálu to byl vtipný a vzdělaný mladý muž na úrovni, s trochou smůly v partnerských vztazích. Svou úrovní překonával ostatní v seriálu a opět až vývojem postavy se posunul v člověka, od něhož se nedalo očávat vůbec nic. Jeho flirtování z donašečkou pizzy mluví za vše, ovšem korunou všeho bylo šukání s mladičkou studentkou v univerzitní knihovně, čímž jako "pan" profesor překonal i onu učitelku ze znojemského učňáku. Chandler prý nebyl sangvinik. Ovšem, proto překypoval sebevědomím a v práci byl již od počátků ve vedoucí pozici. Pan Riddle, studující autismus, neví zřejmě nic o typech osobnosti. Pokud jde o to, jestli z něj byl starý prďola, doporučuji série 9 a 10 a pokud někdo nepochopil, jak strašně role Chandlera v seriálu zestárla, tak se mu to nedá vysvětlit a já se o to nebudu pokoušet. Pokud jde o Phoebe, něco jiného je být roztomile "divná", jako na počátku, a něco jiného je být bláznivý magor, jako na konci, viz scéna, jak nadává lidem , kterým na ulici vnucuje svůj kožich. A Rachel? Že není starou pannou. Fysicky jistě ne, což je obzor, kterého dosáhl pan kolega Dr. Riddle. Mentálně však zcela nepochybně - viz její příprava na mateřství a projevy v porodnici a následné vystupování v seriálu. Suma sumárum, seriál byl dobrý v prvních sériích. Postupem času se z něj prostě stala přehlídka asociálních individuí a hlouposti scénáristů. Na tento příspěvek prosím neodpovídejte. Někteří intelektuálové s manýry aparátčíků 5tých let by si mohli myslet, že na to čekám. Patrně z vlastních zkušeností s tím dokonce spojují jisté sexuální zážitky, které patrně sami při podobných příležitostech zažívají. Pokud si nechcete nad seriálem honit tričko, nepište. Sesypou se na vás pejsci, neschopní akceptovat jiný názor, tak, jako se sesypali na mne.

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Pozdě. Nudil jsem se, a tak jsem to sepsal...

Že nejsou schopni sociálního kontaktu se zbytkem společnosti? To je nesmysl. Vždyť vyjma Chandlera a Monicy všichni ostatní i od série 5 a dál s někým randí. Navíc každý má své přátele mimo partu. Je více než logické, že seriál se ale soustředí jen na ústřední šestici, vzhledem k tomu, že je ústřední...

Poslední série jsou už absolutně šílené? Bez uvedení konkrétního příkladu se tohle dá asi těžko soudit, ale zrovna teď běžel díl z první série, kde se Monica vydává za Rachel, Rachel za Monicu, etc. Myslím že z hlediska šílenosti si Přátelé drží svůj vysoký standard už od začátku.

Teď k jednotlivým postavám. Všichni jsou na začátku v po jejich 25. narozeninách. To je věk, kdy už je člověk z psychologického hlediska kompletně vyvinutý, a jeho charakteristiky se už jen stávají výraznějšími.

Joey nikdy nebyl za frajera. Respektive, uvnitř seriálu, ale mimo partu, za frajera působil. Pro diváka ale od začátku byl tím hloupoučkým dobrákem. Tím zůstal až do konce. Termín "dadaistický kretén" nedává smysl. Navzdory chybné stylistice chápu, co tím chtěl básník říci, ale opět. Takový byl Joey už od začátku.

Pokud jde o Monicu, nechápu, jak její tělo souvisí se seriálem, a takové řeči mi vždycky vadily... Zvlášť když vím, že Courteney Cox byla ke konci seriálu v těžkých depresích z opakovaných potratů a navrch smrti otce... Hodnocení vzhledu postav není na místě a nesouvisí s kvalitou seriálu. Přesto byla podle mě velice velice přitažlivá. S tím že byla urážlivá nesouhlasím. To ani zdaleka nevystihuje podstatu postavy Monicy, která se vždycky vyznačovala obsesivně kompulzivní osobností... Definici slova kráva má ovšem zřejmě každý jinou, a pokud tak autorovi připadá, rozmlouvat mu to nebudu.

Ross byl vždycky za losera. Vzal si přece lesbičku. A trvalo mu rok, než se vyznal svojí lásce. A trvalo mu jen další dva roky, než to všechno zkazil. Ross platil vždycky za losera, a pro mě vždycky platil za tu bezděčně nejšílenější postavu. Poznámku o pedofilních sklonech nechápu.

Chandler nikdy nebyl sangvinik. Z hlediska temperamentového zařazení měl nejblíže k flegmatikovi. Ostatně vzhledem k jeho ironickým suchým komentářům a stoickému chování už od samého začátku by to mělo být jasné asi každému. Poznámku o tom, že později tu máme "starého", té se můžu jen pousmát. Je div, že po deseti letech zestárl!

Phoebe byla, je a vždycky bude blázen! Proto ji tolik miluju. Je jí úplně jedno, co si myslí ostatní, je svá za všech okolností, a je krásné, že po nesmírně krutém životě si udržela až dětskou nevinnost. Mimochodem, mluvit sám se sebou je občas zdravé.

A Rachel? Jakožto ta vždycky nejnormálnější z party prošla vůbec největším vývojem. Nikdy nebyla za 17tiletého ďáblíka. Byla za rozmazlenou holku, která dostala všechno, co si přála. A najednou tomu byl konec. Rachel projde nesmírným vývojem, kdy se z takové holky vyvine v ženu naprosto samostatnou v domácnosti, v zaměstnání, i jako rodič. A pokud se nepletu, jen těžko plní rysy staré panny, když žije bohatým společenským i milostným životem a má dítě.

Je neuvěřitelné, že přes fakt, že se jedná o seriál komediální, nabízejí Přátelé takovou hloubku a komplexnost. Láska na celý život.

Ještěřák (hodnocení, recenze)

Ser na to. Stejně teď trosecky onanuje nad tím, jak se mu dostalo kýžené pozornosti.

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Tvůrkyně Přátel se za sitcom stydí

Tvůrkyně Přátel se za sitcom stydí

03.07.2022

Přátelé bezesporu patří mezi nejoblíbenější seriály, co kdy vznikly, to ale neznamená, že jsou imunní vůči kritice. Sitcom z 90. let si lidé dobírají z mnoha důvodů, snad nejčastěji ovšem kvůli téměř… (více)

Netflix přichází o předplatitele

Netflix přichází o předplatitele