Reklama

Reklama

Star Trek: Hluboký vesmír devět

(seriál)
  • Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Hrají:

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (162)

Lamount 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Deep Space byl prvnim ST serialem, ktery se dostal na ceske obrazovky a proto ma u me dulezite postaveni. Sice jsem tenkrat (musel byt tak rok 1992 nebo 3) nechapal, proc tam neni nikde kapitan Kirk a Spock (znal jsem je z filmu z videopujcovny:), ale zamiloval jsem si menavce Oda a tejmnou cervi diru do Gama kvadrantu. O mnoho let pozdeji jsem se k serialu vratil, protoze ho nikdy u nas nedovysilali a teprve od treti rady do konce mohl docenit kvalit tohoto klenotu. Valka s Dominionem a uzasny pribeh, ktery mezi sezonami navazoval, byl pro vesmir ST celkem nevidany a povedl se (take jiste diky Ronaldu D. Mooreovi). ()

Drom 

všechny recenze uživatele

Ještě o ždibec lepší, než TNG. Po vzhledové stránce již seriál dostává vše nezbytné a kulisy jsou moc dobré, jakožto i efekty. Seriál se definitivně posunuje k většímu realismu a zobrazuje komplexní ekosystém fungování byrokracie ve vesmíru, na pozadí celého díla se vine linka spojená s opět svobodným Bajorem. Počáteční uvedení do reálií mohlo být kratší dvou sérií, ale je nicméně nezbytné k pochopení všech mechanismů. Prototypového Pickarda nahradil stejně rozvážný, však jiný, kapitán Sisco ve skvělém podání Avery Brookse. Prvním důstojníkem je revolucionářka a proletářka Anna, lovkyně kolaborantů, nacistů a upírů, k jejímuž dobru počítám, že vidí, jak se představitelé náboženství její planety snaží uchvátit moc. Šerifa vesmírného slumu dělá záhadné žluté želé (není zde však jedinou postavou s komplexy ze svého původu), nerozlučného souputníka mu pak dělá vychytralý kapitalista, co má za ušima (a že se tam vejde latinia!). Na tohoto chudáka s oblibou svalují ostatní veškerou trestnou činnost širokého okolí a šerif tak může v klidu šmejdit a nic neřešit. Doktor je naivní mutantskej trouba a symbiontka je pěkná buchta a správný čuně, s tou by se dalo zakalit. Klingon nadále řeší, jestli je drsnej jako Arnold v Predátorovi nebo brečánek s asociálním hurvínkovským synem. Omladina seriálu překvapivě ujde a Rom není pokoutný zloděj šrotu na podpoře, ale šikovnej kutil. Miles O'Brian je ještě větší borec (ok, je to největší borec všech ST!!!) a zlouni jsou nejednoznačné osobnosti s různými motivy. Mezi jasné přednosti patří zobrazení mechanismů fungování různých společností rozličných pravidel. Spíše než debilní díly jsou zde k nalezení nějaké nudné a v zásadě to chce sledovat s ohledem na návaznost děje. Původní český dabing je někdy úsměvný (vemte ho k Bridžovi...), ten nový neznám, takže mohu doporučit jen originální znění. Každopádně moc dobrá práce. EDIT: Úplně jsem zapomněl, že v 7. sérii vyměnili mnou výše chválenou Dax za nějakou vypatlanou krávu a celá postava tak šla do kopru. Nechápu, že flotila si za poradce bere zásadně totální slepice (a že Troi nasadila laťku!). Bohužel i po obsahové stránce poslední série značně upadla a dobrých dílů je málo. ()

Reklama

Radiq 

všechny recenze uživatele

V mnoha věcech je tohle fakt lepší, než Nová generace, hlavně v tricích a maskách. Měňavec Odo mi nahrazuje Data (svým ksichtem a tím, že je jedinej své rasy), bílej parchant Wesley byl nahrazenej černým synkem kapitána, ale chová se uplně stejně blbě, za tu barmanku Sestru v akci je tady mnohem lepší Quark, O'Brien sem zdrhnul aby zastoupil roli Geordiho. A hodně zajímavá je taky ta Dax, která asi šuká obě pohlaví, když je prostřídala svým tělem. Z doktora udělali mladýho pakoša, Kira je docela zajímavá svým politickým a společenským myšlením, ale někdy to hrotí a kapitán je zase ten zásadovej klaďas, kterýho známe od Picarda... a vubec neni špatnej, ale na něho nemá. V pár věcech to na Novou generaci nemá, ale v mnohem víc věcech jo. Po první sérii ale stejně dávám průměr. Ani v druhé sérce žádná změna. Opět některý díly pěkně trapné v nějaké vesnici na cizí planetě (ty mě většinou nebavily). Mimozemšťani všichni vesměs ve tvaru člověka, jenom s hnusnou hlavou. Quark je moje nejoblíbenější postava. Třetí sérka ničím novým nepřekvapí, jede si to ve svejch kolejích a udržuje si to stejnou hladinku, jak když jste po akci a dokrmujete lahváčema... Čtvrtá nabídne novyho člena posádky, a to Worfa z Nové generace. Nevim, co tam dělá, ale docela to oživil... Taky kapitán si gangstersky vyholil hlavu a hned vypadá jako větší drsňák. Jinak se není čemu divit, protože to jede po kolejích, ktery končej dycky tim dobrym zpusobem, takže to nemá čím překvapit. Ale s tim člověk tak nějak počital. Prostě je to takový na relax a mě to stačí sledovat na půl oka, ucha a mysli... Pátá série pořád to samý, akorát mi to připadá, že čím dál tím víc členů posádky má mezi sebou milostné vztahy, což hlavně u Oda nedává smysl (protože je to starej hnusnej emzák, kterej vypadá jak z centra popálenin, ale zas na druhou stranu si asi umí zvětšit penis do různorodejch velikostí a tvarů). Ale zas je docela zajimavy, že se tvůrci nebojej téhle mezirasové lásky. Docela jsem si oblíbil Gula Dukata jako permanentního záporáka nebo postavu Elima Garaka, špionskýho krejčího. Ale koukám na to už jenom ze setrvačnosti. Šestá série jede jede jak mašinka, ale je to prostě blbost, která ničím neuchvacuje. Je to jenom taková nouzovka, když nic jinyho neni, nebo je to dobry jako kulisa k práci, nebo je to taková doplňková strava, ale nažrat se toho pořádně nedá. Jo teď sem si vzpomněl, že všechny ty díly s tim zlym paralelnim vesmirem se mi taky nelibijou. Poslední série pokračuje stejnou nudou, jak všechny předchozí, takže se neni čemu divit, že hodnocení zustane na 2 hvězdách... Nejlepši jak měli a maji pořád nějaky problémy s holoprogramama - že to prostě nevypnou, aby už se nikdy nic nestalo. Holt to maj asi špatně naprogramovany... ()

augustine 

všechny recenze uživatele

Nedocenení sériál, ktorý skazil český preklad a dabing. V origináli je bezkonkurenčný! Po príchode Worfa najakčnejší ST zo všetkých. Je nesmierna škoda, že väčšina prispievateľov nevidela celý seriál, ale len prvé diely (ktoré sú nudnejšie, ale ktorý seriál nemá nudné diely). DS9 ma baví viac ako Voyager. DS9 má sympatickejších hercov a vtipnejšie epizódy, a aj zaujímavejšiu celoseriálovú zápletku. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Smůla DS9 spočívá ve velice pozvolném rozjezdu. První dvě sezóny jsou naplněny drobnou denní politikou a neustálými třenicemi mezi různorodým osazením obří vesmírné stanice. Nápad to nebyl špatný a protože k němu scénáristé vymysleli bohaté politicko-kulturní reálie, tak se zdálo že by celý koncept mohl fungovat. Bohužel potenciál zůstal trestuhodně nevyužitý. Z výbušné směsice Cardassie vs Bajor šlo určitě vytřískat mnohem více a červí díra zůstala dlouho ležet ladem. Ve třetí sezóně přišel rozhodující zlom. Paramount angažoval Ronalda D. Moora a ten vtiskl seriálu mnohem temnější a zlověstnější tón. Na scéně se objevuje Dominion, v Alfa i Beta quadrantu to začíná vřít a schyluje se k velké válce. A nebude jediná. Tímto krokem DS9 opustil osvědčenou politiku Star Treku, čili jednotlivé epizody s přísně ohraničenými zápletkami a přešel na epické dobrodružství táhnoucí se celé roky. Atmosféra v bojující Federaci rozhodně není tak optimistická jako v idealistické TNG. Během protahujícího se konfliktu se stávají neměnné zásady luxusem, jenž si Flotila nemůže dovolit. Přichází čas na politický realismus, klam, přetvářku, tajné operace a pragmatická spojenectví. DS9 se tak nesměle přihlásil k trendu moderních "realistických" seriálů zaměřených na psychologii a složité postavy. Bohužel i tuto linii seriál z většiny promrhal. Přitom myšlenková konfrontace mezi sešněrovaným, ale velice efektivním Dominonem a volnomyšlenkářskou, ale občas těžkopádnou Federací by mohla být lahůdková. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (62)

  • V době natáčení pilotu nebyla ještě zcela hotová maska ferengijského barmana Quarka (Armin Shimerman). Jeho představitel proto nosil umělý nos určený pro jeho seriálového bratra Roma (Max Grodénchik). (mirliflore)
  • V seriálu se používají celkem 4 měny, a to federační credity, bajoranské lity, cardassijské leky a ferengské latinum. (slatkac)

Související novinky

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (více)

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)

Reklama

Reklama