Reklama

Reklama

Star Trek: Hluboký vesmír devět

(seriál)
  • Česko Star Trek: Stanice Deep Space Nine (více)
USA, (1993–1999)

Hrají:

Avery Brooks, René Auberjonois, Alexander Siddig, Colm Meaney, Armin Shimerman, Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Michael Dorn, Nicole de Boer (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(173)

Star Trek: Hluboký vesmír devět, čtvrtý seriál z legendárního startrekovského univerza Gena Roddenberryho, je zasazen do poloviny 24. století, odkud přináší dobrodružství týmu důstojníků Spojené federace planet, jimž byla svěřena hvězdná stanice, vytvářející obranný val v blízkosti první stabilní červí díry vedoucí do tajemného kvadrantu Gama. Úkolem posádky Hlubokého vesmíru devět není nic menšího než chránit a zkoumat vesmír a vydávat se na místa, která ještě nikdo z Federace nikdy nenavštívil... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (162)

maty39 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem Star trek DS9 viděl v TV kdysi dávno a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Ohodnotil jsem ho dvěma hvězdičkami. Po letech se mi dostal do ruky znovu, tentokrát v originále. Koukal jsem na začátek a přiznám se, že se mi nijak zvlášť nelíbil. Pak jsme se dostal k dílům, které nám naše televize zatajily a přiznám se, že se mi docela líbily. Federace vstupuje do války s mocností z druhé strany červí díry a do toho se motají nasraní Klingoni, nepřátelští Kardasiané a staří známí špičatoušatci z Romulu. Navíc, poprvé v historii Star Trek seriálů je zde i hlavní záporák. Kardasian Gul Dukat, jehož postavení a vztah vůči federaci kolísá od nepřátelství přes podmínečné spojenectví po superzáporáka. "Posádka" DS9 je všelijaká. Od nevýrazného kapitána Siska a jeho rodinky, průměrné Jadzie Dax, otravné Kyry a modelíny Oda, až po výborného šéfa O´Briena a jeho kamarádíčka doktora Bashira (ten je v prvních sériích docela k nevydržení, ale když se dá dokupy s O´Brienem, tak vytvoří zajímavou dvojici). A samozřejmě je tady vyžírka, šmelinář a lakomec Quark. V půlce dílů k nesnesení a v druhé půlce to nejlepší co seriál nabízí. Navíc se (po skončení TNG) na DS9 dostane i klingon Worf, který místy vnese trochu zábavy. Přestože jednotlivé postavy nejsou sami o sobě příliš zábavné, tak ve spojení s jinými se jedná o celkem sympatickou posádku. Navíc to nejsou takoví skautíci. Válka a nová bitevní loď federace přináší i do DS9 nějakou tu mobilitu a přestřelky mezi loděmi. Navíc se tvůrci nevyhýbají bitevním scénám mezi tisícovkami lodí na obou stranách (speciální efekty nejsou nic převratného, ale dají se přežít) a hlavně je zde několik vysloveně geniálních lahůdkových dílů. Například variace na Sedm statečných, kdy se partička ferengů musí vydat zachránit vládce jejich planety z rukou nepřítele. Problém je, že jsou naprosto neschopní v boji a proto musí záchranu provést jiným způsobem, což vyvrcholí scénami jak z grotesky. Ale asi nejlepší je díl, kdy se vrátí v čase aby zabránili atentátu na kapitána Kirka. V tomto díle jsou využity záběry z původní série, do jejíchž záběrů jsou přidáni herci z DS9. Takže zatímco se Kirk baví se Spockem, tak v pozadí se prochází Sisko. Humor zde pramení i ze zacházení s kulisami z tohoto seriálu - jako např. odlišné vybavení (většinou několikrát větší), jiné ovládání výtahů, rozdíly ve vzhledu klingonů minulosti a přítmnosti (dřív byli klingoni jen parta umouněných lidí, co se lišili v podstatě jen v uniformách). Ve výsledku je seriál DS9 vcelku příjemná záležitost. 70% ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Pořádně oprášit neslanou nemastnou vzpomínku na tenhle seriál (podobnou spoustě zdejších komentářů) za ten čas určitě stálo. Čtyři řady s válkou proti Dominiu, které u nás nikdy neběžely, patří rozhodně k tomu lepšímu v startrekovském vesmíru. Deep Space Nine stále žije ze zažitých klišé a struktury, které nepřekročily filmařskou inovativnost pilotního dílu, od kamery po mimozemskou hudbu. Vztahy na stanici, kdy každý ví o každém vše a věci se zásadně řeší společně, připomínají spíš sezení Anonymních alkoholiků. Na druhou stranu v téhle sérii najdete asi nejepičtější díly (Sacrifice Of Angels), má větší kontinuitu děje a postav než ploše stylizovaná TNG, nabourává startrekovskou morálku (In the Pale Moonlight, Sekce 31) a dokonce v postavě kapitána/vyslance proroků Siska staví vizi a náboženství na stejnou etickou úroveň, mnohdy i do rozporu s tradičním racionálním pojetím a principy Federace. Pokud máte možnost, druhou šanci si tenhle seriál rozhodně zaslouží. ()

Reklama

Lokutus 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Asi nejtěžší hodnotit tenhle seriál jako celek ze všech ST seriálů (novodobý srágory nepočítaje). Na jednu stranu pár postav je povětšinou bravurně napsaných (až na poslední 2 série) a ztvárněných i velmi schopnými herci (Quark, Dukat, Garak, Damar, Weyoun), zatímco u jiných vyvstává otázka, jestli je větší dřevo Sisko Sr. nebo Sisko Jr., popř. jestli je víc nesnesitelná Yoko nebo její ještě debilnější mongoloidní potomstvo. Celkový dojem kazí i v posledních 2-3 sériích stupňující se tokání VŠECH postav nevyjímaje a i Worf se tak chová jak vymaštěná puberťačka posedlá hnízděním, u který by nevěřícně kroutil hlavou i libovolnej Vulkánec v posledním stádiu pon-farr. Dokonce i scenárista formátu Ronalda D. Moorea, který v podstatě sám vytvořil celou klingonskou mytologii v TNG, plodí nesmyslný sračky typu You Are Cordially Invited a Take Me out to the Holosuite. Na druhou stranu výše vybrané postavy celý seriál zachraňují a pár jejich momentek je skutečně nezapomenutelných - např. prakticky dokonalý TOS/DS9 crossover; Worf vs Weyoun (S07E22); v TNG pouze okrajově naťuknutí Ferengové a jejich pravidla zisku; a celé představení Dominionu a jeho zakladatelů je téměř geniální, byť s přibývajícíma epizodama se celá nápaditost pozvolna vytrácí a jednorozměrní Breen už poslední sérii postáváním kolem nemají šanci vytáhnout na úroveň kterou by jinak její druhá polovina zasluhovala. Zatímco několik epizod (Duet, The Jem'Hadar, The Search Pt. 1-2, House of Quark, Little Green Men, Return to Grace, Trials and Tribble-ations, Children of Time, Call to Arms, In Purgatory's Shadow + By Inferno's Light, The Magnificent Ferengi a In the Pale Moonlight) tak může směle konkurovat i tomu nejlepšímu ze všech ostatních seriálů, podobně kvalitních epizod se v celým průběhu najde pouhá hrstka a kontrast mezi kvalitou a odpadem (Meridian, Fascination, Explorers, Facets, Nor the Battle to the Strong, The Assignment, You Are Cordially Invited, Take Me out to the Holosuite, Time's Orphan) je zde ještě markatnější než u Enterprise a Voyageru. *** 1/2 ()

AxelWers 

všechny recenze uživatele

Celkom fajn spin-off aj keď trochu z iného pohľadu, ale treba si uvedomiť, že lietanie vesmírnymi loďami nebude jediné čo nás čaká v budúcnosti (mal by som skôr napísať "čo bude čakať našich potomkov v budúcnosti", ale chcem byť optimista) a nejaké tie vesmírne stanice určite bude treba. Dej je trochu viac súvislejší ako v TNG, predsa len na vesmírnej stanici k prílišným zmenám často nedochádza. Quark rulez! ()

Praxis 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Spousta lidí tenhle seriál dost neprávem odsuzuje. Ono se taky není proč divit, když první dvě řady jsou prakticky o ničem. Tady se projevil ještě vliv žijícího Gene Roddenberryho, který navnadil tvůrce, na film ve stylu Babylon 5. Jenže tohle se asi nedá udržet věčně a tak filmaři přišli s něčím mnohem lepším... Prostě v Alfa kvadrantu uděláme válku a hotovo. A to válku tisíců lodí proti sobě. Od třetí sezony se pomalu ukazuje DS9 ve své temnější podobě a poprvé ve světě ST máme možnost vidět důstojníka Flotily v akci, která by se zrovna nedala popsat jako nejčistčí. Od páté sezony se to rozjede a neuvěřitelným tempem pokračuje až do samého závěru. (Kde jinde máte možnost ve světě ST vidět tak monstrozní vesmírné bitvy, proti nimž byla potyčka s Borgy u Wolf 359 jen pšouknutí do lucerny, jako v tomto seriálu).Nebýt rozvláčných prvních dvou sezon, mohlo to být 100procent ()

Galerie (200)

Zajímavosti (62)

  • Vědeckým důstojníkem měla být v seriálu původně postava pocházející z planety s nízkou gravitací. Jelikož by to vyžadovalo natáčení mnoha „nízkogravitačních“ scén, které by byly příliš náročné a nákladné, byla postava nahrazena Trillem Jadzií Dax (Terry Farrell). Myšlenka postavy, která je uzpůsobena nízké gravitaci, byla později použita v epizodě Melora (1993). (mirliflore)
  • Skuteční fanoušci seriálu jsou označováni jako "Niners". Stejný název, tedy "Niners", nese i baseballový tým kpt. Siska (Avery Brooks) složený z jeho důstojníků. Název je možné vidět na jejich dresech, když nastoupí na zápas proti posádce vulkánské lodi Hvězdné flotily. (slatkac)

Související novinky

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (více)

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

Fanoušci Star Treku už popáté na CzechTREKu

31.07.2010

CzechTREK convention - největší samostatná Star Trek akce v České republice – přichází už popáté. Tentokrát v nových prostorách Kulturního centra Novodvorská se koná v sobotu 4. 9. 2010. Akce už… (více)

Reklama

Reklama