Reklama

Reklama

Moucha

Trailer 1

Obsahy(1)

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (113)

Vitason 

všechny recenze uživatele

Moucha. Zvláštní to stvoření. Celý den si jen tak poletuje po okolí, když dostane hlad, tak si sedne na nejbližší popelnici nebo na psí ,,výtvor". Člověk ji kromě zaplácávání může napíchnout na háček a pomůže mu tak chytat ryby. A nebo o ní může natočit film. Moucha z roku 1958 je první zpracování známé sci-fi povídky, která bude filmaře zřejmě ještě dlouho lákat, neboť jsem zaslechl zvěsti o dalším remaku. Ale teď už k filmu samotnému. Původní Moucha rozhodně nebyla koncipována jako horor a řazení tohoto snímku do hororové kategorie mi přijde trochu zcestné, protože se zde není čeho bát. Film je vystavěn jako retrospektivní detektivka, která hraničí s dramatem vědce, který pro svůj vynález obětoval všechno. Největším kladem filmu je scénář, který je opravdu chytrý, ale mohl si odpustit závěr, u kterého jsem málem smíchy spadl z postele a je škoda, že to takhle zkazilo dojem, protože mě snímek celou dobu držel v určitém napětí. Patricia Owens si své řádně odkřičela, takže zde není co vytknout a triková scéna mouchy s lidskou hlavou v pavučině byla kouzelná, takže můžu opravdu vytknout jen ten závěr, ale i to mi stačí, abych 2* strhl. ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Od začátku pěkně budovanná atmosféra, opět zde funguje faktor strachu a zvědavosti z neviděného(zde navíc umocněno tím, že proměněnou postavu vidíme, avšak proměněné části zůstávají do poslední možné doby skryty). Příběh graduje úplným rozdvojením mysli postiženého, sebezničením v hydraulickém lisu a závěrečnou mrazivou scénou v zahradě(pisklavé "Pomoz mi" budu slyšet ještě dlouho). Souhlasím s poznámkou uživatele EdaS - škoda, že film nebyl černobílý. Na svoji dobu velice působivý a napínavý snímek. ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Moc pekné. Inteligentne napísané a krásne natočené, s rovnakým dôkladom kladeným na postavy, tajuplnosť, i hrôzu. Hneď úvodná scéna nastaví latku vysoko a po nej následuje plynulé rozplietanie pavučiny jednej veľkej záhady. Viem si predstaviť, že napríklad Alfred Hitchcock by scenár natočil ešte lepšie, ale to je rúhanie sa. Réžia Kurta Neumanna tu patrí k najlepším v rámci žánru a svojej doby. Pre filmových fajnšmekrov povinnosť. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl až po dost dlouhý době co jsem viděl remake který se mi líbil(i když je pravda že jsem do remaku musel vyrůst, viděl jsem ho poprvé někdy když mi bylo 11 a to nebylo zrovna nejlepší). Tahle původní verze se mi líbila ale bohužel mě zas tak moc neuchvátila těch 90 minut mě to bavilo ale není tu nic co by mě bralo na to abych film zkoukl vícekrát. Jistě efekty jsou fajn hlavně finální scéna s pavoukem a Price je tu výbornej, ale bohužel je tu dost hluchých míst a neuvěřitelně mnoho klišé. Líbilo se mi to ale rozhodně jsem nebyl tak odvařenej. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Původní Moucha má se slavným Cronenbergovým remakem společnou jen hrubou kostru příběhu a v dnešní době už působí poněkud archaicky. Nejen svými šablonovitými postavami, hereckými výkony ("schizofrenní" zápas s vlastní muší rukou byl vydatně komický) a filmovým jazykem (stavba scénáře a banalita některých dialogů), ale i "vědeckou" stránkou zápletky. Tam, kde Cronenberg použil skvělý nápad o splynutí lidské a muší DNA, vystačili si v osmapadesátém s konstatováním, že jejich "atomy se promíchaly". Hm, no dejme tomu, že pro masy bylo tehdy tohle vysvětlení dostatečné, ačkoliv o DNA už se nějaký ten rok vědělo. Ale proč tedy mozek v oné muší hlavě zůstal lidský? A lidský zůstal nejspíš i v lidské hlavě mouchy, soudě podle křiku v pavučině... Ale právě tady musím obrátit, protože zrovna tahle nečekaná scéna mě pár minut před koncem filmu hodně nadchla. Samozřejmě že ne svou trikovou stránkou, ale svým obsahem. I odmaskování pána s muší hlavou bylo docela působivé a nepochybuju, že při něm před půl stoletím leckterá dáma v biografu vyděšeně vyjekla a v noci pak měla neklidné sny. A líbila se mi i příjemně morbidní scéna s lisem. Takže divácky jsem s filmem docela spokojený, ale tak velký milec filmového retra zase nejsem, abych mu dal víc než tři hvězdy. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Natáčelo se v Kanadě a v New Yorku (USA). (Varan)
  • První verze scénáře Jamese Clavella věrněji kopírovala povídku, kterou napsal George Langelaan pro časopis Playboy v červnu 1957. Ale produkční si vyžádal šťastnější konec. (HellFire)
  • Film byl natočen za 18 dní a vydělal okolo 6 milionů $. (Zdroj: davidhedison.net) (Chatterer)

Reklama

Reklama