Reklama

Reklama

Oz

(seriál)
  • USA Oz
všechny plakáty
Trailer
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Hrají:

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (97)

geimz 

všechny recenze uživatele

Šesť sérií narvaných do prasknutia brutalitou, sexom, vulgárnou vravou a geniálnymi charaktermi. Samozrejme, autenticita a nehumánnosť sú hlavnými lákadlami, ale práve charaktery sú najväčšou devízou tohto seriálu. A Oz tu predstaví tak prepracované postavy, aké ešte žiaden film alebo seriál, s ktorým som sa doposiaľ stretol, neponúkol. Postupný vývoj a premena všetkých postáv je tak fascinujúca a pritom tak prirodzená, emócie, ktoré sa zľahka a bez problémov prenášajú na diváka a pôsobia absolútne drtivo, skľučujúca, depresívna a stiesnená atmosféra, ktorá zožiera zvnútra, zmysluplné dialógy, fantastické herecké výkony a bezservítková, pritom ale nie samoúčelná brutalita. Toto sú elementy, ktorými sa nemôže pýšiť žiaden seriál súčasnosti, v tomto je Oz tak bezkonkurenčne výnimočný. Hlavne si treba uvedomiť, že dej tu je nie je tvorený nejakým veľkým spoločným príbehom, ale osudmi, vývojmi a osobnými príbehmi všetkých zúčastnených postáv a vzťahov medzi nimi. A tu na celej čiare jednoznačne vyhráva vzťah Beecher-Schillinger a v neskoršej fáze aj Keller-Beecher, a obom sa dostalo dostatočne uspokojujúceho konca, aj keď koniec seriálu ako taký mohol byť viacej prepracovanejší a mohlo sa uzavrieť pár ďalších dejových liniek, ale to už je môj subjektívny názor. Ďalšími veľkými výhodami tohto seriálu je takmer nulová existencia klišé a bezproblémovosť scenáristov v odstránení kľúčových, niekedy roky budovaných charakterov. A za všetky spomenuté faktory je aj 5 hviezd málo. P.S : Nikdy som nevidel vo filme takú čistú, krásnu a jasnú bratskú lásku ako medzi O´Reillyovcami. Nádhera. ()

HonzysKISS 

všechny recenze uživatele

OooooZ. Oswaldova věznice s nejvyšší ostrahou, Smaragdové město má svá pravidla, dodržovat denní rutinu, poslouchat kdy spát, kdy jíst, kdy chcát, žádné řvaní, žádné bitky a žádné mrdání. Neskutečně natočený seriál. Opravdu se jedná o brutální počin. Objevilo se tu do detailu všechno, co byste chtěli ve vězení vidět. Výroba zbraní, samotky, tresty smrti, pašování všeho možného, návštěvy, podplácení bachařů, různé sportovní aktivity, rasovou nenávist atd. Hned od začátku seriálu je vypravěč, který vám říká o tom, jak se v Oz žije. Detailně ukazuje to, za co je každý vězeň odsouzen, kdy může být na podmínku propuštěn a občas podá i nějakou zajímavost ze světa. Tenhle styl vypravování se povedl na jedničku. Jinak nejvíc mě zaujala atmosféra. Téměř celé je to skutečně natočené pod jednou velkou střechou. Nejdřív jsem se strašně bál 4:3 zobrazení a staré VHS kvality, ale nakonec to tomu dalo tu perfektní atmošku. Jako by byl celý seriál opravdu stísnění a nebezpečný. Když se někdy objeví záběr z venku, tak mi občas naběhla husina. Místy to má taky skvělý humor. Třeba když byl kanibal u zubaře, to bylo parádní. Všechny postavy jsou naprosto precizní. Každý se tam hodí. Neukázal se snad nikdo, kdo by mi vyloženě překážel. Možná kromě jedné nepříjemné a ultrahnusné bachařky. Nejdůležitější tu jsou určitě války gangů. Je vážně super sledovat, jak jdou po sobě všichni dohromady. Jsou tu mafiáni, muslimové, negři, nacisti, motorkáři, mexikánci atd. Krásná ještě doba, kdy se tohle mohlo bez problému natočit. Za zmínku stojí i zaměstnanci věznice, je to skoro jedna velká rodina. Co mi krapet vadilo, tak mi někdy přišlo přehnané, jakou vězni mají volnost. Můžou mít své oblečení, starat se o poštu, chodit sem a tam, tohle mi nepřišlo úplně věrohodné. Jasný, od toho je experiment Smaragdového města, ale i tak. Potom mi tu chyběl soundtrack. Hudební motiv jako bubnování k tomu dost sedí, ale časem se to omrzí. A poslední věc, tak první tři série jsou naprosto výborné, pak už mi to pomalu začalo v něčem dosti vadit, hlavně co se týče vývoje postav, nebudu říkat konkrétně co. Ale i tak to nadále bylo suprově sledovatelné. Ještě jedna menší věc, tak připravit se na to, že je tu skutečně moc buzerantů. Mnohokrát šlo vážně jen o kokoty sem kokoty tam, ale neberu to samozřejmě jako mínus, jenom zajímavost. Naštěstí to maličko vynahrazuje televizní pořad prsaté slečny Sally a jedné půvabné vražedkyně. 90/100 ()

Reklama

Drirr 

všechny recenze uživatele

Strhující, nekompromisní, pro otrlé. Antihrdinský seriál ve kterém si každý najde svého oblíbeného vraha. Nikdo není bez poskvrnky a nikdo bez poskvrnky neodejde. Drogy, homosexualita, násilí, korupce, kostlivci ve skříních, pod matracema i v zas*aných šuplících hned vedle bible a kousku skla místo nože. Může být takový seriál přitom brán ještě vážně? No to si pište že jo. Vlastně se u toho dá i docela přemýšlet a některé postřehy tvůrců ohledně amerického vězeňského systému (byť je nutné samozřejmě brát to trochu s odstupem a zdravou nedůvěrou) jsou neuvěřitelně trefné. Takže ano. Samoúčelnou naturalistickou brutalitu nesnáším, ale v tomto případě dělám výjimku. Tohle je dost dobrý. ()

Ozo 

všechny recenze uživatele

Kruté, ale zároveň fascinující místo - to je Oz. Roznodně bych se sem nechtěl dostat, ale jsem vděčný, že jsem jej mohl pozorovat. EDIT 27.6.2011 Po dvanáctém dílu čtvrté série, který byl tak neuvěřitelně silný (ostatně, čtvrtá série je celá maximálně našlapaná a pro mne jednoznačně nejlepší), snižuji hodnocení Prison Breaku. Ten rozdíl je obrovský. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

K tomuto seriálu mě přivedly diskuse o podobnosti s The Wire, avšak po dokoukání obou těchto prvotřídních děl jsem dospěl k závěru, že svým konceptem si tyto pořady nejsou až tolik podobné. The Wire je především stoprocentně realistickou a pravdivou sondou do společnosti a "systému", Oz je přeci jen komponována jako Tv Show, která staví na první místo své postavy a zajímavosti jejich zápletek. První důležitá věc je, že hlavních postav je poměrně dost (6+) a z hlediska vyprávění jsou si naprosto rovny, Oz využívá je, i řadu dalších charakterů k vykreslení všech možných strastí, příhod a událostí bohatě pokrývajících stupnici zážitků od "štěstí za mřížemi" až po týrání, znásilňování a naturalistické vraždy. Realističnost sice první housle nehraje, ovšem ty druhé už ano, Oz vypovídá dost o psychice vězně, o atmosféře, o přizpůsobování se životu za mřížemi i o nevděčné práci vedoucích pracovníků, jejichž dobré úmysly se často v hovno obrátí... Komplexnost a dokonalost Oz sice nedosahuje úrovně The Wire, avšak to je jen otázka pomyslného trůnu, jako drama Oz nepochybně patří mezi to nejlepší, co kdy bylo pro TV natočeno... Je vidět, že oproti Oz byl Prison Break jen dětská hra. 9/10 ()

Galerie (65)

Zajímavosti (22)

  • Čtvrtá série měla být původně poslední. Můžeme to poznat podle tří věcí: 1) byl ukončen pronájem budovy, kde se seriál odehrával. Tom Fontana nemohl najít nové místo pro natáčení, tak pro jistotu udělal to, že věznici na konci finální epizody nechal vybouchnout. Nakonec se našla k pronajmutí podobně vypadající budova v New Jersey. 2) pro finální epizodu byly natočeny dva různé konce. První měl být ten, že komise propustí vězně Tobiase Beechera (Lee Tergesen) na podmínku. Ve druhém konci propuštěn není. Jenomže Tom Fontana si oblíbil šťastný konec s propuštěním natolik, že to do dílu zakomponoval jako sen Beechera. 3) Finální epizoda se jmenuje „Slavná poslední slova“. (HonzysKISS)
  • Mnoho tetování, která jsou v seriálu k vidění, je skutečných. Maskéři tak neměli příliš práce například s Christopherem Melonim, Chuckem Zitem nebo Deanem Wintersem. (CRYPT)
  • Scenárista Tom Fontana pojmenoval věznici Oswald po Russellovi Oswaldovi, který byl skutečným dozorcem v napravném zařízení Attica, ve kterém prupuklo povstání vězňů. (CRYPT)

Související novinky

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Reklama

Reklama