Reklama

Reklama

Star Trek: Enterprise

(seriál)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Hrají:

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (210)

Webb 

všechny recenze uživatele

Z Enterprise mám velmi rozpačité dojmy v závislosti na jednotlivých dílech, které v mé oblibě jsou vším možným, jenom ne konstantním. Je tu propracovanost v charakterech postav, každá má svůj otisk a v závislosti na ostatních se vyvýjí. Pokud si lze obrazně představit že hlavní příběh vede vertikálním směrem, jsou tu i vedlejší horizontální příběhy napojené na vertikální. Některé situace jsou uvěřitelnější, jiné nedomyšlené a vycucané z prstu (studená časová válka) jako příliš umělé vytváření nových nelineárních dějů. Poslední dvě hlavně dokládá třetí řada. Seasion 1 [7/10] Seasion 2 [7/10] Seasion 3 [5/10] Seasion 4 [6/10] ()

Omnislash 

všechny recenze uživatele

predne bych mel priznat, ze nejsem velky fanousek sci-fi serialu. jelikoz jsem ale ze zvedavosti zkouknul deep space 9, rekl jsem si, ze bych mohl zkusit i jinou serialovou radu ze sveta star treku. volba padla na voyager. vysledek? uz nikdy vice. nezvladnul jsem ani jen prvni radu. dej je primitivni az stupidni, postavy jsou nesnesitelne, karbonizace koxohydratu jde do extremu. chut ovsem stale nezmizela a tak i pres negativni ohlasy prisla rada na enterprise. k memu prekvapni me velmi oslovilo uz prvnich par dilu. posadka byla sympaticka, dej zajimavy, radoby vedeckych reci minimum, archer charismaticky. co vic si od star treku prat? prvni tri serie jsem polknul jako nic a pomalu se serialem rozloucil decentni serii ctvrtou. v mych ocich jednoznacne perla st univerza, ktera si zaslouzi sve 4 a pul hvezdicky. proc to povidani o voyageru na zacatku? nemohu si totiz odpustit zminit, ze nechapu komentare pisici o enterprise jako osklivem kacatku st sveta, zatimco voyager je vyzdvihovan na pomyslny olymp. v mych ocich je na tom voyager tak spatne, ze muze smele souperit se star trekem puvodnim. pokud se vam tedy libil onen prehistoricky star trek plny kartonovych krabic, spicatych poprsi a vidlackeho kapitana, kteremu couha slama z bot, pravdepodobne nepohrdnete ani voyagerem. pokud mate ovsem radeji serialy, ktere maji hlavu a patu, dialogy, ktere nejsou z devadesati procent o subprostorovych trhlinach ve fazorovych fuzorech na plazmovem vedeni, sympaticke a lidske postavy, pak sahnete radeji po enterprise. nebudete zklamani ()

Reklama

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Malý krok pro sérii, velký krok zpět pro Star Trek... do doby kamenné. Veškerá filozofie světa Star Trek v troskách... a bílí hetero Američané dobývají svět, zatímco ženy vřeštící před mimozemšťany jim dělají sekretářky (a ty mimozemské slouží jako sexuální objekty). Ostatně tvůrci se svým záměrem ani netajili ("Bude tam spousta sexu... sexuálního napjetí...") Není to špatné, ale pro Star Trek zřejmě labutí píseň. Po feministickém Voyageru retro – nevadilo by (ve svém základě je to dobrý nápad, sledovat, jak do sebe zapadají dílečky skládačky, kterou už znám), kdyby se to netýkalo např. i etických hodnot – v tom jde tento svět budoucnosti ve svém machismu i za soudobý rok 2010, asi tak někam do období kolonialismu. A myslí to naprosto vážně! To mi vadilo více, než občasný pocit, že se zapomnělo na výpravu (celý děj mnoha dílů se odehrává třeba v jedné místnosti nebo na poušti se dvěma herci). Právě proto na rozdíl od mnoha jiných nesdílím nadšení ze třetí řady – očekával jsem víc, námět úžasný, ale měl jsem pocit, že se tvůrci snaží seriál udržet pomocí první signální: sex, agrese, machismus. T’Pol je znatelně často polonahá, traumatická osobní ztráta Tripa je využita jen k tomu, aby se spolu s T’Pol mohli po celou sérii v každém druhém díle(!) v rámci terapie polonazí mazlit (tedy stimulovat si své neurotransmitery) – a když ani to nestačí, Trip se začne stimulovat ještě s další členkou posádky. Kapitán se řídí základním principem – pokud neuspěje, vyhyne celé lidstvo – tím ospravedlňuje vše včetně toho, že doslova loupežně přepadává jiné lodě (bez jakéhokoli doslovu či reflexe). Za zmínku stojí ale třeba díl Stigma ze druhé série – heteronormativita je pro Star Trek stále nejzazší hranící, kterou tento fenomén prakticky vůbec nepřekročil, ale napravuje to třeba tento díl dotýkající se např. problematiky AIDS a společenských předsudků o intimních vztazích. A naopak dosud jsem nerozdýchal díl třetí série Cogenitor (“Spolurodič”), kdy Trip vzdělává příslušníka sociální skupiny, která je systematicky nechávána negramotnou, aby si neuvědomila, že je jen využívána (jsou nezbytnou součástí k rozmnožování daného druhu a zbytek společnosti redukuje smysl jejich existence pouze za účelem přenašeče při rozmnožování). Spoiler: Díky přátelství s Tripem daná osoba prohlédne a uvědomí si, že může mít svá práva, když jich nedosáhne (kapitán dané osobě např. nepovolí azyl, o který žádá), volí raději smrt, než otroctví. Kapitán veškerou zodpovědnost(!) svalí na Tripa, že se plete do toho, kam nemá a zapříčinil mimozemské lodi takové problémy, když se teď nemohou rozmnožovat… ()

Brandon 

všechny recenze uživatele

Seriál hřeší na slabší triky, průměrnej scénář a nezajímavé postavy - herce. Teda vyjma T'Pol a dr. Phloxe. Taky kapitánovi Archerovi chybí charisma jeho kolegů startrekovského universa. A proč teda 4*? Stejně se mi po těch loserech bude stýskat, hodně jsme toho nalítali :-)) A taky třetí série patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy o ST natočeno. Nejhorší na tom je, že už uplynulo 9 dlouhých let a zatím žádná další plnohodnotná generace nevznikla :-( Nezbývá než doufat. ()

maty39 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vcelku zajímavý seriál. Enterprise je první pozemskou lodí co má warp 5 a tak se vydává objevovat vesmír. Vztahy lidstva s Vulkánci ještě nejsou zrovna ideální Fedrace ještě neexistuje a lidstvo zažívá první kontakty s mimozemšťany. Vukánka T'Pol je pořádná kočka :-)))) a nejroztomilejší člen posádky je jednoznačně Porthos ;:)))) První série je průměrný Star Trek za 4, ale v okamžiku, kdy se dostaneme do druhé série začnou se dít věci. Romulané, Klingoni, Terra Pente (viz Star Trek 6), útok na Zemi. Úroveň stoupá i ve třetí a čtvrté sérii takže jasných 5 ()

Galerie (642)

Zajímavosti (39)

  • Lebka ptačího druhu Xindů je ve skutečnosti lebka žirafy. (Žralok)
  • Vesmírná loď Enterprise-D, známá zejména ze seriálu: Star Trek: The Next Generation (od r. 1987) a z filmu Star Trek VII: Generations (1994), se po 10 letech znovu objeví na obrazovce v seriálu Star Trek Enterprise. Můžeme si ji vychutnat v závěrečné epizodě čtvrté série (a celého seriálu) "These are The Voyages..." (Honzíno)
  • Svým způsobem je Enterprise jediná hraná série ze Star Trek univerza, na jejímž režírování se nepodílel nikdo z jejich hlavních herců. V původním seriálu z roku 1966 sice nikdo z herců také nerežíroval žádný díl, ale William Shatner (Kirk) a Leonard Nimoy (Spock) režírovali některé z navazujících filmů s původní posádkou. Na natáčení se nicméně podílelo mnoho herců z předchozích Star Trek seriálů. Z Nové generace to byl LeVar Burton (Geordi LaForge - 9 epizod) a Michael Dorn (Worf - 1 epizoda), Z Voyageru to byla Roxann Dawson (B'Elanna Torres - 10 epizod) a Robert Duncan McNeill (Tom Paris - 4 epizody). (mirliflore)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama