Reklama

Reklama

Star Trek: Enterprise

(seriál)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Hrají:

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (210)

Helo 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sice lepší, než Voyager a i těch kiksů je tam méně, zápletky bývají i zajímavé a hlavní postavy jsou ve směs sympatické, ale nějak tomu chybí něco, co by mě u toho udrželo a donutilo mě to dokoukat do konce. Uvidíme, možná až dojdou ostatní seriály. BTW: na znělku jsem si nakonec oblíbil a ačkoli nejsem fanouškem zpívaných znělek, tak ta písnička je vskutku dobrá. ()

Aiax 

všechny recenze uživatele

Zvláštní jev, tahle Enterprise - postavy nic moc, ne zrovna oscaroví herci (jestli mě dobře chápete), dřevěné dialogy (i na poměrně nenáročný standard Star Treku), podprůměrný scénář a stejná režie. Ano, je to béčko jako vyšité a navíc ustrnulé v minulosti, jako by se od dob kapitána Kirka nic nezměnilo, jak ve způsobu televizní narace, tak v žánru sci-fi jako celku. Ale je to pořád Star Trek, který rozehřívá klukovský (a holčičí asi taky, co já vim) sen o dobývání vesmíru a potkávání mimozemšťanů (jejichž, pravda, jediný rozdíl oproti lidem většinou spočívá v počtu a tvaru nejrůznějších boulí na tváři). Enterprise sice tento potenciál využila asi jen tak do poloviny, ale to pořád stačilo k tomu, abych se v prvních dvou sezónách alespoň vyloženě nenudil. Konec druhé sezóny znamená přeřazení ze dvojky rovnou na pětku a ve třetí sezóně začíná ta pravá jízda. Tady totiž autoři Enterprise úspěšně shrnuli to nejlepší z Voyageru (bloudění v cizí a nebezpečné části vesmíru), DS9 (epický boj proti hrozivému protivníkovi) a Nové generace (dospělost, hloubka, morální dilemata). Pokud třetí sezónu shlédnete najednou, mockrát při tom zřejmě nevydechnete. Čtyřka už je jen dojezd, narychlo utnutá nepříliš povedeným zavírákem (aspoň ale znovu vidíme oblíbené hrdiny z Nové generace). Takže jako obvykle - pro fandy ST povinnost, pro fandy sci-fi doporučuju "prolistovat" první dvě a čtvrtou sezónu a zaměřit se na třetí. 65%. ()

Reklama

Const.ex 

všechny recenze uživatele

1. sezóna První díly první řady jsou dost rozporuplné.. a některé až trapné, ale kdo vydrží tak dostane prémii v podobě druhé poloviny této řady. Od dílu 12 (Tichý nepřítel) si už seriál udží jistou laťku, jenž až na malé vyjímky neklesne. Hodnocení: 60% ____2. sezóna V druhé řadě seriálu není snad ani jediný díl, který by vadil.. skok kupředu. Hodnocení: 70% ____3. sezóna Po první a druhé řadě přichází opravdu plnohodnotný Star Trek. Téměř všechny díly byly skvělé a jako celek měla 3. sezóna poutavou atmosféru. Hodnocení: 85% ____4. sezóna Hodnocení: 80% ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Hodně zajímavý seriál o první lidské vesmírné lodi s warpem 5 Enterprise a o její posádce. Postupně navazují kontakty s různými novými rasami. Někdy to jde hladce, jindy hůř. Často se dostanou do problémů nebo se jím povede zabránit válce. S Vulkánci, kteří jim pořád stojí za zadkem, to nemají jednoduché. S Klingony je taky těžká řeč. Nevyhnou se ani studené časové válce. Několikrát zachrání Zemi před zkázou. Celá 3. série na sebe navazuje a je o Xindech. Jinak na sebe díly moc nenavazují. Setkají se i s Romulany. Ještě nemůžu zapomenout na Andoriany. A na konci je i pocta původní Enterprise a epizoda, kde se objevuje posádka Nové generace. "To, že se smějí a jedí kuře neznamená, že se naučili ovládnout své emoce." :D ()

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Malý krok pro sérii, velký krok zpět pro Star Trek... do doby kamenné. Veškerá filozofie světa Star Trek v troskách... a bílí hetero Američané dobývají svět, zatímco ženy vřeštící před mimozemšťany jim dělají sekretářky (a ty mimozemské slouží jako sexuální objekty). Ostatně tvůrci se svým záměrem ani netajili ("Bude tam spousta sexu... sexuálního napjetí...") Není to špatné, ale pro Star Trek zřejmě labutí píseň. Po feministickém Voyageru retro – nevadilo by (ve svém základě je to dobrý nápad, sledovat, jak do sebe zapadají dílečky skládačky, kterou už znám), kdyby se to netýkalo např. i etických hodnot – v tom jde tento svět budoucnosti ve svém machismu i za soudobý rok 2010, asi tak někam do období kolonialismu. A myslí to naprosto vážně! To mi vadilo více, než občasný pocit, že se zapomnělo na výpravu (celý děj mnoha dílů se odehrává třeba v jedné místnosti nebo na poušti se dvěma herci). Právě proto na rozdíl od mnoha jiných nesdílím nadšení ze třetí řady – očekával jsem víc, námět úžasný, ale měl jsem pocit, že se tvůrci snaží seriál udržet pomocí první signální: sex, agrese, machismus. T’Pol je znatelně často polonahá, traumatická osobní ztráta Tripa je využita jen k tomu, aby se spolu s T’Pol mohli po celou sérii v každém druhém díle(!) v rámci terapie polonazí mazlit (tedy stimulovat si své neurotransmitery) – a když ani to nestačí, Trip se začne stimulovat ještě s další členkou posádky. Kapitán se řídí základním principem – pokud neuspěje, vyhyne celé lidstvo – tím ospravedlňuje vše včetně toho, že doslova loupežně přepadává jiné lodě (bez jakéhokoli doslovu či reflexe). Za zmínku stojí ale třeba díl Stigma ze druhé série – heteronormativita je pro Star Trek stále nejzazší hranící, kterou tento fenomén prakticky vůbec nepřekročil, ale napravuje to třeba tento díl dotýkající se např. problematiky AIDS a společenských předsudků o intimních vztazích. A naopak dosud jsem nerozdýchal díl třetí série Cogenitor (“Spolurodič”), kdy Trip vzdělává příslušníka sociální skupiny, která je systematicky nechávána negramotnou, aby si neuvědomila, že je jen využívána (jsou nezbytnou součástí k rozmnožování daného druhu a zbytek společnosti redukuje smysl jejich existence pouze za účelem přenašeče při rozmnožování). Spoiler: Díky přátelství s Tripem daná osoba prohlédne a uvědomí si, že může mít svá práva, když jich nedosáhne (kapitán dané osobě např. nepovolí azyl, o který žádá), volí raději smrt, než otroctví. Kapitán veškerou zodpovědnost(!) svalí na Tripa, že se plete do toho, kam nemá a zapříčinil mimozemské lodi takové problémy, když se teď nemohou rozmnožovat… ()

Galerie (642)

Zajímavosti (39)

  • Loď Enterprise (NX-01) má před názvem označení NX, tedy „naval experiment“, což naráží na to, že je to experimentální loď a jediná pozemská loď, která v té době uměla letět warpem 5. (Krocan505)
  • Farmář Moore, na jehož poli ztroskotá Klingon, byl pojmenován podle Rogera R. Moora, zasloužilého Star Trek scenáristy. Ztroskotavšího Klingona si zahrál bývalý profesionální wrestler Tommy "Tiny" Lister, Jr., známý pod přezdívkou Zeus. (mirliflore)
  • V kapitánově kajutě je na stěně možné zahlédnout kresby 4 lodí, a to HMS Enterprise z úvodních titulků, letadlovou loď USS Enterprise z filmu Star terk IV: Cesta domů (1986), raketoplán Enterprise, který byl pojmenován fanoušky Star Treku, a Enterprise NX-01 z tohoto seriálu. (Illuminare)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama