Reklama

Reklama

The Prisoner

(seriál)
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
Velká Británie, (1967–1968), 14 h 10 min (Minutáž: 50 min)

Tvůrci:

Patrick McGoohan

Hrají:

Patrick McGoohan, Fenella Fielding, Leo McKern, Paul Eddington, Jiří Pravda, Nadia Gray, Finlay Currie, Donald Sinden, George Coulouris, Guy Doleman (více)
(další profese)

Epizody(17)

Recenze (20)

MrPierc 

všechny recenze uživatele

Seriál zcela jistě inspirovaný filmy jako James Bond či jinými dobrodružnými fantaziemi o agentech té doby. Hodně se zde čerpá z probíhající studené války = pokusy na lidech, nové vědy, atomová hrozba, tajné spolky atd. Hlavní hrdina je uvězněn na tajném ostrově a nedá se uniknout. Musí hrát roli občana č.6 a žít ostrovními pravidly. Vůdci ostrova se ho snaží zlomit a zjistit, proč vlastně dal výpověď jako tajný agent v minulosti. Každý díl na něj nastraží lest, ale on se nenechá napálit. Občanům ostrova se nedá věřit, protože se chtějí vždy zalíbit vedení. Někdy ani nepoznáte, co je realita a co skutečnost. Poslední díl je naprostá fantasmagória = nepochopitelné, nevysvětlitelné, nejednoznačné. Bohužel se na seriálu a rekvizitách podepsal čas - ve většině interiérech je všechno viditelně falešné, umělé, papírové. Nemohu seriálu upřít jeho originalitu a odvahu. Řekl bych, že i dnes nevídané seriálové dílo. V roce 2009 Britové vytvořili remake, v hlavní roli s herci: James Caviezel, Ian McKellen. Možná ho časem také ochutnám a posoudím, jak dokázali seriál vylepšit nejen trikově. ()

Devadesát Dva

všechny recenze uživatele

Patrick McGoohan, jehož zde téměř těžko spojitelný, obličej si pamatuju nejvíc z role krále Eduarda I. ve 'Statečném srdci' (stejně tak byla použita i tahle filmová podoba v kresbě v knize 'Samovládci a diktátoři', kde byl rovněž Eduard I. - kniha, ve které jsem si jako kluk moc rád listoval i četl). Nicméně, 'The Prisoner' (o kterém jsem slyšel snad jen díky faktu, že Christopher Nolan plánuje udělat remake téhle minisérie) nemůže být v tomhle projektu dále od historického dramatu. McGoohan tu hraje špiona, který se rozhodne pověsit svoji práci na hřebík, nicméně je před svým odchodem uspán a probudí se v mysteriózní vesnici, kdesi na pobřeží, izolované od civilizace... hned od začátku si člověk připadá jako v Kafkově Zámku (mimochodem aktuálně k poslechu na Vltavě ke 100. výročí úmrtí). Samozřejmě show má úsměvnější charakter z dnešního pohledu spíše blíž k Wonkově továrně na čokoládu s jeho umpalumpy, nemluvě o tom obřím bílém balónu, který tam pořád poletuje a hlídá a kontroluje. Dá se čekat, že vylíčení něčeho extravagantního z roku 1967 nebude působit podobně... (in progress) ()

Reklama

kneekal 

všechny recenze uživatele

Anglický seriál o agentovi, který se z nějakého důvodu rozhodl, že rezignuje a v důsledku této skutečnosti je unesen na dokonalý Ostrov s harmonickou společností, kde se z něj snaží dostat informace.. a o co jiného by se hlavní hrdina měl pokoušet než o útěk? A co na to velcí kulatí bílí hlídači ? A kdo je vlastně číslo 1? Škoda, že v naší krajině, tak málo známý seriál. Vřele doporučuji... Ještě dodám, že jeden díl Simpsonů paroduje tento seriál, ted si nevzpomínám, která je to série, ale Homer začne psát na internetu vymyšlené zprávy jako pan X a poté ho odvezou na ostrov. A běhá tam taková chichotající se koala s plynovými tryskami místo očí :) ()

mrclTV 

všechny recenze uživatele

Predtým ako prejdem k samotnému hodnoteniu, napíšem, ako som sa vlastne k tomuto seriálu dostal. Niekedy dávnejšie som si robil takmer nekonečný maratón Simpsonovcov. V povestných haloweenskych špeciáloch ma zaujala jedna veľmi zaujímavá epizóda. Vravel som si: "Musím zistiť odkiaľ čerpali tvorcovia inšpiráciu". Po krátkom googlení som sa dostal k správnej odpovedi. Matt Groening si bral za vzor práve Prisonera. A tak po asi dvoch rokoch prišiel čas pozrieť si tento seriál. Musím sa priznať, že práca s kamerou ma dostáva do rozpakov. Očividne v dobe, keď boli lávové lampy novinkou, to malo iny efekt ako dnes? /Náhodný poznatok z prvého dielu/. A zatiaľ čo práca s kamerou ma dostávala do rozpakov, idylická dedinka ako z obrázku ma rovnako ako hlavnú postavu dostávala do zúrivého besnenia (toto bol našťastie zámer, čiže bod plus). Hra na veľkého brata s agresívnymi meterologickámi balónmi a rečnícke súboje šestky proti všetkým ostatným sa teda môžu začať. Musím povedať, že seriál ma okrem prvých pár epizód vlastne nikdy nebavil a už po prvých častach som ho pozeral len zo zotrvačnosti, pretože som chcel vedieť ako dopadne. Vadila mi v podstate aj hlavná zápletka: "Why did you resign?" Trochu priveľa "povyku" pre niečo tak malicherné... Spracovaná látka v podobe tém ako sú: vôľa jedinca poraziť neľudský systém, premýšľanie či existuje skutočná sloboda, či riešenie, aký spoločenský sýstem je ideálny a podobné su zaujimavé, ale prevedenie ma necháva chladným a vo výsledku su moje pocity z Prisonera vlažné. Navyše, od asi 11tej časti seriál negraduje, ale naopak upadá, pričom záverečná časť je oveľa viac WTF ako by ste od špiónskeho seriálu zo 60tych rokov už i tak čakali. Normálne som si musel na internete vyhľadať význam poslednej epizódy. PS: Ešte napíšem zopár neuveriteľne zjavných chýb, ktoré ma štvali pri pozeraní. Väčšnou sa tieto nedokonalosti snažím prehliadať, ale nedalo mi to. POZOR, SPOILERY AKO PRASE. Viackrát je spomenuté, že Dedinka je na ostrove niekde na juh od Gibraltaru, preto tam má byť krásne slnečné počasie celý čas... A preto ľudia sedia na pláži nahúľaní ako v decembri na Makarskej! Toto tvorcovia nedomysleli, lokalita natáčania je Portmeirion v Severnom Walese s typickým britským počasím a prehovárať hercov aby pri 16°C pobehovali v plavkách asi nebolo úplne košér... Alebo v samotnom závere poslednej časti kamión z ostrova odchádza a zrazu bum, už je na diaľnici kde jazdí v ľavom pruhu, teleportoval sa snáď z ostova priamo do Anglicka? ()

Kenneth 

všechny recenze uživatele

Z úvodu jsem měl pocit, že jde o komedii: Kdo jste? Nový číslo 2. Kdo je číslo 1? Vesnice spíš připomíná blázinec než vězení. Kdyby to byla jenom taková sranda, jak se na první pohled zdá, dalo by se tomu leccos odpustit. Ono to má ale hlubší význam. My co jsme žili ještě za vlády komunistů to budeme určitě víc chápat než Angličani. Pokud bychom to ale srovnávali, tak bychom socialismu ještě v mnohém lichotili. I když se jedná o seriál poněkud neortodoxní, trpí běžnými nešvary z jiných filmů a seriálů. Nejvíc to bije do očí v dílu Hammer into anvil, kde si člověk celou dobu říká: To jo teda, on je fakt tak hloupý. I přes charakter seriálu tam některé nelogičnosti bijí do očí a schovávají se snad za symboliku. Zajímalo by mě, jestli aspoň sám autor má k některým věcem vysvětlení. 3,5* ()

Zajímavosti (18)

  • Epizoda "The Girl Who Was Death" byla původně napsána jako dvojepizoda. Nakonec se rozhodlo, že vznikne pouze jedna epizoda a oba scénáře byly sloučeny do jednoho na požadovanou 50 minutovou délku. (PanCitron)
  • Namluvené intro druhé epizody "The Chimes of Big Ben" převzala v roce 1982 skupina Iron Maiden jako intro ke své skladbě "The Prisoner" na albu The number of the Beast. (Stejšn)

Související novinky

Vládní agent číslo 6

Vládní agent číslo 6

11.08.2006

Producenti z Universalu jsou na nejlepší cestě zlanařit pro svůj nový projekt jednoho z nejpopulárnějších režisérů současnosti. Tím není nikdo jiný než Christopher Nolan, jenž loni vdechl život… (více)

Reklama

Reklama