Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ponurá pohádka o králi, kterého pýcha připravila o lásku, přátele i moc. Na počátku příběhu výpravné pohádky, která vznikla na motivy staré irské legendy, je krutá kletba. Dokud právě narozený králův syn nepozvedne meč proti svému otci, nenastane v Jestřábím království jaro. Král sice nařídí rádci Ordonovi, aby dítě zabil, ale chůva ho zachrání a dítě svěří do výchovy ptáčníkovi. Ten mu dá jméno Kryštof a vychová ho společně se svým synem Jankem. O dvacet let později podlehne král Ordonovu naléhání k válce se sousedním králem Ubaldem. A právě v této válce se naplní kletba a začne se odvíjet tragický osud nového krále, jenž neumí naslouchat správným ústům. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (27)

honz 

všechny recenze uživatele

Působivě zpracováná, opravdu "severská" pohádka. Postupná proměna krále v ptačí zrůdu a symbolika sahající až k pohanským mýtům - smrtí špatného panovníka zároveň končí v království dlouhá a krutá zima, je zlomena moc staré kletby a s nástupem mladého krále (jako nadějí lepší a spravedlivé vlády) konečně přichází do země i vytoužené jaro. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Vládnout smí jen ten, kdo ovládl sám sebe." Hodně ponurá pohádka s pěknou výpravou v kulisách hradu Švihov a tvrze Kestřeny. Hlavním kladem je bezpochyby naprosto vynikající hudba Jiřího Stivína, která pohádce dodává výbornou atmosféru dávnověku. Již úvodní temná kletba je znakem toho, že předlohou zde byla stará irská legenda. Velmi nadčasová je pak myšlenka, že "rádce radí, král vládne." ()

Reklama

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Prapodivná pohádka, kterou bych spíše považoval za nějakou ponurou fantasy. Dobrák Pomeje, který mi nebude sympatický asi nikdy, už asi těžko zachrání tuhle podrůměrnou legendu o jestřábím prokletí. Netuším, kde vyhrabali ostatní herce, ale tím to už vůbec nevylepšili. Bylo to celkově nezáživné a zmatené. Ničím zajímavé. Asi bych to nikdy nepouštěl svým dětem. 25% ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Jestřábí moudrost spočívající v tom, že vám naroste zobák a na hlavě peří. Indiáni jsou tedy na půli cesty k nejvyšší moudrosti a my ostatní doufejme aspoň v ten zobák. Nenazývala bych tenhle film pohádkou, spíš je to legenda či fantasy. Krutá kletba klasického druhu, podle které má vytoužený syn být zkázou otce, vyšperkovaná smrtí královny, což by trochu vysvětlovalo tu nenávist otce vůči dítku. Vždycky se mi líbí, jak někdo, kdo se sám sotva uživí, si bez mrknutí vezme domů další dítě, tedy hladový krk. Po bitvě a zisku koruny mladým králem je trochu na hlavu postavené, proč král zešílel. Samozřejmě, toužil po lásce, byl postaven před úkol, se kterým se nedovedl úplně popasovat, ale kdyby se stal šílenec a vraždící monstrum z každého, kdo kdy měl řešit něco těžkého, vyhynulo lidstvo už s Mamutíkem. Celkově tak nebylo využito to, co reálie, atmosféra a hudba slibovaly, i když podle hodnocení jsem čekala mnohem větší sračku. ()

Lynx 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoci, ale tento snímek na mě působil téměř ve všech směrech až amatérsky. Příběh i atmosféra mě nechaly téměř chladným, o hereckých výkonech nemluvě... přesto jsem film zhlédl celý a nevylučuji, že se na něj ještě jednou nepodívám. A proč? Velice mě zaujala hudba, jejímž autorem je Jiří Stivín. Škoda, že i snímek nedosahuje podobných kvalit. Na druhou stranu - film je originálíní (na českou kinematografii), "dobové" exteriéry také neurazí a v porovnání s některými novějšími příběhy s podobnou tematikou, se rozhodně nejedná o nejslabší počin. Koho alespoň trochu oslovují legendy či pohádkové příběhy a od snímku nečeká sofistikovanější fimařinu nebo vekofilm v hollywoodském stylu, může ho film i potěšit. :-) ()

Galerie (39)

Zajímavosti (6)

  • Jiří Pomeje (kováč Martin) spomína na natáčanie filmu ako na najkrajší a najšpinavší film, aký kedy natáčal. Zároveň musel podstúpiť náročnú fyzickú prípravu so šermiarskou skupinou "Regius" a na natáčaní sa podieľala aj poľská kaskadérska skupina "Pirate". (Raccoon.city)
  • Film bol natáčaný na hrade Švihov pri meste Klatovy, v Písku a poľských Sopotoch. Natáčalo sa aj na dolnej tvrdzi v Kestřanoch, postavenej v roku 1416, ku ktorej štáb kvôli natáčaniu prirobil drevené opevnenia a balkóny. Keď prišlo k demontáži dekorácií, zistilo sa, že časť bola ukradnutá. (dyfur)
  • Štáb do filmu potreboval dážď, ale keďže viac dní nepršalo, poprosili miestnych hasičov, aby im s hasičskou technikou urobili umelý dážď. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama