Reklama

Reklama

Vražedné pobřeží

(seriál)
  • Kanada Tropical Heat (více)
Kanada, (1991–1993), 54 h 32 min (Minutáž: 49–55 min)

Tvůrci:

Sam Egan

Hrají:

Rob Stewart, Carolyn Dunn, Ian Tracey, Ari Sorko-Ram, Pedro Armendáriz Jr., John David Bland, Eugene Clark, Al Waxman, Nicole de Boer, Garrick Hagon (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(66)

Obsahy(1)

Edgar Allan Poe, zakladateľ detektívneho žánru, vytvoril vo svojich poviedkach dvojicu detektíva a jeho pomocníka, aj keď len preto, aby mohol múdrejší pátrač hlúpejšiemu priateľovi odhaliť svoje deduktívne schopnosti. Túto tradíciu utvrdil najmä Sir Arthur Conan Doyle, ale aj ďalší. A v televíznych seriáloch a sitcomoch to nie je inak. V kanadskom seriáli Vražedné pobrežie (Sweating Bullets, neskôr premenované na Tropical Heat) televízie CBS (tvorcom seriálu je Sam Egan) sa však tradičné rozdelenie úloh, t. j. múdrejší detektív a hlúpejší pomocník, nekoná. Respektíve, obaja spolupracovníci sú si rovnocennými partnermi a ich stret sa odohráva skôr vo sfére neustáleho boja pohlaví. Vražedné pobrežie síce vzniklo v rokoch 1991 - 1993, ale dodnes má svojich verných priaznivcov, a tak sa netreba čudovať, že sa často vyskytuje v programoch viacerých televízií. Treba súčasne pripomenúť, že viaceré epizódy sa nakrúcali koprodukčne s Mexikom či Izraelom. Celkom sa nakrútilo 66 epizód (v prvej sezóne celkom 9, v ostatných dvoch 57), v roku 2003 vo firme Artisan Home Entertainment zostrihali štyri z najobľúbenejších epizód Tohtoročný model, Smrť na pláži, Kohútia hra a Ona do dvoch celovečerných filmov Tropical Heat Vol. 1 & 2. Veď kto by sa s chuťou nepozrel na večne proti sebe stojacich Nicka Slaughtera a Sylviu Gerardovú, ktorých so šarmom a nadhľadom zahrali Rob Stewart a Carolyn Dunnová. Nick je bývalý agent protidrogovej jednotky DEA, ktorý odmietol kryť korupciu a drogové škandály siahajúce na najvyššie miesta, a radšej si založil neistú existenciu súkromného detektíva v krásnom letovisku. Ustavične sa zapletá s kráskami v ťažkostiach, jeho finančná situácia je často beznádejná. Jedného dňa ho navštívi sympatická a emancipovaná Silvie Girardová, ktorá praštila kariérou v cestovnej kancelárii a chce sa venovať niečomu inému. A hoci ju Nick najprv odmietne, neskôr ju priberie do partnerstva, a tak vytvoria nerozlučnú dvojicu. Pohodový Nick spolu so šikovnou a zvedavou Sylviou, ovládajúcou dokonale taje počítačov, riešia s prehľadom aj tie najzamotanejšie prípady. Nezostávajú dlžní nič zločincom, ale ani sami sebe. Inak to už ani nemôže byť. Aj keď sa časom vymenili viaceré postavy, či už ide o Johna Davida Blanda ako Iana Stewarta, alebo Pedra Armendáriza ako poručíka Carilla, ktorých nahradili Ian Tracey ako Spider Garvan a Ari Sorko-Ram ako seržant Gregory, treba jednoznačne konštatovať, že seriálu to na kvalite neubralo. Je totiž výbornou kombináciou akčného a komediálneho žánru, okorenený krásnou prírodou fiktívneho tropického pobrežia ostrova Key Mariah, ktoré je ako stvorené na častý výskyt nielen nádherne opálených dlhonohých krások v ťažkostiach, ale aj na nekonečné množstvo rôznych podvodníkov, defraudantov, zlodejov či vrahov. Nechajme Nicka a Sylviu nasadnúť do ich modrého Jeepu CJ7, aby sa mohli vybrať riešiť svoju prvú skutočnú zákazku... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (258)

Terzeus 

všechny recenze uživatele

Klasika, ktorá sa nezaprie. Každý diel som netrpezlivo čakal a nenásytne hltal. Nick Slaughter bol hrdinom, na ktorého som sa tešil. Ubehol veľmi dlhý čas, aj vďaka nemu je už mi ďaleko jasnejšie, že Tropical Heat nepatril k žiadnym seriálovým opusom, detektívny žáner fungoval na osvedčenej šablóne každú jednú časť, divák vedel, čo očakávať a nikdy to nebolo niečo príliš perfektné ale vždy decentné a pozerateľné. To si teraz cením viac ako predtým. Ani by som si nespomenul, že som ho sledoval nebyť surfovania. Aj z dôvodu nostalgických pocitov prilepším hodnotenie na 75%. ()

Colonist 

všechny recenze uživatele

Nostalgie. Příjemný letní kriminální seriál, u kterého se i pobavíte. Špičkování mezi Nickem a Sylvií je nezapomenutelné. Mnohé hlášky si pamatuji dodnes. Škoda, že to žádná TV už asi nikdy nebude vysílat, takhle mi jedinou vzpomínkou zůstává pár epizod na skákajících VHS. Šibalský dabing Martina Zounara byl kvalitní a nevadil mi. Ovšem jak už to takových seriálů bývá, zde se střídají (někdy dost často) dobré díly s těmi horšími a výborné díly s těmi naprosto stupidními. Scénáře dílů jsou většinou jednoduché a naivní, ale nemůžeme čekat oscarové veledílo. Je to prostě příjemná oddychovka. Teď mě omluvte, jdu za Spiderem do baru na drink. ()

Reklama

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Nick Slaughter, hrdina mých mladých let. Všechno je v seriálu k sežrání, ale musíte se na to dívat poněkud nevyzrálýma očima, pak vám i ta akce přijde uvěřitelná, Sylvie krásná, Nick famózní, ten jeho kamarád (jehož jméno si už nevybavím ani za herbář předkožek) legrační a pobřeží vskutku vražedné. Jen nechápu ten takřka filosofický rozbor v textu distributora. Kdybych ale měl sestavit žebříček seriálů z mého mládí, Vražedné pobřeží se svou skvělou reggae znělkou by jasně vedl. ()

Compadre 

všechny recenze uživatele

Bez tohohle jsem si kdysi nedovedl představit letní prázdniny. Ta stmosféra prosluněných havajských pláží, pohodička, krásný ženský a jeden sympatickej detektiv (zdá se mi, že Nick Slaughter se snad s každou svou klientkou ve finále vyspal) se svou zrzavou kolegyní.A ta znělka...hned mám chuť si jít zasurfovat :). Vedle Vražedného pobřeží se může jít Pobřežní hlídka vycpat. ()

finkie 

všechny recenze uživatele

V dětství to pro mě byl symbol exotiky a prázdninové bezstarostnosti. Po mnoha letech jsem se k seriálu vrátil a světe div se, je to o dost jiné, než jak jsem si to pamatoval: 1. Exotická a prázdninově bezstarostná je hlavně famózní úvodní písnička, zbytek dobrodružství Nicka a spol. je tak televizně unylý, jak jen kanadský seriál ze začátku 90. let může být, a zjevně doplácí na lacinou mexicko-izraelsko-jihoafrickou výpravu. 2. Nick Slaughter se narozdíl od mého dalšího hrdiny z té doby, Rena Rainese, vůbec neumí prát a skoro od každého dostane na budku. 3. Služeb Nickovy detektivní agentury využívají výhradně sexbomby, obvykle s postranními úmysly a za účelem špehování dalších sexbomb, jež obvykle také mají postranní úmysly. 4. Nick není hloupý, ale má nikoli nulový nýbrž negativní pud sebezáchovy a s oblibou se pouští do krkolomných aktivit s mizivou šancí na přežití, načež je obvykle zmlácen/otráven/zastřelen gorilou či účetním nějaké sexbomby, ale pokaždé nakonec zázračně vyvázne bez úhony. 5. Nejsmutnější je, že dnes by něco takového nemohlo vzniknout nejenom v kanadské produkci, ale ani nikde jinde: v každém druhém záběru holky v bikinách (a kluci ve speedech), Nickovy oplzlé pohledy na kolemjdoucí sexbomby a jeho interakce s klientkami-sexbombami, kde v podstatě každý dialog je současně flirtem. A to je v mých očích nakonec to, co z celé té exotiky a prázdninové bezstarostnosti přetrvalo, coby připomínka svobodnějších, hravějších a paradoxně dospělejších časů před tím, než Západ bůhvíproč zaplavila nová vlna amerického puritánského třeštění. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (12)

  • V devadesátých letech dvacátého bylo Srbsko zmítané občanskou válkou, izolované restrikcemi Spojených národů a obchodním embargem. Tropická idyla nádherného ostrova, boj dobra se zlem, lehký humor, charismatický hrdina a velmi mnoho repríz udělaly z Nicka Slaughtera symbol odporu a opoziční politiky. Měsíc trvající protesty v zimě 97 proti prezidentu Slobodanu Miloševičovi za vytvořily z Nicka třídního hrdinu a s heslem: "Slotera Nika, za predsednika" ("Nick Slaughter Presidentem") na rtech, billboardech, odznacích, komiksech a letácích jej vynesly na vrchol popularity. Mnoho hospod a barů bylo přejmenováno a dekorováno na Tropical Heat styl, srbská populární punková skupina Atheist Rap nahrála hit: "Sloteru Niče, Srbija ti kliče" ("Nicku Slaughtere, Srbsko tě zdraví"). Dalším oblíbeným heslem bylo: "Svakoj majci treba da je dika, koja ima sina k'o Slotera Nika" ("Každá matka by byla hrdá mít syna jako je Nick Slaughter"). A nikdo mimo Srbsko by to nevěděl, nebýt náhody. V roce 2008 se Rob Stewart, představitel Nicka, podíval na fandovskou skupinu Nicka Slaughtera na Facebooku, kde bylo kolem 17 000 členů, většinou ze Srbska. Když zjistil, co a jak, domluvil se s bývalými představiteli opozice a přiletěl za obrovského zájmu médií, politiků a veřejnosti na návštěvu. O jeho návštěvě a o tom, co se stalo v devadesátých letech byl natočen dokument Nick Slaughter for President (2012). Rob si při návštěvě popovídal mimo několikeré návštěvy v srbských televizních talkshow i s bývalým vůdcem odporu Srdjou Popovičem a s Atheist Rap si zazpíval na koncertu jejich píseň. (monolog)
  • Poté, co John David Bland, který hrál Iana, v seriálu skončil, už s ním nikdo ze štábu nechtěl nic mít. Představitel hlavní role Nicka Slaughtera Rob Stewart přiznal, že se o Blandově smrti dozvěděl až mnoho let po skončení seriálu z článku v novinách. Vůbec ho nepřekvapilo, že se zdrogovaný upil k smrti. (Roby)

Reklama

Reklama