Star Trek: Picard

USA, (2020–2023), 25 h 2 min (Minutáž: 39–63 min)

Patrick Stewart, Michelle Hurd, Jeri Ryan, Alison Pill, Santiago Cabrera, Evan Evagora, Isa Briones, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Orla Brady, Ed Speleers (více)

Star Trek: Picard představuje Sira Patricka Stewarta, který si zopakuje svou ikonickou roli Jeana-Luca Picarda, kterou hrál sedm řad v seriálu Star Trek: Nová generace. Nový seriál bude následovat tuto ikonickou postavu do další kapitoly jeho života. (Prime Video)

Diskuze

Eodeon

já bych řekl, že snad všechny cypherovy připomínky a upozornění na nedostatky jsou správné, jen jim třeba přikládá větší váhu, stejně tak ty zas přikládáš váhu jiným více :)

tak například ty rukavičky u Picarda: jedna věc je, že podobně bláznívé kousky podle mě v ST už byly, druhá věc je ale dojem a ten nyní působí jak to říct, no prostě homosexuálně a teď je otázka, jestli to někomu vadí a nebo nevadí.. na druhou stranu může jít jen o v USA moderní extremní genderovou vyrovnanost..  Příkladů, kdy si rukavičky oblékla v ST žena (opět v simulátoru) bylo mnoho a nikdo se nad tím nepozastavil a když může mít rukavičky žena, proč ne muž?

SSE

to se dá klidně vysvětlovat i tak, že je Maddox v nějakém místním vězení, protože třeba dluží těm mafiánům peníze. možností, co si pod tím bez bližších informací představit, je nekonečně. předpokládám a doufám, že tvůrci zužitkovali svou kreativitu a přišli s něčím originálnějším, než co jsem právě popsal :)

cyphercz

četl jsem jeden a neřekl bych, že těch věcí by tam byla spousta. většinu prostoru pokrylo pitvání nedostatků. navíc jsem měl pocit, že šlo o nedostatky takové spíše imaginární.

mé kritiky Discovery samozřejmě sestávají i z dojmů a pocitů, to je složka, která by v tom neměla zcela absentovat. já jen říkám, že by se ty závěry neměly cele opírat čistě jen o ty pocity. nebo tedy respektive mohou, cobyne, ať si každý hodnotí podle svého, ale je přeci jasné, že závěry založené čistě na dojmologii mají nižší váhu.

na příspěvěk reagoval SSE

Eodeon

Já mám z traileru na 1x05 silný pocit, že Maddox bude uzavřen v nějaké kvantové simulaci, protože Picard tam říká "We must extract him"... a proto podle mě ty bizarní obleky, jdou do nějakého simulátoru digitálního světa..

cyphercz (hodnocení, recenze)

Eodeon

očividně jsi nečetl žádný můj koment k epizodám 1-4, protože tam samozřejmě zmiňuju i spoustu věcí co se mi líbily a které oceňuji, takže bys nemohl napsat co jsi právě napsal... to spíš ty máš očividně nějaké brýle, které ti filtrují to, když napíšu k něčemu i nějaká pozitiva a vidíš jen tu kritiku, která tě asi štve protože "uráží" něco co se tobě hodně líbí... jinak tobě přijdou mé komenty ke kostýmům čistě pocitové, mě zase přijdou čistě pocitová tvá hodnocení např. takové Discovery:)

Feidias

setkání Picarda se Sedmou kanonicky samozřejmě neproběhlo, což neznamená, že nemohlo proběhnout někde mimo zraky diváků. nekanonicky samozřejmě proběhlo a to v románech z řady TNG relaunch (Před zneuctěním, trilogie Volání osudu) a zároveň v komiksové minisérii Hive od IDW (napsal Braga), která ale dějově nezapadá ani do knižního univerza, ani do kánonu, protože... to bych musel hodně spoilerovat.

cyphercz

já si ten rozdíl uvědomuji dobře, ale ty ho moc často v praxi neuplatňuješ. kritika znamená věc (komplexně) posoudit, nikoliv za každou cenu (selektivně) odsoudit. a z tebe mám pokaždé pocit, ať už se bavíme o kterémkoliv filmu či seriálu, že vždy hledáš a priori to špatné, vždy očekáváš jen to špatné a tím pádem také vždy najdeš jen to špatné. to se nezlob, ale to přeci není kritika.

píšeš, že "my" to bereme jinak. já bych si totéž dovolil formulovat třeba i tak, že my hledáme důvody seriál ocenit, zatímco jiný může hledat zas jen záminky, proč ho schazovat. prostě tu vnímám rozdíl hlavně v tom, že někteří jsou zaujatí ve prospěch seriálu, zatímco jiní jsou zaujatí proti němu. což je ale v podstatě normální, protože fanoušek nikdy nemůže být zcela nestraný. a názor je pokaždé dobrý, pokud je doložený nějakým racionálním argumentem a nejen pocitem. a třeba tohle konkrétně s těmi kostýmy mi přijde čistě pocitové.

a ano, kostýmy, soudě z ukázek, jsou opravdu větší divočina než třeba takový Qpid, docela mi i ten tvůj popis "over the top" a "Vegas naboostované pimp vzhledem" sedí jako trefný, ale já prostě nevidím důvod myslet si, že bláznivý kostým hned předjímá špatnou epizodu, nebo důvod, proč by ve Star Trek vesmíru nemohla být hight tech casino planeta, kde platí jiné zákony i mravy (jistě není součástí Federace). a silná nadsázka zase ještě nedělá parodii. pořád je tam hodně mezistupňů mezi vážným tónem a úplnou fraškou a tuším, že Stardust City Rag se bude nacházet právě někde napůl cesty. zkrátka já tu důvody ke znepokojení nevidím. epizoda mě možná zklame, možná nadchne, možná ani jedno, to se všechno teprve ukáže, ale důvody k očekávání průšvihu opravdu nenacházím.

na příspěvěk reagoval cyphercz, SSE

cyphercz (hodnocení, recenze)

Eodeon

Ty zas vše ženeš do extrému, kritika něčeho a hejt je rozdíl, který ty odmítáš vidět... vám ty kostýmy očividně přijdou ok a srovnatelné s takovým Qpidem, Arachnií atd., mě přijdou nejkomičtější co kdy v ST univerzu bylo, příšerně over the top (vím, furt to opakuju, už naposled slibuju) a i planeta kde by někdo takto chodil mi přijde jak parodie typu Futurama než scifi co se snaží tvářit realisticky... Qpid a Robin Hood byl výplod Q, Kapitán Proton byl simulátorová hra Toma Parise, v Picardovi se však bude jednat o nějakou "reálnou" planetu/vesmírný Las Vegas naboostovaný extrémně pimp vzhledem, což je pro mě z dosavadních materiálů ještě větší bizár než takové Canto Bight:) Je to ale samozřejmě čistě můj problém, že to tak vidím a rozhodně vám tu nechci nic vnucovat jako v předchozích debatách, je mi jasné, že to prostě berete jinak a je to pro vás ok... třeba to i nakonec bude dobrý díl, uvidím prostě příští týden.

na příspěvěk reagoval Eodeon, Terepin

Feidias

Ne, nezdálo. Já když to ve čtvrtek viděl, tak jsem se i koukal jestli se vůbec někdy ty dvě postavy oficiálně potkaly. A ne. Stewart se prý i vyhýbal cameu ve Voyageru. Třeba to vysvětlí v nějaké ofi knížce nebo komiksu.

Což mi připomíná, že po opětovném sjednocení práv se za část oficiálního canonu považují i některé komiksy. Canon je stejně žert, který závisí na tom jak se zrovna v danou chvíli rozmyslí aktuální vlastník práv nebo vlastníci jak předváděl Paramount a CBS do loňského roku.

na příspěvěk reagoval Feidias

scofa

scofa (hodnocení, recenze)

SeTTi

Za Canon Star Treku se berou jen seriály a filmy! Hry, knihy a komiksy se seriály a filmy inspirují ale nikdy nebyly brány jako Canon a ani nebudou, tak brány, je to prostě jen doplněk pro fanoušky za co utratit peníze.

Yoshitsune

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

Eodeon právě někomu poděkoval a připustil svoji chybu.......tak jo dnešek je divnej

SSE

to je velmi dobrý příklad, na který jsem si vůbec nevzpomněl, takže velký dík za doplnění. já jen dodám, že z ohlasů, které ke mně dolehly, je Qpid dost populární epizoda, což dokládá, že kostýmovaná šílenost v Treku sama o sobě nemusí být garancí neúspěchu. i když já osobně si myslím, že je to jedna z nejhorších epizod Q. ale je to jen pocitové. prostě mi nějak nesedla. ale na druhou stranu, tyhle pocitové věci mají tendenci se časem měnit, na rozdíl od názoru založeném na racionálním zdůvodnění, takže možná i téhle epizodě jednou přijdu na chuť :) ...a totéž jednou možná i hateři Picarda :)

na příspěvěk reagoval cyphercz

Eodeon

Souhlasím a ještě bych doplnil Picarda ala Robina Hooda, byť to nebylpřevlek dobrovolný, ale vytvořený Qčkem. Efekt byl ale tehdy také komediální. Naívc v ukázce na 1x05 se ty kostymy Picardovi vůbec nelíbí :)

SSE

...nemluvě o diskontinuitách s TNG relaunch sérií románů, které jsou o to překvapivější vzhledem k zapojení Kirsten Beyer do výroby seriálu.

SeTTi

haha, no asi stejnej canon, jako byl komix Countdown pred Abramsovým Trekem z roku 2009, nebo teď komix Countdown to Picard a kniha Picard Nejboslednější z nadějí. nebo-li je to jen řečený canon pro maximalizaci prodejů, ale tvůrci seriálů a filmů na ně moc ohledy neberou... Seriál Picard napčíklad už popřel mnoho věcí ze hry ST Online a 2009 komixu Countdow.

SeTTi

chodící encyklopedie, jak vidno, nejsi ani ty a na rozdíl ode mě nerozumíš ani slovům, která si bereš do klávesnice. "licence" opravdu není totéž co "kánon". vlastně to spolu nemá dokonce vůbec žádnou spojitost. ale klidně se dál vztekej jako pětileté děcko, kdykoliv tě někdo ve vší slušnosti upozorní na omyl.

Eodeon

Použíj sílu googlu a slovní spojení CBS, Criptic, licence a dostaneš svou odpověď.

A vlastně tvůj pohled na věc mě vůbec nezajímá. Opravdu nejsi žádný licencovaný ST guru ani jeho chodící encyklopedie.

na příspěvěk reagoval Eodeon, scofa

SeTTi

co je to za argument. snad bezmála všechna či úplně všechna licencovaná díla podle Treku, od románů, přes komiksy po videohry používá lodě z kánonu, postavy z kánonu a odráží se od příběhů z kánonu, což ani jediný z nich kánonem nedělá. kánon není nějaká nakažlivá choroba, která by se přenášela sdílením společných elementů. je to čistě svévolné rozhodnutí majitele práv, jak jej vymezí. a bez odkazu na tiskovou zprávu vydanou na oficiální platformě CBS/Paramountu jsem nucen brátt výroky jako "je CBS chápána jako Canon" jako nepravdivá.

a abych poskytl přesnější odpověď Feidiasovi na otázku na časové situování seriálu a hry, pak ne. časově jsou si blízké, ale nepřekrývají se. Picard se odehrává dříve, cca 2399, čili úplně na sklonku 24. století, zatímco STO už je 25. století, cca 2409-2410, když se vezme v úvahu jen příběhy ve hře samotné a ne lore balast kolem hry ve smyslu "path to 2409" atd.

jinak je samozřejmé, že se to odehrává ve stejném časoprostoru. obojí je prime timeline. podstatným rozdílem je jen kanonicita, v důsledku které se ta díla mohou ignorovat navzájem a v posledku si i protiřečit. na druhou stranu Cryptic plánují do hry zanést určité (potenciálně radikální) změny, aby hru uvedli více v soulad s Picardem, čili toto vše může ještě podléhat změnám. změnit se mohou detaily ohledně příběhových misí romulanského story arcu, něco z osudů postav, ale změnit se vlastně může i časové situování nebo backstory.

na příspěvěk reagoval SeTTi, SSE

Eodeon

Criptic studio ve hře používá lodě, postavy a příběhy licencované CBS, tím spadají do canonu. Definují to sice jako soft canon, díky tomu, že hra zahrnuje i prvky vlastněné Paramount studios, ale nic to nemění na tom, že je to jediná hra, která je CBS chápána jako Canon.

A ne nesouvisí to. Byly to dvě otázky. Takže dvě odpovědi.

na příspěvěk reagoval Eodeon, SSE

SeTTi

STO není kanon. kde to bereš? krom toho, jak to s tím souvisí? tam se Sedmá s Picardem také nesetkala.

na příspěvěk reagoval SeTTi

cyphercz

to je snad úplně jedno, čemu kde "vzdávali hold". jak to s čím souvisí. zmiňoval jsi legrační kostýmky a komediální ladění a je jedno, pod jakou záminkou, ale ve Star Treku jsme obojího měli dost v každém seriálu. proč bychom neměli mít v Picardovi?

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

Sci-fi Můj nepřítel dostane novou verzi

17.06.2024

A je to tu zas! Nezastavitelný výrobní pás Hollywoodu brzy přinese další remake kultovní klasiky z osmdesátých let. Nové adaptace by se tentokrát měl dočkat dobrodružný science fiction snímek Můj… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu