Reklama

Reklama

Svědectví

(seriál)
  • Česko Poslední boj (více)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Jeden vedecký experiment skončí katastrofou - z laboratória unikne smrteľne nebezpečný vírus, ktorý zabije niekoľko ľudí. Tisícky obyvateľov v zúfalstve volá políciu, aby im pomohli. Medzi nich patrí aj Stu Redman (Gary Sinise), Frannie (Molly Ringwald) a rocková hviezda Larry, ktorí všade okolo seba vidia mŕtvych ľudí. Postupne zistia, že patria k tým šťastlivcom, ktorí sú voči vírusu imúnni. No nie sú sami. Existujú totiž nepriatelia, ktorí chcú túto tragédiu využiť vo svoj prospech. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (84)

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro katastrofické filmy a vůbec téma konce civilizace. Seriál jsem kdysi viděl předtím, než u nás vyšla kniha a připadal mi solidní. Začátek, kde tvůrci s malým TV rozpočtem kouzlí atmosféru hroutících se USA je celkem atmosférický, co ostatně může líp přiblížit divákovi dopad epidemie než umírání blízkých a chaos v ulicích. Postupně se ale snímek zvrhává v náboženský teror, kde některé postavy otrocky přijímají svůj celkem nesmyslný osud v nestoudné náboženské agitce a přestože jste se divali po částech, stejně si přejete, aby už to rychle skončilo. Předloha je (samozřejmě politicky korektně) předělána po etapách skoro otrocky včetně buranských dialogů předlohy a tradiční Kingově oblibě v debilních říkankách, opakovaných frázích a citacích textů z Bible nebo popkultury. Nevýrazný režisér Garris, prznitel více snímků a ironií osudu rádoby dvorní "adaptátor" Kinga nedokázal poznat, co působí na plátně pitomě a jakmile zmizí choroba, ztrácí se napětí a zájem o děj. Milovníci logiky a důvěryhodnosti se určitě pobaví nad trapasy typu vzorně posekané trávníky v opuštěných městech nebo inteligentně zapálené ohniště pár metrů od ležícího opuštěného člověka, který má čerstvou otevřenou zlomeninu nohy, eh. Příjemně mě ale pobavilo pár cameí s hororovými režiséry a žánrovými oblíbenci. Naopak u většiny herců větších rolí u jejich výkonů (nebo spíš parodie na herectví) duševně trpíte, ani Sinise se do role burana moc nehodí a přežvykovat ty náboženské bludy s nějakou tou autentičností by zvládl málokdo. ()

rogerkint 

všechny recenze uživatele

první polovina seriálu poměrně působivě vykresluje "konec světa" a následnou, uspokojivě temnou postapokalyptickou budoucnost. slušně nakopnutý příběh byl navíc podpořen slušnými hereckými výkony a pestrou galerií postav, šťávu mají i scény s démonem Randallem. větev dílu podřezává polovina druhá, plná patriotismu, náboženství a místy nevkusného patosu. postava pekelníka Randalla zde dostává mnohem větší prostor a čím dál více se chová jako záporák z filmu jerryho bruckheimmera, závěrečný souboj vypadá, že tvůrci (možná stephen king, předlohu jsem nečetl) neví, jak už toho parchanta konečně zabít. i tak se ale stále jedná o příjemnou oddychovku na nudný večer ()

Reklama

lennyd 

všechny recenze uživatele

Část první: Nákaza V tajné laboratoři pro výzkum virů dojde k nehodě, a část viru unikne. Bezpečnostní opatření selhávají, a vrátný (již nakažený) prchá se svoji rodinou přes celou Ameriku (a roznáší virus), až pokojně zemře v Texasu. Od jednoho k druhému, se chřipka přenáší, úmrtnost je přes 99%, ale někteří lidé vůbec neonemocní. Stu Redman, Larry Underwood, Frannie Goldsmithová a další. Část druhá: Sny Přeživší katastrofy zjišťují, že se jim všem zdají stejné sny. Teda - skoro všem a skoro stejné. Někteří sní o staré černošce, která je láká svým hlasem k sobě - a jiní naopak o temném démonovi. (Aspoň se pozná kdo je hodnej a kdo zlej :) Část třetí: Zrada Postupně se vytváří dvě velké komunity. Ta dobrá, v Boulderu v Coloradu. Ta zlá (vhodně umístěna) v Las Vegas. V obou dvou komunitách začínají práce s obnovou společnosti, jak na bázi fyzické (elektřina, odklízení mrtvých) tak i politické (ti zlí to maj jednoduší, Randall Flagg neodpouští - ti dobří si musí zvolit vládu a zazpívat americkou hymnu). Ale ne všichni v Boulderu jsou až tak hodní Část čtvrtá: Svědectví Nadchází závěrečné měření sil, dobro proti zlu......... Vzhledem k tomu, že samotná kniha Stephena Kinga má kolem tisíce stran, nelze vše vložit do jediného filmu, bez razantních zásahů. Tvůrci radši zvolili minisérii o čtyřech dílech, ale i tak se několik částí knihy dotkla ruka střihařova (namátkou ze začátku - Franniena despotická matka, Rita, s níž Larry cestoval z New Yorku, Prcek, který vezl Popeláče, atp - nic nepostradatelného - ale ..). Na zbytku filmu je vidět, že byl točen pro TV, žádné velké efekty - ale minimálně v první části jsou pěkně (spíš pěkně ošklivě) vykresleny následky katastrofy. V seznamu herců nejsou žádná velká jména, až na Garyho Sinise a malé subroličky Eda Harrise a Kathy Batesové. I tak, jde o jednu z nejlepších adaptací knihy Stephena Kinga (hororové - nelze porovnávat se Zelenou mílí nebo Shawshankem)... ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

"Svědectví" od Stephena Kinga patří k mým oblíbeným knihám, zvláště vykreslení katastrofy, psychologicky perfektní zpracování jednotlivých charakterů a celková postapokalyptická atmosféra opravdu stojí za to. Následný souboj dobra se zlem, přesněji Boha s Ďáblem pak v čtené formě působí obstojně, protože je čtenář odkázán jen na svou představivost, nikoliv na trapné speciální efekty a chabé výkony herců. A pokud první část filmu, ta část, co by měla být nejlepší a nejzajímavější, nabízí jen zklamání, pak to vidím tak, že sledovat další 3 díly této minisérie by z mé strany bylo mrhání časem. Mizerná režie, zkratkovitý scénář, v několika případech skutečně zoufalé "herecké" výkony (i ten Gary Sinise se mi stačil v "CSI: New York" zprotivit) a náboženská demagogie, co místo náznakovitého, minimalistického pojetí volí "bombastickou", doslovnou vizuální stránku... ne, nenechám si kazit dojem z knihy a končím se sledováním v době, kdy tento počin ještě můžu nazvat alespoň průměrným. 50% ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Řekla jsem si, že mám ráda Kinga, tuhle knihu jsem nečetla, celkem mě baví postapokalyptická sci-fi a jako bonus je v hlavní roli Gary Sinise. První díl byl celkem slušnou nabídkou počínající katastrofy s neduhem velmi nízkého rozpočtu a tudíž zahanbující výpravy. Druhý díl by uspokojil kdekterého studenta religionistiky. Tedy hlavně studenta jednoduššího, který nesnáší náznaky a vše potřebuje servírovat velmi polopaticky. Druhá část je totální propadák a ještě v ní není ani moc na co koukat, protože na Sinise před kamerou nezbylo místo. Začala jsem být hodně ráda, že tohoto Kinga jsem nečetla. Zadala jsem si úkol ignorovat náboženské sentence. A od třetího dílu to šlo prakticky samo, protože děj začal být opět zajímavý, ba co dím, dokonce napínavý. Děj je mnohdy příliš natahovaný a druhý díl bych zrušila úplně, po sestříhání by mohl vzniknout jeden hodně dobrý celovečerní film, který by se mohl oprostit od několikanásobného doslovného výkladu. Ono by bylo totiž hodně fajn, kdyby autoři alespoň občas ponechali něco na divákově fantazii. Škoda, že Ed Harris měl jen zanedbatelnou roličku. Hodně se mi líbil Sheridan a pochopitelně Gary Sinise. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (19)

  • Ve filmu si střihnou cameo Tom Holland jako Carl Hough (muž pracující s Trashcan Manem), John Landis jako Russ Terry (muž s vousem v poušti) a Sam Raimi jako Bobby Terry (muž který zabije soudce Farrise). (TomikZlesa)
  • Flagg se zmiňuje o postavě Russ Dorr, jde o jméno kamaráda Stephena Kinga. (TomikZlesa)

Reklama

Reklama