Machři a šprti

• USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Paul Feig

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

Vampireman

Neheroizovaná 80. léta s melancho-realistickým výstupem. Způsob, jakým jsou jednotlivé díly sliňovány v homogenní celek na mě působí mnohem příjemněji a výpovědněji než striktně formované díly běžných sitcomů. Nehledě na fakt, že skutečně žádný díl není násilně řízen za účelem crowd-pleasingu. Škoda a hanba, že to dozajista mělo za následek konec seriálu. Zároveň se u mě jedná o prvního Apatowa, proti kterému nemám výhrad. ()

anusha

Súdiac podľa toho čo som doteraz videla si myslím, že je zrejme veľmi ťažké natočiť seriál odohrávajúci sa na strednej, ktorý by nebol zbytočne moralizujúci , trápny a patetický. No freaks and geeks takto nepôsobí. Postavy sa správajú celkom reálne tj každý sa niekedy správa ako dement okrem millie :). Epizódy majú vtipné zápletky a niekedy veľmi prekvapujúcu pointu (falošné ID). Pri sledovaní som sa výnimočne bavila (Všimla som si ,že Jason Segel sa už vtedy vyžíval v hraní zlomeného srdca:). Veľká škoda ,že seriál tak skoro zrušili. No vďaka tomu zvládnete celý seriál rýchlo zhliadnuť a obľúbiť si všetky (!) postavy. PS: JohnnyD :-* ()

ywo666

Veľmi zaujímavý seriál. Už len z pohľadu, kam to predstavitelia dotiahli. Franco sa lajdáckeho frajírka stal eleitným hercom, ktorý hrá v komédiach, blockbustroch aj nezávislých filmoch. Rogen, hráva 1. komediálnu ligu. Jason Segel má za sebou HIMYM a už sa presadil aj na striebornom plátne. Ben Foster to tiež vytiahgol vyššie ako len na retardovaného Eliho. Lizzy Caplan a Linda Caredelliny majú tiež obstojnú kariéru. Levine a Starr sa nestratili. Režiséry Apaptow a Feig patria medzi špičku romantických komédií. Plus cameo Bena Stillera. Anonymné all stars. K seriálu. Škoda, že som to nevidel 10 rokov dozadu. Ale aj takto som sa bavil. Celkom cool je, že to dali roku 1980 a obalili to dávkou rock'n'rollu. Občas je to skutočne vtipné. Pár krát som vrieskal od smiechu. Občas je to vážne, občas je to trápne a nudné. Občas je to romantické. A všetky tieto hodnoty sa kľudne vystriedajú behom 5 minút. Moja obľúbená postava je Joe Flaherty v úlohe tatka. Inak veľmi ma zaujal vek postáv. V situácií tabula rasa, keby mi niekto povie, že Rogen a Levine sú rovnako starí, vysmejem ho do hlúpych chujov. 4* ()

Billie777

Když jsem byla malá, dávaly to odpoledne na České televizi a občas jsem na to se ségrou mrkla. Ale protože jsem byla hodně malá, spíš mě bavily praštěný telenoveli a tak jsem neviděla všechny díly. Proto jsem si mnohem později stáhla všechny díly a musím říct, že ačkoliv se to ze začátku nemusí zdát (protože kvalita seriálů a filmů o teenagerech pro teenagery je dost ošemetná), seriál je vtipný a inteligentní (což je, zvlášť v současnosti, naprosto nedostatkové zboží), má sympatické postavy, které jsou naprosto normální (navíc v 80. letech neexistoval Facebook v podobné nesmysly) (i skvělé herce) a je poutaví. Velká škoda je, že dílů je tak málo, na druhou stranu si možná díky tomu seriál po celou dobu udržel skvělou kvalitu. ()

Pajky3

Konečně jsem se dostal k tomu, abych se podíval na tenhle skvost. Na IMDB 9.4 - to znamená, že by to mohlo být opravdu zajímavé. Navíc v rolích teenagerů se objevuje několik herců, který se později proslavili. Hlavně skupina Freaks (Franco, Segel, Rogen a Phillips). Přesto je pro mě tenhle seriál mírným zklamáním. Čekal jsem od toho víc díky reputaci, kterou to má. Je to lehkej nadprůměr se skvělou hudbou a dokonalou úvodní znělkou. Bavili mě příběhy jak šprtů, tak i machrů. A poslední díl je kouzlenej ()

• Když si Bill (Martin Starr) připravuje jídlo, tak při tom hraje „I'm One“ od The Who. Když Bill snídá, tak při tom hraje „Love Reign O'er Me“ od The Who. Během jízdy na motokárách hraje „Going Mobile“ od The Who. (Duoscop)
  • Na začátku epizody hraje píseň „Whipping Post“ od The Allman Brothers Band a po ní následuje „Lovin', Touchin', Squeezin'“ od Journey. U Nicka (Jason Segel) doma hraje „Nights In White Satin“ od The Moody Blues a po ní následuje „Lady“ od Styx. (Duoscop)