Reklama

Reklama

Machři a šprti

(seriál)
  • USA Freaks and Geeks (více)
USA, (1999–2000), 13 h 24 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvůrci:

Paul Feig

Hrají:

Linda Cardellini, John Francis Daley, James Franco, Samm Levine, Matt Czuchry, Martin Starr, Joe Flaherty, Busy Philipps, Samaire Armstrong, Seth Rogen (více)
(další profese)

Epizody(18)

Obsahy(1)

Na střední škole McKinley v americkém státě Michigan se píše rok 1980. Místní, intelektuálně poněkud pomalejší sportovní hvězdy si vyznávají lásku s překrásně povrchními roztleskávačkami... ale v téhle show nás osudy této „zlaté kasty“ nezajímají. Kamera sjíždí pod tribuny, kde právě Daniel (James Franco) a Ken (Seth Rogen) aplikují rockovou filozofii na křesťanskou americkou morálku a jejich kamarád Nick (Jason Segel) se vyznává ze své víry k božstvu jménem John Bonham a skupině Led Zeppelin. Docela jiná, o dva roky mladší trojice kluků – Sam (John Daley), Neal (Samm Levine) a Bill (Martin Starr) – kteří stojí mimo společnost naopak proti své vůli (už jenom proto, že viděli Hvězdné války ne jednou, ale sedmadvacetkrát) jsou opodál šikanováni proto, že si stojí za svým názorem, že Bill Murray je skvělý komik. Mimo pomyslný střední proud stojí také Samova starší sestra Lindsay (Linda Cardellini), nejchytřejší studentka školy, která však po smrti jediné osoby, která ji v životě rozuměla ztrácí víru ve staré hodnoty a hledá nové, mezi novými přátely, kteří pro ni reprezentují opak jejího starého života.

Nejen pro svou dobu-vystihující atmosféru, skvělý soundtrack a sofistikovanost, která jej na první pohled odlišuje od seriálů typu Beverly Hills, má dnes seriál Freaks and Geeks (český překlad je poněkud zavádějící) v Americe téměř kultovní post a na imdb neuvěřitelné hodnocení 9.6 hvězd z desíti. Proto je fakt, že byl přes úpornou snahu jeho tvůrců (Paul Feig a Judd Apatow) pro nízkou sledovanost zastaven hodně nešťastný – naděje na natočení další série se rozplynuly. (Eddard)

(více)

Recenze (157)

rekkky 

všechny recenze uživatele

Jedná se o velmi povedený projekt a troufám si tvrdit, že je to jeden z příkladů chybně pozastavených seriálů. Jedna série je málo a i konec avizoval pokračování v určitých dějových liniích. Prostředí americké střední školy kolem roku 1980 velmi dobře doplňuje soundtrack a scénáristům se perfektně povedlo dát mladým nadějným hercům tu pravou teenagerskou tvář. ()

vozihnoj 

všechny recenze uživatele

Bohužel se utopil v tunách dnešních průměrných seriálů pro mladé. Freaks and Geeks to na vás nevybalí hned v pilotním dílu. Nezasype vás miliony hlášek a gagů. Dokonce ani spoře oděné roztleskávačky a fotbalisti,co se jim snaží dostat pod sukni. Není zde žádná podbízivost,ale i přesto si vás hlavní hrdinové (a že jich není málo) díl po dílu získají. Co jsem ještě velice ocenil byl fakt, že postavy nejsou černobílé. Nejsou tu "ti dobří" a "ti zlí", všichni mají své pohnutky a vy často chápete i ty největší lotry. ()

Reklama

Nin 

všechny recenze uživatele

Znovu jsem se podíval na můj oblíbený seriál z dětství a po tolika letech se mi líbí snad ještě víc. Od té doby jsem viděl spoustu skvělých seriálů a filmů ze školního prostředí, ale taky už jsem starej páprda, a tak spoustu věcí z vlastních školních let můžu vnímat s odstupem a víc se do problémů zdejší mládeže vcítit. V seriály se hlavní postavy rozdělují do dvou skupin - Freaks, což jsou problémová děcka, kde stejně jako ve skutečnosti je vždy základní problém v rodině, a Geeks, kteří jsou ve škole ti úspěšnější, ale zase nebývají tak "cool", jak by chtěli být - což často souvisí i s jejich fyzickými predispozicemi. Do americké školy chodí i další skupinky žáků, především Jocks alias sportovci. Tím, že v USA mají základku a střední v podstatě spojenou, tak vzniká tenhle nepříliš zdravý myšmaš rozdílných děcek... V tomhle seriálu se ale soustředí na "machry a šprty" (bohužel ne úplně přesný překlad, ale blíží se to...), kteří se v životě navzájem hodně míjí a každý řeší své problémy. Výjimečně se jejich životy protnou, a to hlavně díky hlavní hrdince, pohledné brunetce, která vlastně v seriálu osciluje mezi Geeky a Freaky. Kromě toho, že se v seriálu řeší kdejaké problémy mladých lidí (sex, drogy, rodiče...), tak to nikdy nedělá didakticky, i když často je postavám dopřáno, aby se nějakým způsobem posunuli a zlepšili se - a to mimochodem jen málokdy zásahem vlastních rodičů. Postavy jsou parádní a do jedné skvěle zahrány. Bavily mě i vedlejší postavy učitelů, kteří občas můžou připomínat karikatury, ale ve skutečnosti přesně vystihují různé jejich nedostatky, například takové to různé oblíbené "chytračení" na studenty, které snadno sklouzává do trapného a neustálého zesměšňování. Vynikající seriál, který je mi prostě z mnoha důvodů blízký. (9/10) ()

Gazy 

všechny recenze uživatele

Když tenhle serál pobíhal po České televizi, tak jsem ho bohužel trestuhodně minul a nápravu jsem zjednal až nyní. Hned po několika dílech se mi většina postav zaryla pod kůži a z Freaks and Geeks se náhle stala srdeční záležitost. Především trojka Sam, Neal a obrýlený Bill si získala mé sympatie díky jejich dokonalým debatám, slabostí pro sci-fi a jednoduše ono "geekovství", díky čemuž jsou v dosti nezávíděníhodné situaci. Opomenout bych samozřejmě neměl ani Lindsay Weir, která je ve své dlouhé vojenské bundě a bystré hlavě dívkou, která je snad až příliš dokonalá. Jinak je fajn, že parta zde účinkujících mladých herců se objevuje i v pozdějších projektech Judda Apatowa a naopak věčnou škodou jest, že kvůli nízké sledovanosti zůstalo jen u 18-ti epizod. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Zasadit děj seriálu do osmdesátých let byl vynikající nápad, jeho provedení je navíc ještě lepší, od hudby až po všeobecnou náladu se jedná o nejspíš nejlepší teen-seriál (i když v tomto případě je to spíše urážka), který byl do dnešních dní natočen a o seriál, jenž nastartoval hvězdnou kariéru výrazným hercům jako je James Franco, Seth Rogen nebo Jason Segel (imho nejlepší postava v seriálu). Až je pro mě osobně k neuvěření, že má "Fríky a Gíky" na starosti Judd Apatow, režisér takových hovadin jako je film Zbouchnutá. Některé díly lepší, některé zase horší, ale jelikož bylo natočeno jen (v tomto přídadě skutečně JEN) 18 epizod, nehrozí žádné sebevykradačství nebo rozmělnění děje do aleluja. Neznám druhej takhle pohodovej seriál. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (64)

  • Když ráno příjde Ben (Thomas F. Wilson) do kuchyně, tak si z linky vezme hrnek a nechá otevřená dvířka. V dalším záběru už jsou ale zavřená. (Duoscop)
  • V jedné scéně John Francis Daley (Sam Weir) diskutuje o fimu Lampas (1981). Joe Flaherty, který hraje Weirova otce, měl malou roli v tomto filmu. (Fugas.cz)
  • Když se jdou kluci poprat s Alanem, tak při tom hraje „Renegade“ od Styx. Na plese hraje „Come Sail Away“ od Styx. (Duoscop)

Reklama

Reklama