Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

BoPo

Predstavte si modelovú situáciu. Niekoho náhodne stretnete. Dáte sa s ním do reči. Vymeníte si svoje myšlienky. Teraz sa preneste časom tak desať rokov do budúcnosti. Čo si z toho dňa budete pamätať? To čo ste hovorili? Aké slová ste použili? Nie. Budete si pamätať pocit, aký ste z toho človeka mali. A o tom je presne tento film. Spomienky vyvolávajú pocity. Ale je možné tieto pocity zabudnúť? Ak máte radi originálne príbehy a zaujíma Vás odpoveď, tak máte pred sebou netradičný zážitok. ()

Silence

Originální, komplikovaný a úžasně šílený snímek z pera Charlieho Kaufmana o tom, že některé lidi z hlavy prostě nevymažeme. Někomu možná nemusí padnout na první pohled zmatená, nesmyslná kompozice filmu, zběsilé přeskakování z myšlenek do reality a zpět, ale režisér Michel Gondry zpracoval těžký Kaufmanův scénář na jedničku. Pokud vás baví u filmů přemýšlet, zjistíte, že za příběhem o "geniálním" vynálezu na vymývání mozků se skrývá krásný a inteligentní film o lásce a o tom, jak těžké je na někoho ZAPOMENOUT. ()

Johny_fork

Jeden z nejpozoruhodnějších filmů, jaký sem viděl. Těžko popsat film ve kterém se prolíná současnost, minulost, minulost s postavami ze současnosti, přičemž většina filmu probíhá uvnitř hlavy hlavního hrdiny při vymazávání vzpomínek na svoji bývalou dívku, na to se musí podívat každý sám a udělat si vlastní názor. Jim Carrey dokazuje, že není jen komik, je to opravdu pan herec. Úžasně napsaný a natočený příběh o lásce, která je tak hluboká, že překoná i vymazání paměti. Film je nabitý emocemi, ale vše působí neskutečně upřímě a pravdivě, prakticky zde neexistuje něco jako dějová návaznost, postavy plynule přecházejí z jednoho prostředí do druhého bez ohledu na vzdálenost a dobu, ve které se daná událost odehrála, jediné co film pojí dohromady je vztah mezi hlavními hrdiny, který ovšem běží pozpátku a vše "končí" seznámením. Co říct? Neskutečně silný a krásný film. Po dlouhé době musím říct 100% Ps: Pokud se na to kouknete, ta část filmu, kde si Jim Carrey uvědomí, že jí nechce vymazat je zkrátka , prostě mě to fakt vzalo, radši už nebudu nic psát, nebo si budete myslet, že sem ze všeho hned na měkko:) ()

murakamigirl

Túto snímku som videla už ani neviem koľko ráz a nie, nemám dosť. Po prvom vzhliadnutí som bola uchvátená, plná neudržateľných emócií, úplne bez slov... a šťastná... Večný svit sa na nič nehrá. A okrem iného, to je na ňom veľmi príjemné. Nejde o klasickú love story, ale o drámu dvoch ľudí, ktorí najprv musia pochopiť sami seba, aby napokon k sebe opäť našli cestu. Nenechajte sa odradiť nezvyčajnou myšlienkou - čo keby sa dali ľudia len tak vymazať z našej pamäte? Sám Kaufman by vám povedal, že je to len forma, ktorá film tvaruje a umožňuje pohrávať sa s jeho štruktúrou. (Vo výsledku neuveriteľnou.) Snímka tak nielen lahodí náročnejšiemu divákovi, ale aj vlastní moc priklincovať na mieste, ak sa jej oddáte. Carrey a Winsletová ako pár? Áno, áno, môžu fungovať a budete šokovaní ako dobre(!). No nielen vo dvojici im to harmonizuje. Pre antifanúšikov Jima Carreyho, ku ktorým vlastne patrím i ja- zahodiť predsudky, prosím, takto ste ho ešte nevideli... (Veru, Carrey je skutočne herec!) Winsletová dala Clementine dušu a podobne ako Carreymu podarilo sa jej na mieru vystihnúť rozorvanosť svojej postavy. Večný svit je originálnym rozprávaním jednej horkosladkej lásky. Lásky jedného páru, ktorý proste má byť spolu. A je to dychberúce, sakramentsky dobré rozprávanie. NEMAZAŤ! ()

Terva

Taky jsem se z tímto filmem trápil. Musel jsem ho vidět několikrát, než jsem se dostal na pět hvězd. Tak prosím nesuďte tento snímek po prvním zkouknutí a raději si ho za týden znova pořádně prohlédněte. A zapomeňte, že Jim Carrey je převážně komik. ()

Hismael

Velmi originální a zvláštní film. Chápu proč dost lidí dává plný počet, já však musel dát o dvě méně. První jsem ubral za to že mi byl osud postav s vymazanou pamětí celkem ukradený a druhou jsem ubral za nevěrohodnou společnost která paměť vymazávala. Veškerý zbytek můžu jen pochválit. ()

Lenchik

Tak tento film som videla snad uz 5krat a vzdy v nom objavim nejaky novy detail alebo hlasku, ktoru som predtym neregistrovala. Je to natocene genialnym sposobom, take smutne, ale krasne zaroven. Snad moj najoblubenejsi film vobec. Veldielo plne skrytych vyznamov a symbolov, majstrovsky napisane. Jim Carrey predcil vsetky ocakavania a Kate Winslet uz klasicky brilantny herecky vykon. Vedlajsie dejove linie s Kirsten Dunst a Elijahom Woodom tiez velkou mierou prispeli k filmovej dokonalosti. Pre mna velmi silny emocionalny filmovy zazitok. Ku koncu filmu zvycajne dokonca pustam jednu dve slzy. Everybody's Gotta Learn Sometimes... ()

Terez.S

Film, na který jsem se musela podívat dvakrát, aby se stal jedním z mých úplně nejoblíbenějších. Je to vlastně docela zvláštní, nejsem člověk, který by cíleně vyhledával snímky, u kterých se musí opravdu přemýšlet, abychom z něj něco měli. Ale Věčný svit je kombinací skvělého námětu, spousty detailů, které vám budou připadat hrozně "chytré". Taky má bezchybnou režii a vyjímečné herecké výkony. Kate Winslet byla jednou z mých oblíbených hereček už předtím a tímto filmem jen obhájila svůj post a Jim Carrey se pro mě stal velkým překvapením, když jsem ho poprvé viděla hrát něco jiného než roli ksichtícího se podivína. Budu upřímná a nebudu tvrdit, že Věčný svit je film, na který se dívám často, ale je to snímek, který mě zaujal se vším všudy a v mé TOPce má své místo. ()

Hwaelos

Ve Věčném svitu přichází zvláštní splynutí dvou geniálních myslí. Gondryho ryze vizuální a Kaufmanovy chladně vypočítavé. Je s podivem, že z tohoto spojení vychází velmi lidský snímek, který vypráví o nesmrtelnosti lásky a pomíjivé zrádnosti času. Kaufmanovy scénáře jsou geniální, to je bez debat. Jediní, kdo mu ve způsobu vyprávění šlapou trochu na paty, jsou bratři Nolanovi. Problém Kaufmanovských adaptací tkví jen v tom, že jsou to narativní konstrukty, kterým sice nechybí poťouchlost (viz Kaufmanovo vyprávění o Kaufmanovi v Kaufmanově filmu Adaptace), ale jinak jsou neživotné jako experimentální prózy Věry Linhartové. Naopak Michel Gondry tvoří zpravidla snímky o tom, co má rád (bez ohledu na to, kolik diváků to přitáhne) a zasazuje je do svébytného světa papundeklových kulis (viz Nauka o snech). Jeho představivost je hlavně vizuální (což dokazuje svými klipy) a v tom tkví jeho originalita, jako scenárista ale stojí za pendrek. Věčný svit má atraktivní a nesmrtelné téma, vynikající zpracování, brilantní herce a fenomenální naraci. Jde takový film nemilovat? ()

corpsy

Označiť tento film za kravinu by bolo netolerantné a sebecké. Je to iba pozoruhodná bizarnosť, pre ktorú ja nie som ten správny a správne chápajúci divák. ()

liquido26

Velice zvláštní film, během kterého se u mě střídaly pocity, že je to úplně super s pocity, že je to úplná blbost o ničem. Nakonec ty kladné zvítězily, ale možná, že jsem od toho čekal trochu víc, jak mi to plno lidí doporučovalo a vychvalovalo. ()

Blofeld

Všichni zúčastnění podávají skvělé výkony, scénář je parádní a Gondry je výtvarný génius. Co víc chcte vědět? Jděte do toho! ()

svik

ano popravdě když jsem se díval na tenhle filmeček takjsem si říkal že bude točit okolo 80 až 85 % ale že až tak to jsem nečekal. No nic teď trochu k příběhu a k filmu kamera ta byla super až na to že by se třepavost rukou dala přirovnat k seriálu Místo v životě. Jim mě né příliž překvapil již jsem ho jako dramatika shlédle , ale bylo to nevšední a celkem očekávané jinak se to ani zahrát nedalo. Kdo mne překvapil byla Kate jo to bylo něco jinýho ze začátku jako feťačka a později se z ní vyklubala milá dívka která hledala pochopení tak to byl záhul. Kdo mě dostal byl Wood takový připitomělý hlupáček no nic . Celkem překvapivý příběh. ()

jahol

Základní dějová linka filmu je velice silná, Jim Carrey a Kae Winslet skvělí, scény prolínání reality a fikce znamenitě filmařsky zvládnuté, na druhé straně všechny vedlejší postavy o kilometry za hlavní dvojkou a na to jak jsou zbytečné dostávají ve filmu neuvěřitelně prostoru. Závěr je nádherný a přesahuje do úplně jiné dimenze, právě tady dostává vztah hlavních hrdinů pečeť osudové lásky. Proč že tedy vlastně nedávám pět hvězdiček? Protože jsem před tímhle filmem viděl "Před soumrakem". A "Před soumrakem" je pro mne paradoxně se svým "jednoduchým dějem" a podáním (a fantastickým scénářem a hereckými výkony) skutečný nezávislý film o lásce a nejkrásnější film o lásce osudové, zatímco "komplikovaný" Věčný svit paradoxně představuje mainstream současného filmového diváka, pro toho diváka se tak trochu obětuje a tím, ze své síly a přesvědčivosti ztrácí (v tomhle filmu je nejhezčí úvodní a závěrečná scéna, tj. scény, které jsou ryze své). ()

villon17

Já tomu Carreymu prostě na chuť nepřijdu, ale tady mi opět (viz Truman Show) překvapivě nevadil. Kate je super, Kirsten je super,Tom je super, Mark je super, Elijah je super, všichni sou super:D, mluvim jenom tak ztřeštěně, jakej byl sám film. Trochu přitaženej za ty všechny barevný vlasy, ale možná i díky nim jsem se tolik neztrácela. ()

Skrk

Nejoriginálnější nejromantičtější mozaika plná vynikajícího scénáře Charlieho Kaufmana, Gondryho vypiplané režie a báječného soundtracku. Každým zhlédnutím mne dělá film šťastnějším. ()

Ajinka126

Smutné, špatné, dobré a srdcervoucí vzpomínky jsou významnou součástí naší existence, protože nás formují. Já bych nesmazala ani nezměnila žádnou část z mé minulosti, i když tam mám i nějaké tragické vzpomínky, protože jsem si díky tomu utřídila hodnoty svého života, kterých si vážím. Stejně je to i v lásce. Tento krásný film ve mě zanechal spoustu pocitů a krásných myšlenek. Po dlouhé době jsem narazila na film, který mě hluboce inspiroval o pokusil se mi otevřít nové dveře do mé mysli. I když v tomto příběhu jim šlo spíš o to za sebou dveře zavírat. Ohromě na mě zapůsobila harmonie mezi Jimem a Kate. Nevím, kdo z nich toho ve mě zanechal víc a kdo měl krásnější svou vlastní pravdu. Moc se mi líbila dějová linka, dokonce i skákání v čase a realitě bylo velmi přehledné (a to ne jen díky Kateiným vlasům:D). ()

Marek1991

Vymazávať si pamäť mi príde šialené a nesprávne, kľudne aj nech sa jedná o posttraumatický syndróm, proste človek sa z psychických problémov musí dostať sám, vyrovnať sa s vecami, poučiť sa z nich. Snaha o ružový svet, je snaha o život v ilúzii. Prvé, čo ma napadlo v súvislosti s týmto filmom nebola napríklad Amélia z Montmartru, či iné filmy, to skôr Total Recall. Uznávam, že režisér sa s filmom vyhral, je to vidieť na posunutých titulkách, hudbe počas dialógov, odkazoch na iné veci vo filme, to proste umelecké filmy vedia. Samotná forma vymazávania spomienok, či zobrazenia vzťahu bola tiež netradičná, proste sa nám z toho vykľul neobyčajný film. Problémom u mňa je však tá dĺžka venovaná jednotlivým scénkam, v tom akoby vzťahu, pri tom mazaní. Ja som si ich neužíval. Vzťah tých dvoch sa mi nepáčil a táto chladná atmosféra na mňa nepôsobila príťažlivo. Neužil som si ho a napriek tým rôznym detailom tomu pre mňa chýbalo niečo poriadne. Niekedy proste aj keď veci do seba zapadajú, tak neponúknu zážitok a to ma mrzí, lebo Carrey tu hral celkom zaujímavého chlapíka. Romantické sci-fi sa často nevidí a možno preto je film pre odborníkov a mnohých laikov takým fenoménom, mňa to však aj nudilo. ()

Tatatranka

Viděno na Islandu o Vánocích, ze zapletené deky a v horečce. Dojem horečnatý, sváteční, překvapivý - výkony obou herců jsou na klobouk dolů. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz