Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

Johnner

Musím vyjádřit menší zklamání a to nejsem člověk, který si nechá ovlivnit úsudek nadměrným očekáváním, nebo si to aspoň myslím. Ať si uchopíme film z kteréhokoli úhlu, pod vrstvou ryzí filmařiny nalezneme vždy nějakou nehezkou trhlinku. Pokud jsou východiskem řekněme herecké výkony, rozplyneme se blahem nad Kate, Jimem, nebo Tomem, který předvádí výkon na hranici geniality, ale pak se nám vyjeví doslova černá díra v podobě Kirsten Dunst. Nikdy jsem ji nepovažoval za kdovíjak skvělou herečku, zde však je tak tragická, že jsem se v určitých pasážích raději začal číst časopis Premiere. Což opravdu není dobré. Podle mě tu roli prostě nepochopila, protože takové herecké trdlo zkrátka není. K obrovské smůle celého filmu je právě s ní spojena největší filmová pointa, která mě doslova zvedla ze židle. Ovšem ne tak, jak by si Kaufman a Gondry přál. Byl jsem nejprve správně šokován, ale pak mi došlo, že takový dějový zvrat je vlastní filmovým trhákům a ne filmu, na který kritikové snáší ódy. Opět jsem tedy byl rozmrzelý. Co se týče hravých Gondryovských situací. Ano, byly tu některé opravdu originální, u nichž navíc Winslet a Carrey mohli své herectví naplno rozvinout, a ano, mlaskal jsem u nich blahem. Ale ptám se, proč jich bylo hernajs tak málo? Jak mohl být potenciál tak hrozně nevyužit? A vůbec, proč Gondry opět po vzoru velkých trháků byl ke konci tak moc doslovný? Opět jsem předpokládal, že něco zůstane nedořešeno a ponecháno napospas mínění diváka. Opět smůla. Každopádně všechny výtky nemohou film pohřbít. Gondry je mistrem techniky. Soubory klipovitých krátkých záběrů, které vždy vymalovaly atmosféru dané lokality, jsou dílo hodné mistra. Celkově mám z filmu pocit, že každý, kdo na něj koukne, musí cítit, že se dívá na něco výjimečného. Bohužel ale v každém musí zákonitě hlodat pocit, že to zkrátka mohlo být lepší. Jde jen o to, jak moc někdo dokáže přihmouřit oči. Mně to u takto honorovaného filmu zkrátka dělá problémy. PS: Právě sleduji seriál SG: Atlantis. Nesmějte se, vážení. Protože mi připadá, že některé díly mají lepší zápletku a výchozí myšlenku, než má Věčný svit neposkvrněné mysli. ()

aronofsky

Perfektní scénář. Stáčí ho mít a můžete točit. A oni ho měli. Bylo příjemné vidět Carreyho v trochu jiné roli. 80% ()

epsyn5

Dávám průměr, protože si nejsem jistý, zda mám dát odpad nebo 5 *,,,vážně hodně specifická záležitost.. ()

Just_Zdeny

Musim se priznat, ze az s timhle filmem jsem docenil herecke schopnosti Jima Carreyho (a tim nemyslim jeho mimiku). Perfektní výkon obou hlavních postav, naprosto sileny ale temer dokonaly scenar z rukou Kaufmana, triky tzv. ze stare skoly (ale to rozhodne neni spatne, jsem rad ze konecne nekdo nezneuzival pocitacove triky na kazdou hloupost) a dobry spad mi nedavaji moznost jinak nez za plny pocet. Jeden z mych nejoblibenejsich filmu. ()

Llaney

How happy is the blameless vestal's lot! / The world forgetting, by the world forgot / Eternal sunshine of the spotless mind! / Each pray'r accepted, and each wish resign'd. I'm not an impulsive person aneb jeden ze dvou filmů, kde mi Jim Carrey nevadil. ()

GothRot

Ako sa vyrovnať s bolesťou? Pekne sa ňou prehrýzť... Ukryť sa pred ňou totiž nedá. Pri druhom zhliadnutí som mal pocit že sledujem natočený sen. A všetky tie kecy o chaotickosti, hereckých výkonoch, vizuálnej dokonalosti a bezchybnom scenári sú úplne zbytočné, pretože si po nich uvedomujem, že to bol naozaj len film. 9/10 ()

panic25

V tomto filmu carrey musel přesvědčit i jeho největší odpůrce že dokáže zahrát i vážné role a ne jen ztřeštěné blázny, zaujal mě hlavně nápad o vymázání člověka z paměti druhého člověka to je něco co si nedokážu představit. Další výkony z řad herců byly sice za očekáváním kromě kate winslet, která odprostila od titaniku což je to nejlpší co mohla udělat ()

Kačis

Od tohoto filmu jsem vůbec nevěděla co čekat _ romantický film s vážným oblíbencem Carreym? Hned v prvních minutách jsem nevěřila svým očím :) ona tam hraje Kate Winslet a dokonce s modrou (hehe nejen s modrou) hlavou, pak vykoukl Elijah Wood :) a nakonec Kirsten Dunst :) no paráda. Hlavní dvojice předvedla excelentní výkon...a co bylo dál? Naprosto jsem se v tom ztratila, takový "guláš"..vážně obdivuji filmy, které mi zamotají hlavu a nevím co se děje (a to je přesně tento film-aspoň napoprvé)...Jenže ono se dělo něco báječného a nakonec se ty časové sledy a nejasnosti vyjasnili.. Nechápu jak někdo mohl vymyslet takové téma příběhu a scény vymazávání paměti a utíkání do jiných vzpomínek..> No teda to byla síla; i přes to všechno jsem si tento film velmi oblíbila je totiž perfektní, je úplně jinačí než většina co jsem dosud viděla.."Lidé nejsou dokonalí, ale stejně se milujeme takoví jací jsme." a o tom to je ()

Jartian

na suchýho Jimma jsem nebyl vůbec připravenej. K tomu ta divná dějová smyčka, která byla na můj vkus až moc umělá. Film mě alespoň připravil na to, že Jimmy začíná hrát jiný role než na jaký jsem byl u něj zvyklý. Na druhou stranu dělat komedianta nejde do nekonečna ()

Peršanka

Velmi komplikované, ale srozumitelné, na pozornost náročné. Ale žádná nuda, na rozdíl od podobného tématu v „Čase“ od Kim Ki Duka. Mám radost, že Jim Carrey umí hrát civilně. Věřila jsem mu všechno. ()

schnegy

Trochu som sa tohto filmu obávala ale nebolo to vôbec odstrašujúco komplikované ani príliš uletené (najviac uletené mi prišli aj tak scénky počas vymazávania spomienok, ktoré sa odohrávali okolo a na posteli, v ktorej spal Jim Carrey). Tento film nie je všedný, možno skutočne nie je ani určený pre každodenného diváka. Skôr pre človeka vnímavého s dávkou empatie. V konečnom dôsledku sa však príbeh na nič nehrá, vystupujú v ňom normálni každodenní ľudia, to navodzuje aj kamera. Bez váhania dávam 5* ()

MaximusMax

Příjemný rozjezd, potom zamotaný prostředek, který na mě po chvíli začal působit trochu nudně (zde mě, na rozdíl od Nauky o snech, Gondryho snový svět úplně nesedl), všechno ale nakonec zachránil úchvatný závěr a díky němu nejspíš ty 4 hvězdičky. Jinak též musím zmínit velmi sympatický herecký výkon Jima Carreyho, který je zde skoro k nepoznání (nejen vizuálně) ()

amaretto

Procházka po vlastních vzpomínkách duševního malomocenství, má v podání Kate Winslete a Jima Carreyho ojedinělou podobu romantické komedie, kde se oba herci vymaňují ze svých zajetých kolejí. Snoubí se zde Carreyho absurdní humor s netradiční intorovertní náladou. Winslete zase dodává filmu živelnou šťávu. Věčný svit je přes svojí až mechanicky nepřirozenou kostru velice citlivý snímek o tom, jak vyšlapané stopy paměti sníh zapomnění nikdy nezavěje. ()

montel odpad!

Joel (Jim Carrey) je osamělý nesmělý mladík, který by se rád konečně seznámil s nějakou dívkou. Brzy na to potká energickou a impulsivní Clementine (Kate Winslet) a oba se do sebe zamilují. Clementine chce ale Joela po čase opustit a proto si jej nechá vymazat z paměti. Zdrcený Joel proto provede to samé, jeho mozek se ale nevymaže úplně a vzpomínky se dochovají...Herecké výkony skvělé ale příběh je tak zamotaný, že jsem z toho nepochopil vůbec nic a nakonec mi vadilo, že jsem na to čučel. Filmy tohoto typu nejsou bohužel nic pro mě. 15% ()

AdamV.

Velice podivný film, při začátku, jsem chtěl hodnit jako odpad, uprostřed jsem si říkal, že ho radši nebudu hodnotit vůbec, po ukončení filmu, jsem radši šel rovnou spát. Druhý den jsem měl při vzpomínce na film jasno, 5* jak vyšitých. Film je prostě jeden velký podivný zázrak s parádním střihem. Jediný s čím bych se ho odvážil srovnant je 21 gramů. Z filmu 21 gramů jsem měl naprosto stejné pocity... "NEJRADŠI JSEM MĚLA OŠKLIVOU PANENKU. ŘÍKLA JSEM JÍ CLEMENTINE A KŘIČELA JSEM NA NÍ - NEBUĎ OŠKLIVÁ, BUĎ HEZKÁ!" ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz