The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire (více)
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

AlfaNumerO

Velice těžko se mi seriál hodnotí nějakých 15 let po jeho natočení, protože seriálová tvorba ušla od té doby neskutečnou cestu. Pokud bych měl hodnotit v kontextu doby, kdy se seriál dostal na světlo světa, dávám jasných 5* (hodnocení klidně přes 90%). Ocenit člověk musí především neskutečnou propracovanost postav, jejich chování, pohnutek, komplexitu celého seriálového universa, realističnost či bezvýchodnost některých situací. Ta je skoro nevídána. Doposud absolutorium. Avšak s ohledem na současnost, kdy vás některé seriály dokážou chytnout za koule tak pevně, že nevydáte nic jiného než krásnou fistulku, začíná seriál ztrácet. Nejvíc chybí častější cliffhanger, který by navnadil na další díl. Některé díly, ač jsou pro děj zcela zásadní, jsou svým podáním velice nezáživné.. Navíc je škoda, že s koncem každé série je značná část postav pro další dění zcela vynechána nebo zásadně upozaděna, ač by diváka jejich další vývoj zajímal. Pokud člověk porovná The Wire se severskou tvorbou (například Most), je opravdu chudým příbuzným hlavně pokud jde o napětí a právě zmíněné cliffhangery. Přiznám se, že jsem seriál dokoukal do konce především na základě jeho hodnocení (jinak bych skončil někde u 3. série). Ve finále však dokáže odměnit neskutečnou komplexitou a realističností v tomto žánru nevídanou, nemluvě o posledním dílu 5. série, který je koncentrací všeho hnusu ze sérií předchozích. Jen je škoda, že cesta k němu je tak dlouhá a místy tak nezáživná. 83% ()

grogodil

Nikdy nebolo (a neverím, že ešte niekedy bude) seriálové prostredie využité a vyždímané tak dokonale a do sucha ako pri Wire. 60 hodinová, v každom detaile komplexná sonda, ktorá za tých 5 sezón rozoberie dokonale systém policajnej práce a gangu a to od najspodnejších pešiakov až po najväčšie ryby v jednotlivých hierarchiách. Bez servítky, bez všemožnej tej načančanej uhladenej omáčky okolo, všetko stojí len na rozmanitých a hlavne skutočne vyznievajúcich charakteroch v tak verne a reálne vykreslenom prostredí, že z toho padnete na prdel. Možno to potrvá dlhšie než jeden pilot, no Baltimorské ulice skôr či neskôr pohltia každého, kto im dá šancu. :-) ()

Superpero

Ten seriál je perfektní hlavně ve způsobu zobrazování policejního vyšetřování. Je tak dokonale obyčejné a díky tomu strašně zábavné. Vidíte, že ti detektivové tam mají Filipa, ale jejich práce je stejnak z 90% pruda a rutina, kdy musí třeba 12 hodin ležet na střeše a dalekohledem pozorovat telefonní budku. No a co je nejlepší podobně detailní pohled dostaneme i z druhé strany, tedy z pohledu zločinců. A ti taky na první pohled nějak nevybočují z davu a přitom, když vás to vcucne, tak musíte uznat, že Avon Barksdale a Stringer Bell jsou kurva mazáci a maj kšeft v malíku. I když fandim McNultymu a spol. Z herců nejvíc asi utkví Idris Elba, obří negr s distigovaným chováním, ale jde z něj fakt respekt. Prostě seriály od HBO jsou sázka na jistotu.____________ Druhá série s přístavním odborama byla taktéž super. Vyskytují se tam staří známí, ale v podstatě se dozvíme jak přichází Proposition Joe k drogám a představí se novej gang složenej z řeků a ukrajinců. Z této série byl nejlepší Frank Sobotka takovej fakt dobráckej chlapák, co si pro dobro odborů klidně i ušpiní ruce. A Ziggy jelikož s ním byla prdel.__________ Třetí série je fakt ultimátní. Přístavy už nejsou. Vše se odehrává v ulicích. V policejní linii se do popředí dostává major Bunny Colvin a jeho experiment se zónama volného obchodu s drogama. Geniální nápad z kterého těží celá série a hodně rozčeří vody i na nejvyšších místech. Škoda jen, že to vyšetřování naší starý známý jednotky s McNultym už začíná být stereotypní a mnohem zajímavější jsou liniie Avona a Stringera. Docela dost se tu vyskytuje i Omar, drsnej jako vždycky. Uvidíme i uhlazenýho killera bratra Mouzounea. Každopádně nejvíc mě nadchnul příběh Cuttyho, nová postava. Moc se mi líbily i takové nenápadné pointy a pomrknutí jako nespočet plechovek na střeše nebo Rawls v gay baru. Ten komentář je asi trochu chaotickej, ale píšu ho bezprostředně po zhlídnutí týhle parádní série. The Wire je fakt klasa.__________Série s pořadovým číslem 4 opět nezaostává. Trochu jsem se toho školství bál, ale je to skvělá zábava a ty dětské postavy jsou výjimečně propracované. Hodně prostoru tu má Prez protože se stane učitelem. Zato McNulty tu skoro vůbec není. Mezi mé nejoblíbenější postavy této série rozhodně patří Bunny Colvin a Cutty. Oba dva jsou takoví dobráci, co se snažej něco udělat s mládeží.____________Mno a ta pátá série je ze všech taková nejfilmovější. Klidně by mohla mít podtitul McNulty se vrací. Fakt jsem se smál tomu co tam ten chlap předvádí. Wire si prostě i v závěrečné sérii drží úroveň, i když novinařina je oproti školství nudnější. Moc mne potěšilo, jak nakonec dopadl Bubbles. ()

jahol

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje. ()

Kaluž

Po první sérii jdu rovnou na plný počet. Tohle je krimi s koulema. Vtipný a barvitý scénář, skvělé herecké výkony, pevně držená příběhová linie. Rozjel jsem druhou sezónu a kvalita neklesá. ---------- Po druhé sezóně: Malaka! Opět za pět. Efcharisto, těším se na další epizody. ---------- Třetí sezóna bez debat zatím nejlepší. -SPOILERY- Mladý ambiciózní běloch se tlačí na místo starosty černého Baltimoru. Polda, co už to má za pár, se rozhodne po svém vyčistit ulice od drog, ale gorily nad ním mu to dají sežrat. Rozprášení Barksdaleovic gangu! Doslova. Když to schytal Stringer Bell, řval jsem jako děcko. Omar na hrad. Kdyby tohle bylo zakončení seriálu, nemohlo být lepší. Jenže ono není, následují dva další nášupy. S hajzlíka McNultyho je pochůzkář zářící jako sluníčko - může to fungovat? Laťka je zatraceně vysoko. ---------- Ve čtvrté sérii nám McNulty začal sekat dobrotu a byl odklizen na vedlejší kolej. A to nás nezajímá. Nevadí, baltimorští školou povinní spratci jsou dostačující náplastí a politické intriky na radnici také nejsou k zahození. Drug lord Marlo Stanfield vraždí všechny, co mu nevoní a stará jednotka pro vyšetřování závažných zločinů se opět dává dohromady, aby mu to dala sežrat. Kruh se začíná uzavírat, McNulty se vrací! Začne opět chlastat a píchat jako za starých časů? A bude Omar Little příštím starostou Baltimoru? Zjistíme v poslední sezóně jednoho z nejlepších seriálů vůbec. ---------- McNulty se vrátil, začal chlastat a píchat a pak mu ruplo v kouli. Doslova. Baltimorská pobočka novin Sun má díky tomu o čem psát. Škoda, že celou její redakci tvoří samí nesympatičtí pisálci. Oproti charismatickým detektivům a grázlům z nároží rozhodně neobstojí. Místní bezdomovci se stávají populárními, starosta Carcetti přerůstá svůj stín a Omara ‘zhasnul‘ maličký delikvent. Nevadí, už má nástupce. V jednotlivých medailoncích se uzavírají osudy všech zúčastněných. Snoop, nejošklivější ženská v hraném filmu (i Vasquezová má menšího ptáka), konečně zaklepe bačkůrkama, Bubblesův únik z temnoty vás potěší a osud mladého Duquana vás naopak možná rozpláče. Poslední sezóna baltimorských taškařic skončila, nezbývá než zamáčknout slzu a doufat v to, že podobně vynikajících seriálů bude přibývat. Po jednotce pro vyšetřování závažných zločinů se mi bude stýskat. ()

• Postava Williama "Bunka" Morelanda (Wendell Pierce) je založena na skutečném detektivovi Oscaru 'Rick'/'The Bunk' Requereovi. Také on neustále žvýkal doutník. (Sonnik)
  • Zatiaľ čo sa scénky v intre menia zo série na sériu, tak snímka s rozbitím pouličnej kamery sa nachádza v každom intre. (Kaceris)
  • Detektiv Ed Norris hraje v seriálu sám sebe. U newyorské policie pracoval 20 let, později zastával post komisaře v Baltimoru a také působil jako náčelník marylandské státní policie. Později byl odsouzen za zločin a strávil půl roku ve vězení. Poté se živil jako hlasatel v rozhlasové stanici. (Hoonza)

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)