Držitel Oscara® Sam Mendes, režisér bondovek Skyfall, Spectre a filmu Americká krása, natočil jedinečný epický příběh z první světové války. Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr. (Vertical Entertainment)

Davidkkk

Žijeme ve vyspělé době, v níž dokážeme filmy natočit před jediným zeleným plátnem a nikdo to pomalu ani nepozná. Člověk by si řekl, že jsme pomalu na vrcholku možností a je nulová šance přijít s něčím revolučním. O to se pokusil rejža Sam Mendes a především kameraman Roger Deakins ve válečném dramatu 1917. Každý o tomto snímku slyšel jako o TOM, jenž byl natočen na jediný záběr, což ono tomu tak samozřejmě není, ale ve filmu je skutečně přiznán jen jediný střih a zbytek působí jako nesestříhaná kontinuální jízda. Střihy jsou mistrovsky schovány za různými objekty, kterými kamera projede. S tím se však pojí jeden výrazný problém. Sledujeme příliš zdlouhavé, v některých okamžicích snad až nekonečné záběry, v jejichž průběhu někdo někam jde a po cestě se mu vlastně vůbec nic neděje. Jistě to pomáhá se s ústředními charaktery nějakým způsobem více sblížit, ale když už se tak děje po desáté, lehce si povzdychnete. Dean-Charles Chapman a George MacKay jsou dokonalí a ve všem převyšují hvězdy jako jsou Cumberbatch či Firth, protože s nimi putujeme po celou dobu stopáže a v jejich přítomnosti strávíme 2 hodiny čistého času. 1917 je opravdu bez jakýchkoliv nadsázek přelomový film, o kterém se bude i za několik dekád mluvit a on si to vážně zaslouží, jen by to mohlo lehce zvýšit tempo. ()

Hpatrik

Velká poklona tvůrcům, protože postavit film takovým způsobem s sebou muselo přinést nejedno úskalí téměř ve všech aspektech filmu. Velkolepá kamera, dechberoucí výprava, obsazení největšími britskými hereckými esy, skvěle nazvučené s dokonale padnoucím soundtrackem. Nejen hudbou mi to hodně připomínalo skvělý Nolanův Dunkirk. Za mě jen snad trošku emocionálně chladné, ačkoliv byl minimálně závěr velmi působivý. Silné čtyři. ()

JetDryerFan

Filmu 1917 jsem fandila dávno před tím, než jsem ho viděla. Chtěla jsem aby vyhrál hlavního Oscara a potom, co jsem film viděla, si říkám, že prostě vyhrát měl. Další věc, která mě hodně mrzí, je, že jsem tohle umělecké dílo nestihla vidět v kině. Všechno (jakože absolutně všechno) je perfektní, všechno ladí a funguje jak má. Film dokáže diváka naprosto pohltit. Tolik napětí a dalších emocí způsobuje že má člověk tendenci to sledovat s naprosto zatajeným dechem. Ten "jeden záběr" je jen opravdu luxusní třešinka na dokonalým filmovým dortu. ()

Razzor_82

Takhle zabít skvělou výpravu a kulisy stupidním putováním dvou zelenáčů na kterých závisí životy mnoha set vojáků. Mendes udělal z diváků naivní tupce. Však v té bláznivé výpravě za přežitím není kousek logiky!  Schofield je jako stroj, který přežije úplně všechno, výbuch nášlapné pasti bez škrábnutí, střelu nacisty ve věži ani nevíme kam, němčourům někdo upiloval mušky při střelbě na něj a v závěrečném běhu v poli třaskavých minometů dorazil do cíle v hodně dobré kondici. S tímhle by měl problém i Captain America! Zato Blake nemá tolik štěstí a odskáče to ve slabé půlce filmu. Tohle veledílo je u mě bez srdce a citu. 6/10 ()

Khamsin

Válečné filmy z 20. století nepatří mezi můj nejoblíbenější žánr. Proto jsem tento snímek tak nějak odkládal a nechtělo se mi do něho. Ale nakonec jsem dostal film, který jsem prožíval od začátku do konce. Možná právě proto, že té pravé válečné akce nebylo přehnaně mnoho a osobnosti obou hlavních hrdinů byly skvěle vykresleny. Možná proto, že ústřední postavou nebyl hrdina, který by kosil nepřátele na potkání a ještě by ho to nesmírně bavilo. Ale právě pro to syrové vykreslení hrůz, které válka přináší. A pro příběh, který není banální, ale ve své podstatě takový, který na filmová plátna dozajista patří. Tedy příběh, kdy dva bezvýznamní vojáci se snaží odvrátit tragédii takovou "drobností", jako je doručení včas zprávy tomu muži, který má tu moc tragédii odvrátit. Nechápu komentáře, které tvrdí, že film neměl příběh. To tedy zatraceně měl. Skvěle natočeno, skvělý vizuál, skvělí herci, skvělá hudba. Z mého pohledu brilantní práce. >| ()

Jajar

Sam Mendes se po čtrnácti letech vrátil k válečnému drama a byla to trefa do černého. Snímek 1917 se odehrává na frontě v době první světové války, kdy dva britští vojáci dostanou za úkol proplížit se nepřátelskou linií a předat zprávu, která může zachránit stovky životů (mimojiné i bratra jednoho z hrdinů). V hlavní roli kamera a výprava, ve vedlejší roli všechno ostatní. Mendes servíruje emocionální inferno, dechberoucí atmosféru válečné vřavy, iluzi jednoho dvouhodinového záběru bez střihu. Snímek má skoro charakter počítačové hry, když ho obsahově naplňuje jednoduchý příběh o splnění jednoho úkolu, jedné mise. Právě díky absenci propracovanějšího narativu se jedná o infarktovou podívanou spíš na jedno zhlédnutí. Technicky, vizuálně i zvukově je to ale dokonalé. ()

Drom

Inu, dal jsem si to ještě jednou a ne, nebudu rozhodně zlej. Je mi jasný, že to v jednom záběru natočený nebylo (to by teprve bylo!) a dají se najít místa, kde se asi stříhalo, ač umně maskováno. Ani příběh vlastně za moc nestál. Ale rozhodně to musela bejt pro tvůrce makačka tohle naplánovat a pak realizovat. A pro herce naučit se ty tuny dialogů, protože někdy jedou docela dlouho a střih tam nebyl ani teoreticky. Vzpomněl jsem si na Pojedeme k moři, protože to má některé podobné atributy - samo o sobě tak nějak jako průměr, možná, ale z filmařského hlediska jsem si to já jako divák neuvěřitelně užil. Doplňuje to výborná výprava dbající na detaily a i hudební podkres byl fajn. Je pravda, že v poslední třetině to trochu padá, nicméně i tak se to podařilo důstojně ukončit a kruh se uzavřel? V každém případě to není moc podstatné a má cenu vidět to předevěím kvůli té filmařině. Zpracováno na jedničku. ()

hrumsrt

Válečný žánr není můj žánr, jelikož ty filmy si jsou docela podobný, cílí na stejné emoce s celkově působí dosti zaměnitelně. Ale takhle podaný příběh přímo ze zákopů, který ukazuje válku takovým neotřelým způsobem, mi sedl hodně. V závěrečném aktu, když už jen běhá po těch zákopech a křičí pořád dokola to jedno jméno, přitom vy víte, jak klíčovou zprávu nese. Vynikající! Kamera neskutečná, jak hravě přepíná mezi šířkou, že působí jak celý natočený naráz. Špinavej film o nudně rutinní válce. Jestli z MacKaye jednou nebude megastar tak si to budu vyčítat! 80% ()

PanOvocny

Ač film má jednoduchou dějovou linku, sledoval jsem s maximálním zalíbením a hltal každý záběr se skvělou výpravou a vykresleným prostředím války. ()

Urukhaj98

Tísnivá válečná řežba, jejíž absolutně boží kamera vás vtáhne do rychle odsýpajícího děje, kde vás díky tomu bez problémů udrží až do velkolepého finále. 9/10 ()

junxi91

Válečný film, který bez skrupulí zobrazuje hnus, odpornost a beznadějnost první světové války na západní frontě. Zákopy naplněné unavenými a zraněnými vojáky, dělostřelecká palba, země nikoho posetá mrtvolami koní, vojáků a mezi nimi pobíhajícími krysami, krmících se mrtvými těly, zničené domy, města v rozvalinách. V tomto „idylickém“ prostředí putují dva angličtí vojáci, nesoucí důležitou zprávu o odvolání útoku proti německým liniím. Film se odehrává v roce 1917 během operace Alberich, kdy se Němci strategicky stahovali do Hindenburgovy linie. 6. dubna 1917 plánuje plukovník Mackenzie z 2. devonského pluku útok na ustupující německé vojáky. Letecký průzkum však zjistil, že Němci čekají v dobře opevněné Hindenburgově linii, připraveni zničit útočící Brity pomoci dělostřelectva. Díky německé palbě byly přerušeny telefonní linky, a tak musí generál Erinmore vyslat dva mladé britské desátníky Williama Schofienda a Toma Blaka, aby osobně předali plukovníkovi Mackenziemu zprávu, že mají plánovaný útok odvolat. To je hlavní zápletka celého filmu – dva vojáci se pohybují nebezpečnou zemí nikoho, aby zachránili 1600 vojáků, včetně Tomova bratra Josepha. Schofield a Blake tak putují krajinou rozrytou dělostřeleckými granáty, bojují s obrovskými krysami, které odpalují Němci nastražené výbušniny, a také se setkají s jedním nevděčným německým pilotem, který pobodá Blakea a způsobí mu smrtelné zranění. Schofielda se na chvíli ujmou britští vojáci, ale pak musí pokračovat sám do města, kde zažije přestřelku s několika německými vojáky a také potkává jednu vyděšenou francouzskou ženu ve sklepě, se kterou se podělí o své zásoby potravin.  Nakonec najde v lese rotu D 2. devonského pluku a přes zástupy vojáků se musí protlačit až k plukovníkovi Mackenziemu a vnutit mu, aby si přečetl zprávu od generála a odvolal útok. Schofield tedy svůj úkol splnil, a to za cenu obrovského traumatu a několika zranění. Tento film především syrově a naturalisticky ukazuje odpornost a hnus války, především tedy té Velké války, což byla první moderní válka, během které se masivně používaly zbraně, vyrobené během průmyslové revoluce, díky čemuž se jednalo o skutečná jatka. Válka je odporná věc a Sir Douglas Haig, který svými rozkazy hnal vojáky na jatka proti německým dělům a kulometům, získal svou přezdívku řezník Haig zcela oprávněně. ()

Porp

Pozrel by som si znovu film, ktorého zápletka sa zmestí do jednej holej vety? A veru, že áno! Žiadne nafúkané super-hrdinstvo ani kontroverzné anti-hrdinstvo! Nič také! Iba boj o život v prostredí modernej vojny, kde je človek taký bezvýznamný, že žiadne činy nie sú nikdy dosť veľkolepé a v konečnom dôsledku nie je hrdina ten, kto zabil najviac nepriateľov, ale ten kto najviac ľudských životov zachránil. ()

Kalimero13

Je to vizuálně krásné, surové, má to silné momenty, ale chybí tomu nepopsatelná duše vycházející z postav a příběhu. Slabé 4*. ()

Maximilianus

Nie je to síce veľkofilm, práve naopak pôsobí viac komornejším dojmom, avšak vďaka ako keby jednému záberu divák prežíva každý jeden krok dvojice vojakov vyslaných na neľahkú misiu, a vďaka tomu sa dokáže ešte lepšie vžiť s ich útrapami. Kamera je excelentná, a taký waw pocit som zažil naposledy pri Revenantovi, ale ani tam nebola taká veľkolepá a premyslená. Z filmu síce až moc cítiť Oscarové ambície a možno aj trochu cestu istoty. Taktiež pre mňa trochu neprirodzene pôsobilo účinkovanie známych mien v nie až tak dôležitých úlohách, ale to je iba detail. S prižmúrenými očami plný počet. 8,6/10. ()

Dave Lister

To že Sam Mendes umí, to vím už dávno. Jeho filmy jako American Beauty, Road to Perdition či Jarhead, svědčí o tom, že jde o jednoho z předních filmařů současnosti. Mendesovo válečné drama 1917, jede často na emoce, ale rozhodně ne v tom špatném slova smyslu. Film natočený na jeden záběr je také velmi ojedinělý. Některá hodnocení a komentáře jako zklamání roku, těm moc nerozumím. Z mého hlediska se jedná o velmi kvalitní a emocionálně vyváženou podívanou. Já to měl s tímto snímkem úplně opačně, nečekal jsem až takový filmový zázrak, ale dostal jsem opravdu nálož skvělé filmařiny. Velikost filmu podtrhuje nádhernou hudbu Thomase Newmana. Pevně doufám, že tak jako hrdinové filmu, tak i lidé co stáli za natáčením, si vybojují pravém svou zlatou sošku. ()

ForGump

Jako fajn film z první světový, ta forma je opravdu lahodná, úchvatná, dobře se na to kouká, ale jako bych už příběh někdy viděl a to mi k Mendesovi tak nějak nepasuje. Na režiséra geniálních dramat jako American Beauty, nebo Revolutionary Road se prostě kladou trošku větší nároky. 1917 je prostě málo. Formálně geniální, obsahově mírně neuspokojivé. 60% ()

Hashirama

1917 působí jako exhibice a přehlídka tvůrčích a produkčních možností, Mendes oslňuje vypiplanou expozicí a autentickými kulisami a tváří se, že je to vše podáváno v jednom nepřetržitém záběru, což je zaprvé fake (s čímž samozřejmě problém nemám) a zadruhé tím jen podtrhuje, že scénář měl asi dvě stránky. Dva vojáci od Monty Pythonů se vydávají z Hobitína do Mordoru a kromě pár záblesků nějakého konfliktu se jen kocháme prázdnou krajinkou, akorát bez cyklistů. Jestli Nolan nastavil nový trend válečného filmu a místo příběhů se teď budou jen jakože děsně sugestivně promítat hrůzy války na plátně, tak to teda potěš prdel. ()

Demonic189

Nečakané sklamanie... Ale Oscar za najlepší film má asi neurazí. Len som po tom hype čakal niečo viac - v podstate zo mňa film úplne vyprchál za 2 dní. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů