Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Po pravdě řečeno aféra Watergate je mi celkem ukradená. Bohužel u nás se něco takového stát nemůže, tedy ne, že by někdo nemohl udělat něco špatného, ale že by český politik sám odstoupil pouze pod tlakem médií. Takže Pakulův film mohu považovat za sci-fi. Vždy mne mnohem více bavily filmy, které nedisponovaly neprůstřelným anaboliky nadusaným hrdinou, ale v nichž byl normální člověk dotlačen do kritické situace a zachoval se jako frajer. Takže super námět, výborné herecké výkony, jen ta délka, ta délka...Kus ustřihnout, zbytečně nenudit. Točit filmy nad dvě hodiny si mohlo ve filmové historii dovolit fakt jen hodně málo režisérů. Zkusilo jich to více, ale dopadli jako prodejci písku na Sahaře. Pakula k těm nemnoha hvězdám, které dokážou utáhnout více jak dvouhodinový snímek, zkrátka nepatří. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Mám slabost pro snímky o investigativní žurnalistice (Sladká vůně úspěchu, Vysíláme zprávy, Dobrou noc a hodně štěstí, Zodiac) a tohle je jeden z nejlepších. Lopotné kutání hluboko ukrytých informací hájí, ale neidealizuje. Připouští, že tahle práce je šílená dřina, časově náročná, vyčerpávající a monotónní (film nevypouští ani tu méně zábavnou část vyšetřování, například dlouhé přesuny na vzdálená místa, zbytečné návštěvy a nikam nevedoucí telefonáty), nechává však na divákovi, aby posoudil, zda výsledky pátrání stály za to (film končí před publikováním klíčového článku). Pokračování zde. 90% Zajímavé komentáře: StarsFan, Faidra, Iroquaise, Merggie, Svadbos ()

Reklama

viperblade 

všechny recenze uživatele

Aféru Watergate jsem znal jen tak povrchově. Věděl jsem, o čem to je, ale nevěděl jsem, že na celé té kauze měli takovou zásluhu novináři, kteří za ni dokonce dostali Pulitzera. A když jsem si přečetl komentář od uživatelky StarsFan, něco víc o tom, co vše bylo vynecháno (film je natočen podle knihy, kterou napsali právě ti novináři, které zde hrají Robert Redford a Dustin Hoffman) tak musím říct, že si toho Pulitzera zasloužili. All the President's Men je kvalitní film, který si zakládá na pomalejším tempu. Nikam se nežene, ale přesto ve filmu najdete minimum hluchých míst. Vše je tu napráskané informacemi o aféře Watergate. A to je možná moje jediná, ale nejdůležitější výtka - přišlo mi, že chtějí lidem dát příliš mnoho informací na ploše dvou hodin (což se můžu zdát jako dost velká plocha, ale není). Jak už jsem napsal, celou aféru jsem znal jen povrchně, takže jsem se místy ztrácel v postavách. Ale o to víc mě to motivovalo, abych se pokusil sehnat si onu knihu, podle které vznikl tento skvělý snímek, přečetl ji a pak se na tento film podíval znovu. Zatím zde nechám 80 % pro poctivý kus filmařiny a za skvělé výkony obou hlavních představitelů. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Hlavně se na to nesmíte dívat jako já - poslouchat to, číst si u toho a ještě lepit modýlek liberecké radnice.Po chvíli už jsem byl ze všech těch fondů, zlodějů, špionů, prezidentských poradců a sekretářek zmaten natolik, že jsem to musel sjet ještě jednou.A tady je moje výtka - až moc nepřehledné.Chápu, že oproti skutečnému komplotu a knize Woodwarda a Bernsteina je to ještě hodně zjednodušené. Víc asi udělat nešlo, aby tohle postupné rozkrývání konspirace mělo nějakou realičnost a dokumentární styl. K tomu tempu - až bych řekl, že to dělal Pollack, ale zase na druhou stranu - od něho by jsme se dočkali i pohledů do soukromí obou hlavních hrdinů, což by celkový spád ještě zdržovalo! ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Film ktorý v niektorých scénach silno koketuje s dokumentom. Civilný prístup k látke je niečo čo vidíme pri životopisných filmov, dotýkajúcich sa podobnej témy stále. Pakula to ale robí s gráciou aká sa nedá uprieť 70 rokom. A hlavne bol akutálny. Myslím si, že najväčšou devízou filmu je práve jeho formálna stránka. Všetko je tam poprepájané a pôsobí to živo a funkčne - či už sa jedná o kanceláriu Washington Postu alebo rozhovory s potenciálnymi svedkami. Hlavní herci presvedčivý. Rovnako aj vedľajšák Jasona Robardsa. Pre mňa skvelé dve hodinky histórie natočené par excelance. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (45)

  • V kanceláři Carla Bernsteina (Dustin Hoffman) je na stěně plakát Alfonse Muchy. Plakát je kopií slavného obrazu ze série Job – Bruneta (1898), který byl podkladem pro reklamu na cigaretový papír značky JOB. (Tonula)
  • Frank Wills, hlídač, který objevil vloupání ve Watergate, hrál ve filmu sám sebe. (Kulmon)
  • Katharine Graham, která byla šéfkou Washington Post, která se zpočátku filmu bála, později film milovala a psala dopisy plné chvály Robertu Redfordovi. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama