Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

viperblade 

všechny recenze uživatele

Aféru Watergate jsem znal jen tak povrchově. Věděl jsem, o čem to je, ale nevěděl jsem, že na celé té kauze měli takovou zásluhu novináři, kteří za ni dokonce dostali Pulitzera. A když jsem si přečetl komentář od uživatelky StarsFan, něco víc o tom, co vše bylo vynecháno (film je natočen podle knihy, kterou napsali právě ti novináři, které zde hrají Robert Redford a Dustin Hoffman) tak musím říct, že si toho Pulitzera zasloužili. All the President's Men je kvalitní film, který si zakládá na pomalejším tempu. Nikam se nežene, ale přesto ve filmu najdete minimum hluchých míst. Vše je tu napráskané informacemi o aféře Watergate. A to je možná moje jediná, ale nejdůležitější výtka - přišlo mi, že chtějí lidem dát příliš mnoho informací na ploše dvou hodin (což se můžu zdát jako dost velká plocha, ale není). Jak už jsem napsal, celou aféru jsem znal jen povrchně, takže jsem se místy ztrácel v postavách. Ale o to víc mě to motivovalo, abych se pokusil sehnat si onu knihu, podle které vznikl tento skvělý snímek, přečetl ji a pak se na tento film podíval znovu. Zatím zde nechám 80 % pro poctivý kus filmařiny a za skvělé výkony obou hlavních představitelů. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Moje čtvrté setkání s Pakulou. Na zadek rozhodně nepadnu. Nečekal jsem nic jiného, a chyba asi nebude v režii, ale spíš faktu, že se jedná o film podle skutečných událostí, od nichž se tvůrci ani ve jménu vygradování zápletky neodhodlali oprostit. Film pro trpělivé lidi, nejvíc si ho určitě užijí diváci dobře seznámení s politickým pozadím případu. Když přijde konečně po dvou hodinách na zveřejnění, je hned konec, žádná gradace, šlus. Viděl jsem obrazovou dvd verzi s původním kinodabingem (1981), film byl ovšem do kin sestříhán (o opravdu nepodstatné části scén, začátky a konce rozhovorů), doplněné o vhs dabing (90´s). Všichni čtyři dabéři dvou hlavních rolí (Fišer, Štěpnička / Postránecký, Oliva) jsou fantastičtí, právě ve vedlejších rolí je nejmarkantněji vidět kvalitativní pád českého dabingu (nevěříte-li, film si sežeňte). ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Podobně jako Dobrou noc a hodně štěstí, tak ani tento snímek mě přes své nesporné kvality a ocenění nedokázal příliš zaujmout. Přišel mi zbytečně rozvláčný, přestože novinařinu ukazuje přesně takovou, jaká asi je, když pátráte po něčem velkém. Snímek tak pro mě držel nad vodou pouze Robert Redford a Dustin Hoffman, kterého však jako herce příliš nemusím, není mi sympatický. Přijde mi, že prakticky pokaždé hraje někoho "střeleného" a jeho rychlá, houpavá chůze o malých krůčcích, při níž mu nadskakují vlasy, mě docela irituje. Jeho herecké umění je však nepopíratelné. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Ještě teď slyším klapání psacího stroje, vytáčení telefonních čísel a zamlžené hlasy ve sluchátcích. Mravenci taky střádají jehličku za jehličkou, aby vznikl lesní Krak de Chevaliers. To samé novináři píšící o aféře Watergate, to samé filmaři v tomto strhujícím dramatu. Tuctový divák se unudí k smrti. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Tak zvláštny dojem z filmu nemávam často. Ide o to, že pokiaľ niekedy nezachytím všetky súvislosti a vo filme sa stratím, nemám z neho dobrý pocit. Pri politických drámach je to o to podstatnejšie. Aféra Watergate - pojem známy každému, neamerickým divákom by sa ale pred filmom zišla skôr polhodinka vysvetlenia situácie. Strašne veľa mien, nezapamätateľné súvislosti a vzájomná prepojenosť mi akosi ušla, no celková pointa musí byť jasná každému a spôsob hľadania pravdy a herecké nasadenie mladých pánov hercov úplne zastiera prvé negatíva. 80%. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (45)

  • Do scénáře se nezaneslo nic, co nebylo několikrát ověřeno. Pouze se upravila postava editora Rosenfelda (Jack Warden) tak, aby ladila s vážným pojetím filmu. Rosenfeld byl ve skutečnosti až příliš velký pohodář a vtipálek, což by ve filmu působilo rušivě. (Mirokukii)
  • Kniha obou novinářů u nás sice nevyšla, ale podrobný popis celé aféry vydal známý spisovatel literatury faktu a filmový scenárista V. P. Borovička v roce 1976 v nakladatelství Orbis pod lakonickým názvem Watergate. (Robbi)
  • Robert Redford (Bob Woodward) prý dokončený film nikdy "neviděl celý, stejně jako pár dalších filmů, ve kterých jsem hrál. Dotočíte, pak se dlouho stříhá, přemlouvá, nahrává, míchá, a než je premiéra, uteče klidně rok. Proč se k tomu vracet, když je to pryč? Nic na tom nezměníte, leda vás to rozptýlí, ačkoli už se potřebujete soustředit na něco jiného. Nevracím se ani k filmům, které jsem režíroval, strávil jsem s nimi měsíce ve střižně a mám jich plné zuby." (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama