Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 132)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Hrozně moc jsem se těšil, takže jsem teď docela dost zklamaný. Potvrdily se mi obavy z výběru režiséra. Petersen tápe hlavně při velkolepých bitevních scénách, které jsou značně nepřehledné a často to vypadá, jakoby po sobě vojáci pouze šlapali. Žádná vizuální lahůdka, nečkaná vychytávka ani strhující akční moment. Nejednou jsem si vzpomněl na Statečné srdce nebo Gladiátora, protože dynamický střih, adrenalin a cit pro vizuálno Petersenovi výrazně chybí. Navíc jsme prakticky všechny cool záběry už viděli v trailerech, což je na dvou a půl hodinový kolos docela problém. Tenhle fakt však přesně odpovídá upovídanosti Tróje a vcelku nudné výstavbě příběhu. Benioff sice napsal velmi zajímavé, nejednoznačné postavy, ale nedokázal je stejně fajnově rozestavět na šachovnici a vdechnout jim život i bez několika křečovitých dialogů. Pořád jsem v rozpacích, i když vzpomínka na nadupanýho fracka Achilla a jeho mistrovsky natočený souboj s Hektorem mě hřeje u srdce. Ale jedna dobrá bitka a dva výborní herci (Pitt - Bana) na takový hit nestačí. PS: Výborné triky a hrozná Hornerova hudba. ()

Reklama

Hakha 

všechny recenze uživatele

Oproti Království Nebeské je Trója kvalitní velkofilm. Zde nám Wolfgang Petersen narozdíl od Ridleyho Scotta(Království Nebeské) dává možnost, abychom hlavním hrdinům fandili. Eric Bana jako Hector je vynikající tak jako Brad Pitt Achilles, kterého nám režisér ukázal, že není nelidský stroj na zabíjení jak byl v některých jiných filmech zobrazován, ale že je přesný opak. Nejen, že jim fandíme, ale také nenávidíme herce jako je Orlando Bloom, který se vyplašenému Parisovy velice hodí, a že se odprostili od fantastických prvků a udělali to víc realisticky mě vůbec nevadilo. Příjemná výprava a skvěle provedené bitvy, které jsou přehledné a k tomu hraje dobrý soundtrack. Konec je přijatelně "smutný", takže tenhle Velkofilm ode mne získává zasloužené 4 hvězdičky.... ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné... ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Velký problém byl s komparsem. V detailních záběrech měli být vidět velmi urostlí muži, ale takový dav bylo téměř nemožné sehnat v Mexiku, kde se natáčelo. Filmaři si tedy nechali dopravit tři stovky komparzistů z Bulharska. Jenže ti si nepadli do oka z místními kaskadéry, a když se pak Bulhaři dozvěděli, že mají menší plat, vyhlásili stávku. (Specs)
  • Když bylo ohlášení natáčení filmu, ozvala se turecká vláda s nabídkou, aby se natáčelo v Canakkale, kde byla opravdová Trója. Filmařům se ale lokalita nezamlouvala a nechtěli pak v Turecku uspořádat ani slavnostní premiéru. Ta se odehrála v Berlíně, kde je většina historických pozůstatků z Tróji. Ovšem speciálně vyrobený kůň byl po natáčení věnován právě Canakkale. (don corleone)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama