Reklama

Reklama

Třicet případů majora Zemana

(seriál)
  • Československo Tridsať prípadov majora Zemana (více)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Předloha:

Oldřich Železný (povídka)

Hrají:

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(30)

Seriál detektívnych príbehov zo života českej spoločnosti. V časoch pre mnohých pamätníkov dávnej, ale tiež i nie až tak veľmi vzdialenej minulosti, mal zločin mnoho podôb, no len jedného spoločného nepriateľa... Legendárneho českého kriminalistu Jana Zemana (Vladimír Brabec) – výnimočného muža, ktorý sa vďaka obdivuhodnej húževnatosti a vytrvalosti vypracoval v podstate z nuly až na majora Zboru národnej bezpečnosti (ZNB). (TV Dajto)

(více)

Recenze (883)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jiří Sequens v 90. letech tvrdil, že původní představa o seriálu byla úplně jiná, mnohem civilnější a splňující znaky žánru krimi. Státní bezpečnost se ale angažovala na přípravě a výrobě seriálu do té míry, že naprosto deformovala záměry výrobního štábu. Ať už to bylo, jak chtělo, výsledkem byl projekt, který má mnohem víc politický a propagandistický rozměr než detektivní, resp. kriminalistický. Prakticky všechny díly bez výjimky deformují reálné historické procesy tak, aby odpovídaly obhajobě tehdejšího státního zřízení a vládnoucí ideologie. Některé to činí šikovněji, některé méně, ale prolhané jsou všechny. S odstupem času se na nich dá ocenit jen hudba Zdeňka Lišky a účast velkého množství skvělých herců, byť často se skřípěním zubů. Z běžných dobou poznamenaných projektů se dalo většinou vycouvat, ale takhle sledovaný projekt bylo nemožné odmítnout. Celkový dojem: 20 %. ()

Reklama

Subjektiv

všechny recenze uživatele

Propaganda minulého režimu je v tomto seriálu natolik zřetelná, ve většině případů navíc i poměrně nechutná, že těžko seriál hodnotit bez přihlédnutí k této složce. Pokud bychom od ní odhlédnout dokázali, asi bychom museli konstatovat, že kult Zemana je do značné míry oprávněný. Třebaže dnes už nás asi příliš neosloví, v té době divák chtivý detektivní seriálové zábavy neměl mnoho lepších možností. Nějaké však přece - na obrazovkách krátce poté zářili Bodie a Doyle, Dempsey a Makepeacová, z českých luhů a hájů detektývoval rada Vacátko. Takto se dívajíc, dal bych hvězdy ***, zvláště díky výborné hudbě. Propaganda však seriál prostupuje od začátku do konce a odhlédnout od ní nelze. Seriál šíří třídní nenávist ke kulakům, továrníkům, kléru, šlechtě, nacistům, ale i drobným živnostníkům, elitářké inteligenci, rozháraným umělcům či rockerům. Má svérazný pohled na skutečné události, jako byl třetí odboj, rok 1948 a především na rok 1968. Oslavuje dělníky, rolníky, SNB, STB, stranu. Buduje i socialistickou morálku, když ukazuje, kterak škodí drogy či jak velký majetek bere lidem štěstí. Moralizování, oslava práce, to mě nijak neuráží, ba i to SNB bych ještě jakž takž unesl. S tím zbytkem je to už povážlivě horší. Za propagandu bych musel udělit odpad! Mohl bych dát průměrné * až ** hvězdy, ale raději se hodnocení vzdám. Průměrovat jablka s hruškami se totiž nemá. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z nejprofánnějších komunistických seriálů nejtemnější normalizace v sobě se značnou přesvědčivostí zrcadlí jeho protikladnost. Ryze zprostituovaných dílů je v třiceti dílech překvapivě málo. Mnohem více je těch, které ruší zadané stalinistické dogma a přímo či nepřímo se vztahují k tradicím prvorepublikové kriminální policie, této tradiční elity našich policejních sborů. V tomto ohledu se jen se zdánlivou nečekaností major Zeman propojuje s prvorepublikovým PANOPTIKEM a HŘÍŠNÝMI LIDMI, ale i s mnohem pozdějšími ČETNICKÝMI HUMORESKAMI. Je těžké se dohadovat, nakolik se tak dálo úmyslně a nakolik tu působila váha přirozeně daných souvislostí. Jisté je jedno: proklamativní fráze a plakátovost už pro svou povrchnost a mělkou zakotvenost ve skutečnosti podléhají obecným souvislostem, tomu, co se často ne zcela přesně nazývá vlastním životem díla (postavy). Sequensova protiřečivost přetrvává, ale v tomto nazírání se jeví v značně odlišné podobě. A tak i tady řemeslo, které nemá daleko ke skutečnému umění, přemáhá svěrací kazajku dogmatu, a ačkoliv je daleko vrcholu, je stejně vzdáleno propasti kýče a podbízivosti. Jeho svědectví o komunistické době pro poučeného diváka vyznívá mnohem složitěji, než by se byl původně nadál. Což ovšem není a nemá to být chvála této také neblahé dějinné epochy. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Studna: Musela to být strašná, temná doba, ten osumašedesátý, když natolik zamávala s dosud šťastným, zdravým národem, že se z něj přes noc stal národ ustrašených lhářů, že ještě po roce se pomocníci VB bojí o život, že už v tom následujícím roce lidé mluví o loňsku výslovně jako o "osumašedesátém". Zeman poučuje místního fízla o tom, že musíme tomu strachu vzdorovat, překonat ty "nesmysly a zmatky" osumašedesátého - to je myslím vrchol celého seriálu. Tomu také odpovídá elegantní revolucionářské soudružské tykání, jímž Maštalíř Zemana okamžitě konspiračně oslovuje. Horší je to s pokusy o lidový kolorit, tady Sequens obzvlášť trapný. Logika kriminálního případu samozřejmě není tak důležitá, vždyť už ze samotné původní výpovědi mladého Brůny muselo být i zrádci Stejskalovi (natož Zemanovi) jasné, že takhle (včetně stromků) to proběhnout prostě nemohlo, kbelík nekbelík. S logikou jednání si starosti nedělali v žádném díle (co jsem od dětství znovu viděl), hraje se přece na jinou strunu. Většina dílů je sice chytlavá, ale hloupá, až to bolí, celý seriál je pak nehoráznou urážkou obětí fašistického teroru KSČ (v tomto ohledu je celý seriál opravdu pozoruhodnou učebnicí dějin boševické moci v Československu). K adekvátnímu hodnocení viz Radek99 nebo Marigold. Já dávám jednu za kultovního otce Brůnu (a za kultovní hlášku "Toho večera byl otec poněkud neklidný", která, jak správně upozorňuje Ony, neexistuje). Druhá je za Chosého Lábuse z Mimiker a jeho nedostižný Bič Boží (pozdější adaptace zde: http://www.youtube.com/watch?v=ALU1VVDPSzs, zbásnění a zhudebnění Studny např. zde: http://ulozto.cz/xTLQUiQ/new-kids-underground-studna-mp3). (nový komentář: Perotinus)! ()

Galerie (90)

Zajímavosti (408)

  • Hlavní hrdina seriálu se měl původně jmenovat major Herych, ale náměstkyni ředitele ČST Balašové to znělo příliš německy a požadovala pro něj české jméno. Když autoři seriálu navrhli Zemana, tak se jí to taky moc nelíbilo, protože to je jen počeštěná verze německého jména Seeman. (raininface)
  • Legendární melodii seriálu upravila, nahrála a vydala v roce 1994 skupina Vltava na CD „Mládí i tak velkou lásku bere s humorem“. (sator)
  • V epizodě "Pán ze Salcburku" se objeví Škoda 1100 MB, která se však začala vyrábět až v roce 1968. V roce 1964, kdy se díl odehrává, byl její prototyp teprve na papíře. (ClintEastwood)

Související novinky

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (více)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (více)

Reklama

Reklama