Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (398)

KarelR 

všechny recenze uživatele

Arthur Penn svého westernového Forrest Gumpa dohání do absurdna kupou geniálně jetých zvratů a ukazuje divoký západ tak, jak by si to jen tak někdo nedovolil. Na nejlepší Hoffmanovu roli to sice nevidím (možná nejnáročnější), ale i tak jde o výjimečný kousek, u kterého jsem často divil, jak moc se v něm kašle na americký patriotismus. A Faye Dunaway... kéž by mi její filmy ze sedmdesátek nikdy nedošly. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Sedmdesátkový cringe. Mohl bych polemizovat nad tím, že vytvořit postavu Forresta Gumpa na divokém západě a letargicky cloumat celkovou náladou filmu neustále sem a tam by mohl být skvělý nápad, ale to zřejmě jen pro fanoušky z nostalgie a velké obdivovatele Dustina Hoffmana, který se nadřel. Ten film je objektivně špatně napsaný, nezáživný a základními fundamenty nefunkční. Nad to všechno je technicky neuvěřitelně špatně natočený. Tolik režijních a kamerových chyb najednou - vůbec si nevybavuji, že bych něco takového viděl někde jinde, v jakémkoliv jiném filmu. Absolutní zmar a katastrofa. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Bal jsem se, aby neslo o nejakej rozvleklej western, ale tohle neni western ani nahodou a uz vubec ne rozvleklej. Naopak bych jeste tak pul hodiny pridal, protoze sledovani zivota hlavniho hrdiny melo urcite jeste co nabidnout, takle je to vypraveni usekly v podstate po bitve u Little Big Hornu, kdy je Hoffman jeste vicemene mladej. Tohle je nicmene spis takovej dobrodruznej film, kdy si Jack Crabb krome hrace karet a nakejch zapornejch "povolani" jako vrah, zlodej dobytka atd. vyzkousi asi naprosto vsechno, co slo na divokym zapadu delat. Je indian, opilec, pistolnik, tulak, obchodnik, clen armady. No a tohle vsechno zahral Hoffman naprosto dokonale, i ruzny masky a starnuti je na nem udelany presvedcive. Prislo mi, ze ale hlavne je celej film zamerenej na vykresleni zivota indianu a nasledny boje indianu s armadou a pozdej i se samotnym generalem Custerem, pricemz indiani jsou tu vykresleny jako dobraci a Custer jako zbrklej fanatik, kterej sice porad prohlasuje, ze se maj usetrit zeny a deti, ale stejne to vzdy dopadne naprostym masakrem. No a do tohohle napinavyho, zajimavyho a misty smutnyho deje je obcas dana nejaka vtipna scena, ktera nijak nerusi a skutecne pobavi. Celkove ma film sice sem tam nake slabsi misto a precejen by se zas tolik nemusel venovat indianum, ale jako celek to je fakt paradni film za jasnejch 5*. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Další film z knihy 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Takže jsem neváhal a těšil se na nedělní večer, když ho ČT2 spustila. Námět je hned z kraje dost přitažený za vlasy. Dustin Hoffmann, nijak závratně zamaskovaný jako stodesetiletej dědek, začíná novináři vyprávět svůj příběh z prostředí Divokého západu. Ten je dle očekávání neskutečný, ale o tom to vlastně je. Tvůrci tu trošku zapomněli časovou osu celého toho neuvěřitelného příběhu a jelikož Dustin vypadá vesměs pořád stejně, tak jsem měl pocit, že se celý příběh odehrál v rozmezí jednoho týdne. I tak to ale bylo krásné vyprávění. Srovnání s Forrestem Gumpem je pádné. Jen s tím rozdílem, že tady chybí lepší dialogy. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Malý Velký muž. On je tím mužem na svém místě, mužem ve velkém příběhu. V příběhu, který nevypráví pouze o něm, ale i o událostech spojených s velkými tématy USA 2. poloviny 19. století. Málokde najdete témata jako Littel Big Horn, genocida indiánských kmenů, kolonizace prérie, legendární pistolníky, přistěhovalce, křesťanskou výchovu v kontrastu s prostitucí a postavením ženy ve společnosti, v tak ucelené podobě. Navíc zde prezentováno s nadhledem a originálním byť poněkud trpkým humorem. Scénář, úspěšně pracující s motivem knihy Thomase Bergera, není ochuzen o vtipné scénky a dialogy. Za pozornost stojí jistě i neotřelé ztvárnění legend Západu: Buffalo Billa a G. A. Custra. Na filmu se mi líbí, že se nebojí trefovat do velkých bolístek americké historie, prostřednictvím střízlivého pohledu člověka omylem zainteresovaného ve všech konfliktech své doby. Je to trochu jiný pohled na Divoký západ než ten, který nám začátkem 20. století ukázal Edwin S. Porter nebo později John Ford a John Wayne. Ve vnímání indiánů se film nejvíce blíží Costnerovu Tanci s vlky. Z pohledu té „bílé“ Ameriky nechává zase vzpomenout Leoneho. Povahou hlavního hrdiny nejspíš Forresta Gumpa. V celkovém výsledku ale všechna tato srovnání selhávají. MALÝ VELKÝ MUŽ totiž zůstává jedinečným zosobněním člověka, který byl sice všude doma a měl všude přátele, zároveň byl ale všude psancem a člověkem, který musel (sic si to nepřipouštěl)nést tíhu mnoha lidských osudů a bolestí. 82% ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • Štúdio MGM kúpilo práva na knihu v roku 1964, scenár bol napísaný v roku 1967 a na samotnú realizáciu došlo až po veľkom úspechu filmu Bonnie a Clyde (1967). (classic)
  • Režisér Arthur Penn si robil pred nakrúcaním rozsiahle výskumy. Sám priznal, že bol výsledkami šokovaný. (classic)
  • Masaker, ktorý vznikol po napadnutí Custerových (Richard Mulligan) vojsk v indiánskej dedine, nepriamo naráža na masaker počas vojny vo Vietname, konkrétne ide o dedinku My Lai. (vander19)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama