Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Speciální čarodějnický díl (2000) (S12E01)

Jeden z najlepších čarodejníckych dielov a s originálnymi zápletkami, ktoré by vás len tak nenapadli. Dobre, Homer ako duch sa ponúkal už od začiatku, zbierka slávnych rozprávok a predovšetkým delfíny - pomstitelia sú tip - top neošúchané príbehy. Až by človek chcel vidieť pokračovanie, ako to bude s ľudstvom naďalej po tom, čo bol svet ovládnutý týmito morskými savcami. Hlášky sú všade kde sa pozrieš, ale Homerovo povzbudenie, že snáď ešte jeden živočíšny druh vyhubíme, je vrcholom epizódy. ()

Příběh dvou Springfieldů (2000) (S12E02)

Springfielďania sú bohužiaľ blbší ako opice a nie sú schopní si zapamätať viac ako desať čísel, a tak nastáva v meste nová doba. Nové predvoľby vedú až k vzbure a mesto sa rozdelí na dve časti. V Novom Sprigfielde sa stane starostom Homer a vy môžete hádať, ktorá časť bude ekonomicky viac prosperovať. Dejová línia s The Who išla trochu mimo mňa, ale finále na Springfieldskom múre je skvelé. ()

Napravení šíleného klauna (2000) (S12E03)

Nahláškované od začiatku do konca, ale keďže Šáša Krusty nie je príliš obľúbenou postavou (čo tvorcovia asi nereflektujú) tak nie príliš populárna. Už úvodné hrátky Homera s Bartom sú doslova výbušné a následná návšteva knižného veľtrhu prinesie množstvo skvelých fórov. Zápletka s Krustyho dcérou nepatrí medzi tie najlepšie, ale akonáhle sa do hry zapojí mafia, dostane to správne grády. ()

Líza na větvi (2000) (S12E04)

Tvorcovia nenechávajú na nikom nitku suchú. Marge sa smeje na nešťastí, pri ktorom zomrelo šesť ľudí, všetci smútia za Lízou, ale niektorí chcú z toho dokonca aj ťažiť a to obe strany konfliktu; bezohľadný kapitalista z Texasu, ale aj pozérsky ultravegán a vodca ekologického hnutia. Samozrejme všetko je úplne inak, na čo doplatí najviac asi Očko v najlepšom vtipe epizódy. ()

Homer versus důstojnost (2000) (S12E05)

Homer ako panda v ZOO patrí k najvtipnejším scénam celého seriálu vôbec. Aj následný krok v parku k opätovnému získaniu dôstojnosti. ()

Muž, který věděl příliš mnoho (2000) (S12E06)

S veľkým očakávaním prichádza mierne sklamanie. Ako už bolo spomínané, prvá, reálnejšia polovica bola skoro dokonalá, tá druhá skôr vycucaná z prstu. Aj keď sa podaril úplný záver na ostrove. Je to trochu škoda, potenciál zápletky v Springfielde by vystačil na celých dvadsať minút. Ale aspoň budú mať radosť milovníci konšpirácií a my zase môžeme skonštatovať, že tvorcovia Simpsonovcov sú veľkí vizionári. ()

Podfuk za všechny prachy (2000) (S12E07)

Homer a Bart dostanú zase geniálny nápad, i keď teraz si dovolím tvrdiť, že bol geniálny doslova, nie v úvodzovkách. Celá podfukárska akcia je doprevádzaná super hláškami a čaká nás pointa, akú sme raz videli v seriáli Columbo, v epizóde, kde vraždil filmový režisér. Celkom slušne to schytáva najmä Willie, až mi ho na súde bolo ľúto. Našťastie bolo všetko inak. Len ten chudák Willie o tom nevedel. ()

Skinnerova zkouška sněhem (2000) (S12E08)

V Springfielde stačí malé vychýlenie od normálu a hneď je všetko hore nohami. Tentokrát je takou rozbuškou snehová kalamita. Tá uväzní decká spolu s riaditeľom v škole a Homera s Nedom v jednom aute. Samozrejme v Nedovom. A s Nedovou strechou ako odhŕňačom snehu. No a v škole nastáva peklo, ktoré bude chcieť mať Skinner čo najrýchlejšie z krku, pretože deti na čele s Bartom sa vzbúria proti rokom útlaku, teroru a otrokárstva v tomto štátnom zariadení... ()

Homr (2001) (S12E09)

Tak z tohto prekvapenia som trochu zmätený. Za všetko môže iba pastelka? A prečo sa musí zase všetko vrátiť do starých koľají? Fór s doktorom Dlahom a jeho spôsobom prezerania rentgenových snímok je absolútny top. Len sa stále neviem vyrovnať s faktom, že za všetko môže len tá pastelka a že sa Homer nakoniec rozhodol tak ako sa rozhodol. Vlastne to sedí, byť priemerne inteligentný je to najhoršie. Nie ste ešte snob, ale nezapadnete ani do masy. No a Homer ako animovaný pes na vécku, to sa musí vidieť, inak neuveríte. ()

Marge a mukl (2001) (S12E10)

"Dnes strieľa po Apuovi kadekto, už je za to iba pokuta sto dolárov". ()

Náhlá srdeční příhoda (2001) (S12E11)

Pohodová epizóda, ktorá ale tým najlepším predsa len konkurovať nemôže. Ale je fajn, že aj komiksák dostal svoj priestor, i keď spúšťačom všetkého je jeho infarkt. Jeho srdce dostane zabrať ešte raz, zdá sa, že vo vzduchu je v Springfielde veľká láska. No a Bart a Milhouse prídu k práci snov, ale nič netrvá večne, väčšinou 22 minút. Ako bonus sa dozviete, kto je skutočným otcom Lukea Skywalkera. To vám ale neprezradím. ()

Bratrovražedný tenis (2001) (S12E12)

Pre fanúšikov a znalcov a fanúšikov tenisu veľká lahôdka ("tu sedí náš otec"), dokonca špičková je aj úvodná časť s dedom v pohrebníctve. Tu poteší najmä nájomná plačúca vdova. Len ma trochu mrzí, že ten tenisový kurt na záhrade v ďalšej epizóde zase zmizne. V tomto prípade mohli tvorcovia urobiť výnimku a zaradiť do seriálu kauzalitu. S tou exteriérovou operáciou je to ale čierny humor až príliš nasilu. Inak super. ()

Den spratka (2001) (S12E13)

A znova Krusty verzus jeho bývalý parťák a už dlhé roky najväčší nepriateľ Ľavák Bob. Ten sa bude snažiť, ako vždy, zase niekoho zabiť, tentokrát ale môže byť Bart pokojný, Bob chce konečné zúčtovanie s Krustym. Teda pokojný, má sa stať samovražedným atentátnikom... Osobne ma najviac potešil Očko v kresle pre milionára, nevedel som, že keď si zoberiete polovicu výhry a neriskujete, tak tá druhá polovica peňazí sa spáli... ()

Nová chlapecká kapela (2001) (S12E14)

Jedna z mojich najobľúbenejších epizód. Skvelý nápad so založením chlapčenskej skupiny je perfektne vypointovaný skutočnou motiváciou producenta a možno prídu aj N´Sync. Teda oni prídu určite, či skôr doskáču za zvukov hudby. A novej chlapčenskej skupine na čele s Bartom poradia ako správne na vec. No a najväčšou zábavou bolo pre chalaňov určite nakrúcanie videoklipu na Blízkom východe. ()

Homer drží hladovku (2001) (S12E15)

Homer zistí krutú pravdu o mestskom baseballovom tíme, ale ako na potvoru mu nikto neverí. To sa ale stáva, ak ste náhodou Homer Simpson. A tak začne držať protestnú hladovku a výrazne schudne. Nabudúce bude zase pri tele. Jeden kamarát bol pár týždňov v nemocnici a schudol 20 kíl, následne ich ale doma zase po pár týždňoch nabral. Takže v tomto prípade to tvorcom vyčítať nebudem. ()

Konec šikany ve Springfieldu (2001) (S12E16)

Simpsonovci ako vynálezci zase bodujú, Líza aj Homer prídu s revolučnými nápadmi. Domáci boj Homer vs. Maggie má jasného víťaza a tak je jasné, že treba niečo zlepšiť a bude to mať dopad na celý Springfield, bohužiaľ ale aj negatívny na miestnu ekonomiku. No a Líza zistí, čo už storočia spôsobuje školskú šikanu a má aj dôkaz. Našťastie nájsť protilátku nie je až taký problém, stačí sa prehrabať v domácej kuchyni. Opäť boduje aj Willie, najväčšia zábava je ale pri záverečnej vedeckej konferencii, kde dostane na bendžo úplne každý nerd. ()

Simpsonovi v Africe (2001) (S12E17)

Pepsi uvádza Nový Zanzibar v jednej z najvtipnejších epizód vôbec. A možno v tej najexotickejšej v celom seriáli. Kanonáda dokonalých fórov od začiatku (obchod) do konca ("dusiaci" prezident v lietadle). ()

Trilogie omylů (2001) (S12E18)

Číra dokonalosť, určite jedna z TOP 10 epizód celého seriálu. Puzzle rozprávačský princíp by som si v Simpsonovcoch užíval rád aj častejšie, ale možno práve kvôli svojej ojedinelosti je táto epizóda tak výnimočná. Najlepšia je asi prostredná epizódka "Lisa Rennt", ale aj Homerov a Bartov deň sú bezchybné. No a ktoré hlášky vyzdvihnúť, to môžeme vymenovať všetky. Ničenie Nedovej poštovej schránky bolo zakaždým perfektným začiatkom každého reštartu. ()

Vzhůru do Svatoparku! (2001) (S12E19)

V Springfielde sa dejú zázraky... ale v Springfielde sa zázraky predsa nikdy nedejú, všetko má vždy racionálne vysvetlenie. Nebudem prezrádzať ako to dopadne teraz, ale všetko vyzerá tak, že Maude dáva z druhého sveta znamenia. Najviac pobavia halucinácie Disca Stu a Komiksáka, dozvieme sa napríklad, že čo je pre Stua nebo, je pre Franka Sinatru peklo. Homer je opäť Nedovi nápomocný a pokúsi sa ho zbaviť závislosti na Maude. Jeho metódy sú ako vždy veľmi neortodoxné. ()

Homerem zapomenuté děti (2001) (S12E20)

Muži v strednom veku by už asi nemali hrať basketbal. Inak to ani dopadnúť nemohlo, Homer proste nie je Carl. No ale čo bude robiť doma na vozíku? Riešenie by sa našlo, len ťažko povedať, čo na tom môže Homera baviť. Viacero fórov sa vydarilo, len zápletka mi prišla trochu pritiahnutá za vlasy. Situáciu nakoniec vyriešia Bart s Lízou a toto riešenie sa najprv javí ako dosť podpásovka, ale keď sa pozrieme na veci v širších súvislostiach, nič lepšie urobiť nemohli. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června