Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Vraťte mi hvězdnou oblohu (2003) (S14E16)

Hviezdna noc a absolútna tma verzus permanentné poludnie. Čomu dajú v Springfielde prednosť? No najlepšie by bolo, keby všetko ostalo pri starom, lenže v meste je už taký svetelný smog, že hviezdy tam už nikto nevidel veľmi dlhú dobu. Kto sa postaví za ekologické riešenie, nie je treba písať. Ako bonus sa dozviete, čo je krajší pohľad než na šetrič obrazovky a dočkáme sa cca tuctu špičkových fórov. ()

Čtyřprocentní trojka (2003) (S14E17)

Homer v tejto epizóde prejde skutočne vývojom. Ako dlhoročný homofób konečne zistí, že išlo iba o predsudky. K prehodnoteniu vlastných názorov ho prijme krátky pobyt s dvoma homosexuálmi. Ešte predtým ale poteší spoločné rodinné skladanie puzzle, kedy sa chvíľu zdá, že posledným chýbajúcim dielkom je Lennyho hlava. No a manželstvo sa podarí zachrániť vďaka súkromnému rockovému koncertu, tajomným videokazetám a, pozor, alkoholu. A vy zase prehodnotíte svoj vzťah k sadrokartónu. ()

Cesta z maloměsta (2003) (S14E18)

V Springfielde to žije, všetci fičia na superhite s textom o pravej podstate povahy Neda Flandersa. Kto ho asi tak napísal... No ale všetko smeruje k tomu, aby si Simpsonovci urobili dovolenku na tábore imitujúcom divoký západ a s ich príchodom bude ešte divokejší. Homer s Bartom sa rozhodnú pomôcť Indiánom (samozrejme nechýba fór o kasíne) a dostanú sa doslova do vojny s bobrami. Líza sa dostane do vojny s vlastným svedomím, ale aj o tom sú prvé nenaplnené lásky. Náramne pobavili Šmejdil a losi. ()

Starý zbabělec (2003) (S14E19)

Amiši, mačka, Duff man, pes a nakoniec žralok. Tých dôležitých postáv je tu skutočne veľa, celé sa to ale točí najmä okolo Homera. Snowball II má šťastie, že nerozumie ľudskej reči, lebo by od Homera hneď utiekla. A to mu v tejto epizóde minimálne dvakrát zachránila život. Stále ale verím, že ju má v hĺbke srdca hlava rodiny Simpsonovcov skutočne rád. No a pokiaľ ste nikdy nevideli žraloka na šrot, tak táto epizóda je asi jediné seriálové-filmové dielo na svete, kde máte túto jedinečnú príležitosť. ()

Zabrzděte moji ženu (2003) (S14E20)

Homer a Marge majú zase manželskú krízu, čo začína byť občas už únavné, i keď sa to dá veľmi jednoducho pochopiť. Začne to tak, že Homer príde, úplne právom, o vodičák a všade začne chodiť peši. Marge má toho zrazu veľa. Homer ale objaví čaro chôdze, čo je doprevádzané zopár dobrými fórmi. Najvtipnejšia je ale epizóda pri návšteve manželského poradcu. Ten vidí v Homerovi doláre, Homer v Marge domovú rohožku a Homer v psychoterapeutovi zase hot dog. ()

Bartova válka (2003) (S14E21)

Indiáni verzus Kavaléria verzus Dandies. No našťastie nie tak úplne, to len v Springfielde chce byť každý členom nejakej potrebnej detskej organizácie. Kto by povedal, že to povedie k vojne. No len znalec americkej histórie. Nechýbajú politicky nekorektné fóry, až divák pochopí, prečo proti seriálu vystúpil aj samotný Žórž Dabljú. V Springfielde sa dozvedia, že vojna nikdy nič nevyrieši, teda okrem všetkých amerických problémov. ()

Vočko pečuje o malou (2003) (S14E22)

Očko si prechádza na začiatku skutočnou krízou stredného veku, v jeho prípade umocnenou ešte večnou samotou. No a potom, čo nepochopí, kedy ho balí krásna žena, sa nečakane zblíži s dcérkou svojho najlepšieho zákazníka. Čiže áno, riešením jeho krízy je žena, len trochu iná ako si myslel. Ale čo na to opustený Homer, ktorý si občas myslí, že Maggie sa volá Rachel? No Očka vám bude tentokrát obzvlášť ľúto, i keď svojim spôsobom všetko dobre skončí. No a Homer verzus mäsožravá rastlina je úplne top súboj. ()

Série 15 (2003) (S15)

Pätnástu sezónu by som stále zaradil do zlatej doby seriálu, i keď tá predchádzajúca bola asi o kúštik lepšia. Jednoduchšie sa aj dala séria rozčleniť na štvorkové a päťkové epizódy. Najviac zaujali čarodejnícky diel, Já, robot (asi aj kvôli láske k sci-fi a Asimovovi), Margina verzia histórie, Homer ako Pie Man či Vojna s Molochom. No a ešte k Ja, robot, tu Homer skutočne ukázal, aké má veľké srdce a ako miluje svoju rodinu. ()

Speciální čarodějnický díl (2003) (S15E01)

Jeden z najlepších čarodejníckych dielov a možno aj celého seriálu vôbec. Tri geniálne epizódky, Homer je nový smrťák, miestny vedec oživí svojho otca a Bart si objedná stopky na zastavovanie času. Množstvo geniálnych a časom už legendárnych hlášok, situácií a vizuálnych gagov. Ťažko sa hľadajú "hajlajty", keď je skoro každá scénka takmer dokonalá, niektoré aj dokonalé sú. ()

Návrat nezdárné matky (2003) (S15E02)

Homerovi sa vrátila po dlhom čase maminka a tak si s ňou užíva, čo to ide. Bohužiaľ proti je pán Burns, polícia, FBI a radosť z toho nemá ani starý papá, pretože Mona ho už dávno nemiluje. Výborné fóriky aj gagy, ale opäť platí, že dej je príliš košatý, nedrží príliš pohromade a skrátka je to taký guláš. ()

Předsedkyně pro parádu (2003) (S15E03)

Trochu divná zápletka, ktorá je podriadená svojmu predobrazu. Nejde priamo o paródiu Evity, skôr z nej čerpá, čiže máme tu zopár piesní a nechýbajú aj fóry. Tie ale nie sú až tak vypečené ako obvykle, až je najvtipnejší Willie ako vedľajšia postava, jeho historka zo stávky v Edinburgu je skvele vypointovaná. Ide skôr o experiment a keďže mi spievané epizódy príliš žily netrhajú, zostanem pri štyroch hviezdach. ()

Obtěžoval jsem anglickou královnu (2003) (S15E04)

Simpsonovci skončia na dovolenke v Anglicku a schytajú to skoro všetci. Tony Blair (Homer si myslí, že je to Mr. Bean), Judi Dench, Ian McKellen, samotná kráľovná a nakoniec aj Madonna. Čo viac by ste ešte chceli... aha, Homerovu stratenú sestru. Máte ju mať. ()

Rychle a srstnatě (2003) (S15E05)

Homer a príroda, respektíve Homer vs. príroda, to vždy skvele fungovalo. Teda pre Homera to nikdy nebolo med lízať, ale my sa pri tom bavíme vždy skvele. Neinak je tomu aj tentokrát. Homer ako skúsený zálesák sa dostane do krížku s medveďom a čaká nás zopár dejových zvratov a množstvo dokonalých fórov. Určite poteší nová postava lovca medveďov a ďalšej divokej zveri, osobne dúfam, že sa tento chlapík v seriáli ešte objaví. Najlepšie, keď zase bude Homer bojovať s nástrahami prírody. ()

Krustyho zkouška z dospělosti (2003) (S15E06)

Scenáristi zase naháňajú až príliš kočiek naraz a máme tu hneď tri zápletky. Pričom tá prvá, Spasiteľovi rozkošní potomkovia, by v pohode vystačila na celú stopáž. Lenže potom zistíme, že Krustyho kariéra je zase v troskách, rieši sa jeho vzťah k židovskej obci a nakoniec sa Homer stáva moderátorom talk show. Dať to dokopy tak, aby sme sa v závere dostali k obligátnemu statusu quo, asi dalo zabrať. Ale ako obvykle aj v slabšej epizóde je zopár skvelých fórov ("Pripadám si ako na striptíze", Mr. T na roztočenom židovskom svietniku). ()

Patnácté Vánoce u Simpsonů (2003) (S15E07)

Vianoce v Springfielde sú vždy oproti iným kútom sveta špeciálne, nikdy nebudú sviatkom pokoja a mieru. No a vždy tu boli problémy s darčekmi a neinak je tomu aj po pätnásty krát. Niektoré veci skrátka ostávajú nezmenené, napríklad obligátny Očkov pokus o sebevraždu. Ned žiarli na Homera, ten zase postaví na svojom dvore klzisko, Lenny dostane kocku s obrúsenými hrotmi, Nelsonov otec sa zase nevráti na sviatky domov a tak ďalej, a tak podobne. Šťastné a veselé. ()

Marge versus Svobodní, důchodci, bezdětné páry, mládež a gayové (2004) (S15E08)

Dospelí verzus deti, to sme tu už mali. Tentokrát je to myslím ešte vyhrotenejšie. No a kto jediný z dospelých zachová zdravý rozum? Samozrejme Marge. Jej lobbing v podobe petície ale neprináša požadované výsledky. Pridá sa aj Homer, ale ten ako obvykle všetko skôr skazí, nech je jeho reklama akokoľvek vtipná. Keď si navyše mýlite áno s nie, ruku k dielu musia priložiť ich deti. Prvá polovica s Roofim, Teletubbies a geniálnymi fórmi vysávania peňazí alebo miznutia u Luigiho vystrieda trochu uponáhľaná polovica druhá s divným koncom. ()

Já, robot (2004) (S15E09)

Málokedy sú obe paralelné dejové línie tak vyrovnané a zároveň vtipné, v tomto prípade ešte aj poriadne morbídne a kruté. A o to vtipnejšie. Aj tak vieme, že bude nejaká Snowball číslo nevieme ktoré nakoniec živá a že Homer nejakým zázrakom prežije. Ale ako robot si užil svoje, aj jeho telo a špeciálne ruky. Podstatné však je, že Isaac Asimov stanovil tri zákony robotiky a Bart bude mať po tomto hrdinstve svojho otca ešte radšej. ()

Tiráda americké hospodyňky (2004) (S15E10)

Prepojenie historickej fikčnej časti so súčasnosťou je geniálne, len je trochu škoda, že tvorcovia viac nevyužili líniu s Homerom ako novým saniťákom s parádnou sanitkou. Čakal som nejakú paródiu, napríklad na Ambulanciu alebo Počítanie mŕtvych. Každopádne vďaka ústrednému nápadu epizóda parádne šľape od začiatku do konca a Homerova jazda v úvode do práce je úplne top. Rovnako ako Nelsonove kradnutie rohožky. ()

Toulky historií s Marge (2004) (S15E11)

Už len za Nelsona ako Bethovena si táto historická epizóda zaslúži plný počet. Ale tých skvelých fórov je tu oveľa viac. Ak máte radi tieto žlté výpravy do histórie, trojica epizódiek v pätnástej sezóne patrí v tomto smere k najlepším. Dokonca je aj skvele zmotivované, prečo sa k ich čítaniu dostane Marge. Ak by som musel hľadať chyby, tak z prostrednej časti zo severoamerickej histórie sa dalo asi vyťažiť viac, ale keď vidíte Homera ako náčelníka... ()

Milhouse tu už nebydlí (2004) (S15E12)

Homer zistí, ako sa dá najrýchlejšie dostať k peniazom a ako mať peniaze na krásnu kyticu z pumpy na výročie svadby. A neostane iba pri nej. I keď pohľad na prevádzkovanie jeho novej podnikateľskej činnosti je akosi smutný... No a Milhouse nájde vo veľkomeste samého seba, jedine, že by sa nenašiel. Pohľad na jeho nový look patrí k najlepším vizuálnym fórom celého seriálu. Nahláškovaná epizóda od začiatku do konca. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června