Simpsonovi

TV spot
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Chytrý a chytřejší (2004) (S15E13)

Simon Cowell vs. Maggie, Líza vs. Maggie, Simpsonovci vs. vnútornosti obrovského modelu človeka, Homer a tlačítková hovoriaca žaba. Dejovo trochu nesúrodé, ale hlášok je tu na dve epizódy. Gag s evakuáciou patrí k najlepším vôbec. Abrahám s fľakom na nohaviciach príliš nezaostáva. No a ako je to s tou Maggie, to sa nakoniec tiež dozvieme, ale mám dojem, že závidieť jej už nebude Líza, ale Simon. ()

Hádej, kdo přijde na večeři (2004) (S15E14)

Ziff nepatrí medzi moje najobľúbenejšie postavičky, ale tvorcovia asi ani nemali záujem o to, aby táto otravná postava niekomu aj bola. Problém je, že epizóda venovaná jeho osobe mi je akosi proti srsti. Navyše som asi nepochopil kauzalitu, prednedávnom bol miliardár a teraz sa v retrospektíve dozvedáme, že o peniaze už dávno prišiel, respektíve že to bolo pred dávnejšie pred rokom 2003. Niektoré fóry ale potešia, úvod v kine je super a aj finále vo väznici. ()

Den pro závislosti (2004) (S15E15)

Košatý dej je v tomto prípade výhodou. Nové "Cosmic" Wars sú veľkým sklamaním, ale ich tvorca si to nechce priznať. Návšteva v Kalifornii na "Cosmic" ranči ale dovedie Marge k láske k vínu, nie nepodobnú tej Homerovej k pivu. A ako to dopadne? Nešťastnou autonehodou. A bude toho ešte viac. Napríklad navštívime miestny Októberfest. A vo vzduchu je ďalšia manželská kríza... Bonusom je zistenie, na čo všetko môže slúžiť hrubá Biblia. S dôrazom na slovo hrubá. ()

Basa tvrdí charakter (2004) (S15E16)

Viselo to vo vzduchu od prvej epizódy prvej série a osud a spravodlivosť sa naplnili, Bart skončil v nápravnom zariadení pre mladistvých (momentálne berú aj trpaslíkov). Jeho kúsok, ktorý k tejto udalosti viedol, ale patrí medzi jeho najinteligentnejšie a najvtipnejšie "rošťárny". V base to ale nie je med lízať, najmä, ak sa do toho zapletie aj Homer ako nový dozorca. Bart si tu ale nečakane nájde v istom zmysle spojenca a my tak máme možnosť v druhej polovici epizódy sledovať variáciu na Útek v reťaziach. ()

Nevěsta na úprku (2004) (S15E17)

Zatiaľ jedna z najlepších epizód pätnástej sezóny. Seymour a jeho zamestnankyňa sú už spolu pekne dlho a tak je načase sa vziať. Kde inde, než v telocvični školy a hádajte, akou limuzínou dorazí nevesta na svadbu. Lenže Skinner si nie je týmto krokom istý, čo Edna vycíti. Navyše vidíme úžasný flashforward, ako by to vyzeralo po 50 rokoch v domácnosti spoločne s máti v konštrukcii tarantuly. Vrcholov je tu viacero, paródia na Cyrana, vyspevovanie pod Edniným oknom, randenie s komiksákom a záverečný súboj "Catwoman" a "Klingona". ()

Chyť je, když to dokážeš (2004) (S15E18)

Tak tu mi bolo Homera a Marge úprimne ľúto a viac som držal palce im, než nezbedným ratolestiam. Palce budete držať aj Abeovi, aby si na Floride zaflirtoval, ale pri jeho nekonečných historkách málokto pri ňom udrží pozornosť. Niekto sa ale predsa len našiel. Najlepšia je pochopiteľne Homerova vízia v lietadle ála úvodné titulky Catch me if you can, o tom "žádná". No a ako je to v skutočnosti s tou americko - kanadskou rivalitou, na to prídeme pri Niagarských vodopádoch. ()

Super Simpson (2004) (S15E19)

V Springfielde sa stáva strážcom zákona a vykonávateľom spravodlivosti istý Pie Man. Už z názvu superhrdinu je zrejmé, kto sa skrýva za všetko zakrývajúcou maskou. Je len jediný človek, kto pozná jeho pravú identitu a svet sa o tom nesmie dozvedieť. No, tých ľudí je predsa len viac. Nakoniec je to jedno, kto by predsa veril, že Pie Manom je Homer, ten by predsa koláče hneď zjedol a nehádzal ich nikomu do ksichtu. Najvtipnejším momentom epizódy je scéna s rozprávajúcimi koláčmi. ()

Takoví jsme nebyli (2004) (S15E20)

Retro romantika s Homerom a Marge ma vždy bavila. No a čuduj sa svete, obaja sa spoznali ešte dávno predtým ako si mysleli, že sa spoznali. Táto epizóda je potom dôkazom, že obaja si boli súdení, aj keď sa k sebe skoro vôbec nehodia. Ale zase aký iný pár by mohol spolu splodiť tak rozdielne deti, ako Líza a Bart. Ako bonus spoznávame aj desaťročných Lennyho a Carla a asi o niečo staršieho Očka. Rokmi sa toho zase veľa nezmenilo... ()

Nepřátelé státu (2004) (S15E21)

Jedna z najpolitickejších epizód celého seriálu. Asi niet divu, že vznikla v roku 2004, kedy vyzerala americká politika tak ako vyzerala, nech to beriete ako pozitívum, či negatívum. A pritom sú tvorcovia stále nadčasoví. Tí si robia srandu z dobového diania skôr implicitne, ale aj tak to schytajú všetci, vrátane momentálne v base sa nachádzajúceho Billa Clintona. Len škoda, že sa opäť nenadaboval sám. No a aspoň vidíme, aké ďalekosiahle následky môže mať neustále Bartovo vytŕčanie zadnice. ()

Válka s molochem (2004) (S15E22)

Námet nepôsobí ako najlepší, ale spracovanie je tak skvelé a nápadité, že je aj ten námet vlastne perfektný. Najvtipnejší je tentokrát pán Burns a to aj napriek tomu, že podobným monštrom je málokedy, väčšinou je len zloduchom bez chrbtovej kosti. Mimochodom jej absencia mu tentokrát dovolila prežiť a ako bonus si získať závislosť na krtčom mlieku. Jeho snaha zašľapnúť mravca patrí medzi najlepšie gladiátorské zápasy seriálu. A Milhouse s Lízou na Mesiaci zase medzi najzákernejšie Burnsove zlomyselnosti. ()

Série 16 (2004) (S16)

Šestnásta sezóna sa možno rozbiehala trochu rozpačito, nakoniec to ale skvelým záťahom v záverečných epizódach dotiahla na maximum. Dokonca obsahuje niekoľko epizód z mojich vôbec najobľúbenejších, ako napríklad Kto sa bojí pokrývača alebo Futu - drama. Nesklame opäť čarodejnícky diel a ako neznalec rapu som sa skvele bavil aj na epizóde o hip hopovom koncerte "Murder for Life". ()

Speciální čarodějnický díl (2004) (S16E01)

Kingova a Cronenbergova Mŕtva zóna, Jack Rozparovač a nakoniec Fantastická cesta, to sú námety na ďalší takmer dokonalý špeciálny čarodejnícky diel. Osobne ma najviac pobavila prvá epizódka, keďže mám film veľmi rád. To platí aj o Fantastickej ceste, ktorá je tu skvele vypointovaná, povedzme že ešte lepšie ako v origináli. No a z toho Londýna roku 1890 sa predsa len dalo vyťažiť viac, ale identita vraha je prekvapivá. ()

Ve válce sporáků je vše dovoleno (2004) (S16E02)

Nikdy nechoďte na prehliadku domu/bytu k vašim susedom a nikdy nezoznamujte svoju frajerku/ženu s Jamesom Caanom. ()

Noci s nepřítelem (2004) (S16E03)

Konečne zistíme, ako to bolo s Nelsonovým otcom v skutočnosti a niečo tak vtipné som skutočne nečakal. A to sme si všetci mysleli, že ide o nezodpovedného chlapíka, ktorý proste len chcel konečne zdrhnúť z domu. Spolu s Marge sú skvelá dvojka, až je nám všetkým ľúto, s akou mamou musí žiť. No a Marge ukáže, že si dokáže povedať vlastný názor, odnesie to práve Nelsonova mama. Až som zabudol, že tu máme aj dejovú líniu s Líziným veľkým zadkom, ale jej pozadie proste zostalo v pozadí ústrednej dejovej línie. ()

Kamarádky na život a na smrt (2004) (S16E04)

Aj Marge mala kamarátku a podobne inteligentnú spolužiačku na škole v Springfielde akou bola ona. Lenže Marge ostala v meste žiť s Homerom, kdežto Chloe sa rozišla s Barniem (vážne) a išla do veľkomesta študovať žurnalistiku. Otázka znie, kto urobil lepšie... Jednoznačné odpovede dáva predovšetkým Homer svojimi vtipnými a sebazhadzovačnými vsuvkami. Finále so sopkou Mount Springfield je trochu prehnané a možno zbytočne dramatické, takže nebude to tentokrát za plný počet. ()

Komiksák a Chlapeček (2004) (S16E05)

Zápletka nepatrí medzi tie najlepšie, ale za rozbitú Toyotu, dokument o levoch a sedačke u Simpsonovcov a Erica Idlea, ktorého aj tak nepočujeme, ale je tam, si epizóda zaslúži plný počet. ()

Poslední recept (2005) (S16E06)

Jedna z nemnohých epizód šestnástej série, ktorú som videl v dobe jej premiéry u nás. Historka o pašovaní liekov z Kanady pobaví aj po rokoch, o tom žádná. Na plný počet je to ale asi až príliš hektické a akčné, až sa v tom občas strácajú geniálne fóry. Finále so záchranou Smithersa každopádne patrí do zlatého fondu seriálu. Rovnako ako Homerovo sombrero na kanadskej hranici. ()

Drahé pivínko (2005) (S16E07)

Keď to tak rátam, tak tu máme dve mŕtvoly a nikto to extra nerieši. Je to vtipné, ale zase aby sa to Očkovi a Homerovi v budúcnosti nevypomstilo. Máme tu ale aj ďalšiu ekonomickú krízu pajzlu U Očka a ďalšiu manželskú krízu u Simpsonovcov. Respektíve skôr Homerova fantázia zase pracuje naplno. Epizóda by si zaslúžila aj plné hodnotenie, osobne ale dúfam, že počas šestnástej sezóny nás čakajú ešte lepšie diely. ()

Homerův a Nedův poslední výkop (2005) (S16E08)

Tak tu sa všetci poriadne odviazali. Ned nakrúca veľké krvavé biblické spektákle v produkcii Montgomeryho Burnsa a Homer vďaka talentu na tanec vyučuje športové hviezdy ako pútať pozornosť. No a tak u Simpsonovcov prebýva na nejaký čas napríklad LeBron James. Dočkáme sa aj veľkolepého predstavenia počas prestávky v Super Bowle v réžii Homera Simpsona a v úlohe Boha sa predstaví Ned. Znie to celé absolútne neuveriteľne, ale je to tak. ()

Rošťácký rap (2005) (S16E09)

Opäť tu máme dve dejové línie, tentokrát idú pekne za sebou a na konci sa pretnú. Bart sa zúčastní rapového koncertu Murder for Life, potom sa stane obeťou únosu, pričom my vieme, ako sa veci v skutočnosti majú. Ešteže je tu Wiggum a ten využije svoju mozgovú kapacitu na to, aby záhadu objasnil. Tentokrát nejde o vtip, on vážne na to príde, pričom podľa indícií je zrejmé, že je jediný v meste, kto na to mohol prísť. Špeciálne potešili 50 Cent so svojou hláškou o psích hovienkach a školský inšpektor v hip hopovom outfite. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června